UWAGA!

Od „EDeK-a” do Światowida - już w środę na dużym ekranie

 Elbląg, Od „EDeK-a” do Światowida - już w środę na dużym ekranie

26 listopada 1962 r. uroczyście otwarto Elbląski Dom Kultury. I temu poświęcone będzie kolejne spotkanie Elbląga na dużym ekranie. Na seans pt. „Od Edeku do Światowida” zapraszamy w środę (7 grudnia) o godz. 18 do Kina Światowid.

Polska Kronika Filmowa relacjonowała ten fakt następująco: „W szybko rozbudowującym się Elblągu od jesieni działa nowy dom kultury z salą kinową na 500 miejsc. Ciągnęła się ta budowa przez 7 lat, ale wreszcie mieszkańcy Elbląga mogą podziwiać nowy ośrodek. Pracują już sekcje rytmiki, tańca, gimnastyki. Sala sportowa służy na co dzień młodzieży i klubom, ale oglądać będzie też prawdziwe mecze. W salach klubowych przy bilardzie, szachach i grach sportowych jest już ciasno i tłoczno. Brydżyści zdążyli już zorganizować kilka turniejów cieszących się dużą frekwencją wśród graczy. Czynna jest również kawiarnia klubowa, gdzie łatwo spotkać znajomych, ale bardzo trudno o wolny stolik.”

O Pałacu Kultury w Elblągu (również tak na etapie planowania nazywano obiekt) marzyli zarówno mieszkańcy jak i władze. Postulat taki wielokrotnie zgłaszano podczas licznych partyjnych narad i prasowych debat. 50-tysięczny Elbląg potrzebował i chciał domu kultury z nowoczesnym kinem i teatrem. Odpowiadając na te postulaty Rada Ministrów PRL w roku 1954 podjęła stosowną uchwałę i zabezpieczyła środki na budowę. Inwestorem miał być „Zamech” a na samą inwestycję wyasygnować pieniądze miało aż 5 resortów: Ministerstwo Przemysłu Maszynowego, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Ministerstwo Żeglugi, Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Centralny Urząd Kinematografii.

Początkowo budowę Pałacu Kultury planowano w rejonie dzisiejszej al. Armii Krajowej, ale ostatecznie wybrano wzniesienie przy skrzyżowaniu ulic Królewieckiej i Teatralnej. W średniowieczu odbywały się tu egzekucje koniokradów, teraz była tu podmiejska zabudowa, którą bez żalu można było wyburzyć. Projekt zlecono Zakładowi Projektowania Architektury Miejskiej Politechniki Gdańskiej. Wielofunkcyjny obiekt pomieścić miał kino i salę sportową z trybunami, salę audytoryjną, kawiarnię i sale klubowe oraz teatr. Piwnice miały pełnić funkcje schronów. Dużym atrybutem budynku stał się przestronny hol, miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych.

Elbląski Dom Kultury otwierano na raty. Najpierw kino, później bibliotekę i sale klubowe oraz salę sportową. Na otwarcie teatru trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Tak pisała o tym 21 listopada 1962r. lokalna prasa: „Z kina „Światowit” mieszkańcy już korzystają. W najbliższym czasie oddane zostaną do użytku wypożyczalnia książek oraz czytelnia książek i czasopism (będących filią Miejskiej Biblioteki Publicznej), kawiarnia klubowa, sala brydżowo-szachowa, bilardowa i telewizyjna. Ponadto otwarta zostanie hala sportowa.

- A kiedy oddana zostanie do użytku sala odczytowo-prelekcyjna, w której również mają być wyświetlane filmy popularno-naukowe i oświatowe? - Oddanie jej przez wykonawców jest przewidziane dopiero na początek przyszłego roku. To trochę skomplikuje nam w br. organizację odczytów i prelekcji oraz wyświetlanie filmów popularno-naukowych i oświatowych. Do tego celu chwilowo zamierzamy wykorzystywać pomieszczenia sal klubowych i kawiarni.

W ciągu 60 lat Elbląski Dom Kultury wielokrotnie zmieniał nazwę. Zmieniał też swoją ofertę kulturalną kierowaną do mieszkańców Elbląga i regionu, dostosowując ją do aktualnych potrzeb. Sale telewizyjna i gier stolikowych w latach 70-tych ustąpiły miejsca salonowi gier automatycznych, a gdy te wyszły z mody, wprowadzano kolejne funkcje. W przestrzeni „Światowida” działały m.in. teatr lalek i zespoły pieśni i tańca, amatorskie kluby: filmowy i fotograficzny, studio piosenki, grupy teatralne i muzyczne zespoły młodzieżowe, sekcje szachowe i brydżowe, plastyczne, modelarskie i muzyczne oraz klub literacki, a także wiele, wiele innych. Przy kinie „Światowid” powstało kino studyjne, a w kawiarni „Uśmiech” jedna z pierwszych w Polsce dyskotek.

Na seans pt. „Od Edeku do Światowida” zapraszamy w środę (7 grudnia) o godz. 18 do Kina Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portel.pl. Wstęp wolny.

Kino Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Szkoda nie istniejącej już Kawiarni - Uśmiech z świetną dyskoteką ZPR w latach 70 tych. Szkoda nie istniejącej już sekcji muzycznej z świetnymi zespolami, które grały na wielu imprezach miejskich. Szkoda, że po tylu milionach włozonych w Swiatowid i Teatr nie ma tam przyzwoitej kawiarni literacko -artystycznej skupiajacej ludzi kultury naszego miasta.
  • Końcówka lat 70-tych i salon gier ZPR na II piętrze: bilardy, narciarz, samoloty i strzelanie do kaczek. No i oczywiście jednoręki bandyta. Pani Maria okupowała go całymi wieczorami. Kupę kasy tam zostawiła.
  • Ja z kolei wspominam z lat 90-tych, salon gier, gdzie po szkole zostawiało się 50groszówki które dostawało się na śniadanie... To były czasy...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    NiePrawyAleSprawiedliwy-(2022-12-07)
  • Tak to prawda " Uśmiech" robił" wtedy za kawiarnię artystyczno - kulturalną a w nocy za kawiarnię dyskotekową, oj działo się wtedy, wspomnień mnóstwo, tańce, muzyka, tankowanie nocą- krótko przed północą, to była dobra konkurencja dla Astorii, to był nasz elbląski klimacik I można by do tego dorzucić NOT przy Armii Cz. Który zamykał ten trójkąt Bermudzki, a wszystko to pod czujnym okiem KomendyMiejskiej z przesławną Izdebką w której można było wytrzeźwieć... I ja tam byłem miód I wino piłem I to com zapamiętał tutaj umieściłem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    1
    Tak czy owak... no kto?... zga(2022-12-07)
  • Szczególnym powodzeniem w początkowym okresie Światowida cieszyła się sala telewizyjna. Wtedy tam przychodziło wiele osób, aby obejrzeć program telewizyjny. Najwięcej osób przychodziło na transmisję sportowe. Osobiście najbardziej zapamiętałem mecze bokserskie pomiędzy reprezentacjami Polski i ZSRR z 1964 roku o drużynowe Mistrzostwo Europy. W pierwszym meczu finałowym w Warszawie był remis 10 : 10,ale w Moskwie ponieśliśmy sromotną porażkę 16 : 4 i tytuł mistrzowski zdobyła drużyna radziecka. Po latach okazało się, że ta porażka była wynikiem "umowy", w której w tym drugim meczu w barwach Polski nie wystąpili nasi wtedy najlepsi bokserzy. W tej sali też po raz pierwszy obejrzałem transmisję telewizyjną z Wyścigu Pokoju. Ponieważ w 1965 roku mieliśmy już telewizor w domu, więc przestałem chodzić na tamtejszą salę telewizyjną.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    To był raj.(2022-12-07)
  • Jak za darmo to przyjdę, trzeba korzystać z życia.
  • Świetne zdjęcia obiektu i otoczenia, zapewne zaraz po otwarciu. Niezwykle nowocześnie wyglądający obiekt. Ileż to wypadów ze szkoły, na sztuki teatralne, się w nim zaliczyło w latach 80tych. Szczególnie, że było dosyć blisko ze SP nr 19 im. Bohaterów Westerplatte. Piękne wspomnienia. Łezka się w oku kręci...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    NickOlson(2022-12-07)
  • Jako budynek z zewnątrz wyglądał dużo lepiej jak teraz... gdzie był konserwator który tak zawsze walczy o to żeby PO remoncie było tak samo jak kiedyś. Gdzie jest ten daszek nad wejściem ? Konserwator tego nie zauważył ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    M..R..(2022-12-07)
  • a co ty ukr ? wszystko daj i wszystko na krzywy ryj
Reklama