UWAGA!

Ósemka o Giedroyciu

Elbląg, Finaliści konkursu i ich nauczycielki
Finaliści konkursu i ich nauczycielki (fot. Paweł Serocki).

Aleksandra Zalewska z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie wiedzy o Jerzym Giedroyciu i paryskiej „Kulturze”, którego organizatorem była Biblioteka Elbląska. Ola wykazała się doskonałą znajomością tematu, znacznie przekraczającą wymagany poziom.

Biblioteka Elbląska bardzo aktywnie uczestniczyła w obchodach Roku Jerzego Giedroycia. Prezentowała wystawę „Giedroyć i zgubieni romantycy”, zorganizowała spotkanie z Ewą Berberyusz, autorką książki „Książę z Maisons-Laffitte”, opartej na rozmowach z Jerzym Giedroyciem oraz wykład dr Feliksa Tomaszewskiego z Instytutu Filologii Polskiej UG, który opowiedział o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i innych pisarzy z kręgu „Kultury”. Ogłosiła także konkurs wiedzy o Giedroyciu i paryskiej „Kulturze”.
     - Konkurs skierowany był do uczniów elbląskich szkół średnich - mówi Renata Milewska, kierownik Działu Naukowego Biblioteki Elbląskiej. - W sumie jednak najbardziej aktywnie przystąpił do niego Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych. To w tej szkole pod okiem nauczycielek Jadwigi Kosiorek i Ewy Wechterowicz uczniowie uczestniczyli w eliminacjach konkursowych. Ostatecznie do finału wytypowana została ósemka najlepszych.
     - Podczas wczorajszego etapu finałowego uczniowie ci musieli zmierzyć się z pytaniami, które wylosowali - kontynuuje Renata Milewska. - Pytania były podzielone na dwie grupy: trudniejszą i łatwiejszą. Były one wcześniej dostępne m.in. na stronie internetowej Biblioteki Elbląskiej. Uczniowie również uczestniczyli w spotkaniach dotyczących Giedroycia, otrzymali także materiały wydawnicze. Byli więc doskonale przygotowani do finału.
     Ostatecznie jury przyznało cztery nagrody główne i cztery wyróżnienia. Największą wiedzą o Giedroyciu wykazała się Aleksandra Zalewska.
     - Ola bardzo nas zaskoczyła ogromem wiedzy na temat Giedroycia - mówi Renata Milewska. - Znacznie przekroczyła wymagany poziom. W nagrodę otrzymała odtwarzacz mp3.
     Podobne nagrody otrzymali: Małgorzata Rurys, Marcin Budziński i Michał Bojarski. Wyróżnienia i drobne upominki (słuchawki, etui na płyty czy długopisy) trafiły do: Krzysztofa Urbanowicza, Wojciecha Tokarskiego, Łukasza Fatygi i Karola Doerfera.
     - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że młodzież z własnej woli, nieprzymuszana zainteresowała się postacią Jerzego Giedroycia i stworzonej przez niego „Kultury” - dodaje Renata Milewska. - Napawa optymizmem fakt, że młodzież sama chce się uczyć ciekawych rzeczy i rozwijać.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama