UWAGA!

Od śpiewającej pisarki do melodyjnych Pustek, czyli koncertowo na Ogrodach

 Elbląg, Koncert zespołu Dr Misio w piątek,
Koncert zespołu Dr Misio w piątek, fot. nadesłana

Podczas 12. Letnich Ogrodów POLITYKI odbędą się koncerty artystów: Mister D., czyli muzycznego wcielenia Doroty Masłowskiej (z piosenkami z płyty pt. „Społeczeństwo jest niemiłe”), Dr Misio, czyli aktora Arkadiusza Jakubika z zespołem (z piosenkami z najnowszej płyty pt. „Pogo”), Julii Marcell z piosenkami (z ostatniej płyty pt. „Sentiments”) oraz zespołu Pustki (z piosenkami z najnowszej płyty pt. „Safari”). Jak mówi Mirosław Pęczak z Tygodnika POLITYKA, wspólnym mianownikiem łączącym tych wszystkich artystów, jest literacka jakość ich tekstów. Zapraszamy!

W każdym właściwie przypadku mamy do czynienia z literackością – albo po prostu poetycką jak w przypadku śpiewającej zresztą po angielsku Julii Marcell, albo w przypadku Pustek, albo z literackością świadomie przekraczającą literackie konwencje jak w przypadku Mister D. i Dr Misio. Ponadto wszyscy ci wykonawcy są z wielu powodów „nieoczywiści”. Śpiewająca Masłowska, śpiewający aktor od Smarzowskiego, który okazuje się profesjonalnym rockmanem, śpiewająca po angielsku Polka z Berlina, no i wreszcie zespół, który przeszedł drogę od młodzieńczo pretensjonalnej (post)awangardy do wyrafinowanej prostoty artystycznej./Mirosław Pęczak, Tygodnik POLITYKA
      
       Program:

       10.06 (środa), godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
       Koncert zespołu Mister D., prezentujący utwory z płyty pt. „Społeczeństwo jest niemiłe”, która swoją premierę miała w kwietniu zeszłego roku.
       Mister D. to muzyczny debiut pisarki Doroty Masłowskiej (laureatki Paszportu POLITYKI w kategorii literatura za powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”) . Jak mówi Dorota Masłowska – jej gatunkiem macierzystym nadal pozostaje słowo, ale ponieważ nie lubi literatury zaangażowanej, postanowiła zostać pisarką, aby móc wyrazić to, o czym nie potrafi pisać. Na płycie porusza również tematy, które wcześniej pojawiały się już w jej książkach. „Masłowska wokalistka ciągle jest Masłowską pisarką. (…) Jak w swoich powieściach Masłowska demaskuje pustkę tej rzeczywistości poprzez język. I ten niezwykły talent do żonglowania słowami pozostaje jej kluczowym atutem.”/Robert Sankowski, GW, 21.02.2014
      
       11.06 (czwartek), godz. 20. 30, Sala „U św. Ducha”
       Koncert Julii Marcell, prezentujący materiał z najnowszej płyty artystki pt. „Sentiments”. Julia Marcell to jedna z najbardziej charyzmatycznych wokalistek młodego pokolenia, laureatka Paszportu POLITYKI, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Fryderyka . Zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty, która swoją premierę miała jesienią zeszłego roku pt. „Sentiments”. Jest to to trzeci studyjny album artystki. Nowy krążek artystki to bardzo osobista, najciemniejsza w jej dotychczasowym dorobku opowieść. Jest to również płyta o zupełnie nowym brzmieniu. Nagrana na żywo w Berlinie, wyprodukowana przez Julię i Thomasa Fietza, łączy świeżość i energię koncertowego składu, z bardzo przemyślanymi, zredukowanymi aranżacjami. Artystka opowiada o albumie: Jest to płyta o dużej rozpiętości emocjonalnej, na której to co bardzo osobiste miesza się z tym wykreowanym,wymyślonym, a jedno pracuje na drugie. Jak we wspomnieniach, w których wypełnia się własną wyobraźnią, to, co się zapomniało, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Śpiewane przez nią na płycie teksty są przekładami wierszy słoweńskiego poety Srecko Kosovela.
      
       12.06 (piątek), godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

       Koncert zespołu Dr Misio, prezentujący utwory z najnowszej płyty pt. „Pogo”, która swoją premierę miała w październiku ubiegłego roku. Dr Miso to zespół założony w roku 2008 z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubika. Zespół gra muzykę z gatunku rock&rolla. W roku 2013 ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Młodzi”. Kolejna płyta pt. „Pogo” ukazała się w październiku 2014 roku. Na krążku znalazły się teksty Krzysztofa Vargi, Marcina Świetlickiego oraz Cypriana Kamila Norwida.

  Elbląg, Zaspół Pustki był dwukrotnie nominowany do Paszportów POLITYKI
Zaspół Pustki był dwukrotnie nominowany do Paszportów POLITYKI


       13.06 (sobota), godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

       Koncert zespołu Pustki, prezentujący utwory z płyty pt. „Safari”, która swoją premierę miała w marcu ubiegłego roku. Pustki to tworzący od 15 lat zespół, w którego skład wchodzi Barbara Wrońska (śpiew, klawisze), Radek Łukasiewicz (klawisze) i Grzegorz Śluz (perkusja). Na swoim koncie mają sześć płyt: „Studio Pustki”, „8 Ohm”, „Do mi no”, „Koniec kryzysu”, „Kalambury”, „Safari”, na których wykonują też utwory do wierszy polskich poetów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana czy Juliana Tuwima. Byli dwukrotnie nominowani do Paszportów POLITYKI.
      
       Wstęp: bezpłatne wejściówki – do odbioru w bibliotece elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 (ilość miejsc ograniczona; ze względów organizacyjnych jedna osoba może otrzymać nie więcej niż dwie wejściówki na koncert).
      
      

Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama