UWAGA!

„Okupacja 1968” podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, „Okupacja 1968” podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki
fot. nadesłana

Pięćdziesiąt lat po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, reżyserzy z pięciu krajów dawnych „okupantów” postanowili stworzyć film opowiadający o tamtych wydarzeniach. Tak powstał niezwykły dokument pt. „Okupacja 1968”, który będzie można zobaczyć podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki (czwartek, 7 czerwca), jako uzupełnienie prowadzonej tego dnia dyskusji pt. „Rewolta 1968. Kwiaty i korzenie”. Zapraszamy!

„Okupacja 1968”, reż.: M. Szymków, E. Moskvina, L. Dombrovszsky, S. Komandarev, M. Scheidt, 2018 r., 130 min
       Film dokumentalny opowiadający o Operacji Dunaj to spojrzenie na kolektyw żołnierzy „zaprzyjaźnionych” armii, a także na ich przemyślenia i wrażenia dotyczące czasów Czechosłowackiej okupacji i zadania, którym wtedy musieli sprostać jako jednostki.
       Jak jednostka-obywatel Europy może zachować się w konfrontacji z wielkim historycznym wydarzeniem? Jak ważne w takich momentach są odpowiedzialność, własny punkt widzenia, moralność i jak pogląd na te pojęcia zmienia się, gdy człowiek musi wybierać między ratowaniem własnego życia a wykonaniem rozkazu?
       Okupacja Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku była postrzegana zupełnie inaczej przez żołnierzy „zaprzyjaźnionych armii” Układu Warszawskiego, niż przez obywateli okupowanego kraju. Czas i miejsce były zbieżne dla obu stron, ale okupowani i okupanci mieli zupełnie inne wyobrażenie o nadchodzących wydarzeniach. Twórcy filmu chcieli przyjrzeć się żołnierzom różnych nacji, nie unikając przy tym opowieści o zabarwieniu satyrycznym, słuchając, co mają do powiedzenia zwykli szeregowcy, tylko wykonujący rozkazy, ale także dowódcy, którzy je wydawali. Chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, co dokładnie myśleli i czuli żołnierze wysłani do Czechosłowacji w celu zaprowadzenia tam porządku.
       Film stworzyło pięciu reżyserów, z których każdy pochodzi z jednego z państw byłego Układu Warszawskiego – Rosji, Polski, Niemiec, Węgier i Bułgarii. To pięć odmiennych spojrzeń na tamte wydarzenia. Reżyserką polskiej części jest Magdalena Szymków. Pozostali to: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt. Polskim producentem filmu jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame. Polska premiera filmu odbyła się podczas zakończonego niedawno Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
      
       Projekcja filmu odbędzie się w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7, godz. 20. Wstęp wolny.
      

       Patronem medialnym 15. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama