UWAGA!

Od przybytku głowa boli?

Elbląg, prof. dr hab. Jerzy Bralczyk,
prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, fot. nadesłana

Już dziś w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida rozpoczyna się Elbląskie Forum Kulturoznawcze. Przez najbliższe trzy dni odbędą się sesje naukowe, panele dyskusyjne, wykłady. Badacze kultury z kilku środowisk akademickich, dziennikarze i zgromadzona publiczność rozmawiać będą na temat kultury „nadmiaru” – forum przyświeca bowiem hasło „Od przybytku głowa boli. Kultura nadmiaru w czasach niedomiaru”. Wstęp wolny.

Dzisiejszy (26 września, środa) program forum:
      
       I. godz. 17.00 - 17.30 - Wykład inauguracyjny „Za dużo słów” - prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (UW).
      
       Jerzy Bralczyk
– językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zbiera wydania „Pana Tadeusza” i stare podręczniki dobrego zachowania i mówienia. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów.
      
       II. godz. 17.30 - 19.30 - Panel ekspercki „Za dużo polityki, za dużo polityków?” - panel dyskusyjny - prowadzenie: prof. dr hab. Wojciech Burszta (SWPS/Warszawa), uczestnicy: prof. dr hab. Andrzej Szahaj (UMK), dr hab. prof. UMK Andrzej Zybertowicz (UMK), dr Jacek Wasilewski (UW).
      

 


       Wojciech Burszta – wybitny antropolog i kulturoznawca, eseista i krytyk kultury. Zajmuje się badaniami z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych. Jest kierownikiem Katedry Antropologii Kultury w SWPS i profesorem w Instytucie Slawistyki PAN. Autor ponad 200 publikacji naukowych.
      
       Andrzej Szahaj
– profesor filozofii, od września 2008 r. dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor ponad stu publikacji naukowych, w tym ośmiu książek. Zajmuje się głównie filozofią kultury oraz filozofią polityki.
      
      
prof. dr hab. Wojciech Burszta, fot. nadesłana
      
       Andrzej Zybertowicz – socjolog, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, publicysta. Jest twórcą i głównym teoretykiem idei układu polityczno-biznesowego.
       W 2006 był ekspertem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 2006 do 2007 przewodniczył radzie programowej Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Był głównym doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego do spraw bezpieczeństwa, a później prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zainteresowania badawcze Andrzeja Zybertowicza dotyczą m.in. “zakulisowych” wymiarów życia społecznego. Komentuje w mediach wydarzenia polityczne.
      
       Jacek Wasilewski – specjalista od komunikacji społecznej, kulturoznawca. Zajmuje się konstruowaniem przekazów społecznych i strukturami komunikacji społecznej, a także kreacją znaczeń w popkulturze. Jego zainteresowania koncentrują się wokół retoryki (mówienie publiczne oraz konstrukcja i funkcjonowanie komunikatu medialnego), struktury komunikacji i komunikatów perswazyjnych (od orędzia do plotki) oraz zagadnień kategorii gender w języku i poprawności politycznej. Prowadzi przegląd prasy tabloidowej w TOK FM. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.
      
       Elbląskie Forum Kulturoznawcze odbywa się w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida przy ul. św. Ducha 3-7. Forum ma formułę otwartą (nie ma obowiązku rejestracji), dlatego do udziału w nim i dyskusji w trakcie zapraszamy wszystkich elblążan i tych, którzy są zainteresowani jego tematyką.
      
       Patronatem honorowym Forum objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas oraz Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
      
       Patroni medialni wydarzenia: Radio TOK FM, Kwartalnik „Res Publica Nowa”, Miesięcznik „Odra”, Telewizja TVP Olsztyn, Telewizja Elbląska i Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
       Elbląskie Forum Kulturoznawcze zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultur, priorytet: Obserwatorium kultury.

      

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama