UWAGA!

Pamiętajcie o Ogrodach...

Elbląg, Jacek Nowiński, Krzysztof Materna oraz Mirosław Pęczak zachęcają do uczestniczenia w VII Letnich Ogrodach "Polityki"
Jacek Nowiński, Krzysztof Materna oraz Mirosław Pęczak zachęcają do uczestniczenia w VII Letnich Ogrodach "Polityki" (fot. AD)

VIII Letnie Ogrody „Polityki” odbędą się w innym niż dotąd miejscu, salą Biblioteki Elbląskiej zawładną spektakle teatralne, a panele dyskusyjne, podobnie jak koncerty, będą się odbywać pod namiotami. Ogrody mają być bardziej kameralne, bardziej elitarne, a muzycznie – bardziej konserwatywne. Potrwają od 1 do 4 czerwca.

W tym roku impreza nie odbędzie się na dziedzińcu Muzeum. Po przytrafiających się niemal każdego roku kłopotach z pogodą organizatorzy VIII Letnich Ogrodów „Polityki” – Biblioteka Elbląska i Tygodnik „Polityka” – chcą się od niej uniezależnić. – Na dziedzicu Biblioteki Elbląskiej zbudujemy miasteczko namiotowe – tam się będą odbywały koncerty i panele. Natomiast w sali Biblioteki będą się odbywały spektakle teatralne – zapowiada dyrektor Biblioteki Jacek Nowiński. – Tak, jak obiecywałem w ubiegłym roku, Ogrody przejdą pewną metamorfozę. Robimy krok w kierunku kameralności, nowe miejsce pomieści maksymalnie około 400 osób.
      
       Teatr
      
Tegoroczny program pokazuje, że tak właśnie jest. Nowością będą spektakle teatralne każdego dnia.
       – „Dobry wieczór państwu” to nie jest typowa sztuka teatralna, choć jest związana z dramatem – mówi Krzysztof Materna, autor scenariusza, reżyser i odtwórca głównej roli w tym przedstawieniu (zobaczymy je w piątek 3 czerwca). – Jest to opowieść o mnie, o historii zawodu, który kiedyś uprawiałem, zawodu konferansjera. Ów konferansjer przeżywa zdumienie – akcja zaczyna się w czasach, kiedy on rozpoczynał swoją karierę, a kończy w czasach dzisiejszych, gdy obserwuje współczesny show biznes. To jest właściwe wydarzenie autobiograficzne, dotyczy mojego stosunku do starych czasów i mojego miejsca w nowych czasach.
       Trzy z czterech spektakli, które zobaczymy podczas Ogrodów, Materna określa mianem stand-up comedy. – Pociągają mnie rzeczy, które wychodzą poza normę teatralną, pewnego rodzaju eksperymenty. W świecie to się nazywa stand-up comedy – to gatunek, który w Polsce zaczyna być uprawiany. Myślę, że to, co ja robię w teatrze, należy do tego gatunku. Również w tym gatunki utrzymane są wszystkie spektakle, których wykonawcą jest Rafał Rutkowski. Spektakl, z którym przyjeżdża do Elbląga, napisany przez Michała Walczaka [„Ojciec Polski”, w środę 1 czerwca – red.] w Warszawie ma ogromną popularność. Nie tylko ze względu na autorski sposób ujęcia rzeczywistości, ale również poprzez temat, który w Polsce zaczyna dopiero raczkować. Jeśli chodzi o spektakl Staszka Tyma – Stanisława Tyma akurat w Elblągu nie trzeba przedstawiać – jego siłę satyryczną znamy wszyscy. To jest właściwie klasyczna forma kabaretowa w jego ujęciu, z uzupełnieniem aktorskim osób, które zaprosił do tego spektaklu [„Kobieta z widokiem na taras”, w czwartek 2 czerwca – red.]. Na zakończenie spektakl „Ojciec Bóg” [w sobotę 4 czerwca – red.] z Marcinem Perchuciem, aktorem Teatru Montownia. To taka filozoficzna opowieści w gatunku monodramu o problemach Boga z jego dziećmi. Myślę, że część teatralna Ogrodów jest ciekawą, intrygującą propozycją. Pomijając spektakl Staszka Tyma, który jest tradycyjny, to pozostałe trzy są bliskie temu, o czym mówiłem na początku, myślę tu o gatunku stend-up comedy.
      
       Muzyka
      
Za część muzyczną Ogrodów odpowiada, jak zawsze, Mirosław Pęczak. – Kiedyś pomysł Ogrodów polegał na tym, żeby łączyć to, co popularne, z tym, co mniej popularne. Musiała być taka kotwica uwagi w postaci jakiegoś powszechnie znanego wykonawcy, który coś znaczył nawet dla tych, którzy w ogóle muzyki nie słuchają. Reszta to były różne pomysły muzyczne, których w radiu zbyt często się nie słyszy. Teraz z Jackiem Nowińskim doszliśmy do wniosku, że warto zrobić coś zupełnie innego – nie korzystać z takiej kotwicy przyciągającej publiczność, która z całej propozycji Ogrodów nie korzysta, ewentualnie z piwa i darmowych koncertów. W Elblągu jest nie tylko taka publiczność, więc zrobiliśmy rzecz kompletnie wbrew duchowi czasu. Postanowiliśmy tegoroczne Ogrody uczynić bardziej salonowymi, czyli konserwatywnymi. I taka też będzie w tym roku muzyka.
       A oto, co usłyszymy.
       – Zaczyna się od Agi Zaryan z orkiestrą [w środę 1 czerwca – red.]. Co do samej artystki, w tej chwili w Polsce jest to najbardziej rozpoznawalna wokalistka jazzowa. 2 czerwca mamy koncert „Paristetris”. To jest w zasadzie duet Marcin Masecki oraz Macio Moretti. Co to za muzyka? Można powiedzieć, że najbliżej jej do jazzu, ale nie takiego, który opiera się wyłącznie na improwizacji czy rozwijaniu pewnej czytelnej formy, ale raczej takiego rozrywkowego, z różnymi elementami latino. W piątek mamy koncert Nocnej Zmiany Bluesa i Sławka Wierzcholskiego. Czego można oczekiwać na pewno? Że to nie będzie blues, który stereotypowo kojarzy się z wyciągniętymi swetrami i ogólną deprechą. To będzie skoczna, wesoła muzyka z elementami ducha słowiańskiego, ale i bardzo czarna – jak Śląsk. Sobota to także duet, nie licząc pomocników, to Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, a więc bardzo ważna część Kapeli ze Wsi Warszawa. Od jakiegoś czasu Kapela ze Wsi Warszawa eksperymentuje na różne sposoby, a tu pojawił się wolny elektron, wygenerowany przez Kapelę, za nic mający poszukiwania, które idą w kierunku clubbingu elektronicznego. Odwrotnie, chciał pójść w kierunku muzyki popularnej, trochę w kierunku takiego anglosaskiego bluesa. Myślę, że to będzie świetny koncert na zakończenie Letnich Ogrodów „Polityki”.
      
       Dyskusje
      
Panele dyskusyjne zapowiada Jacek Nowiński: – Na pewno pierwszą debatę będzie prowadził redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński. W przeddzień naszej prezydencji w Unii Europejskiej będziemy rozmawiali właśnie o tym [„Europa – różne prędkości, różne priorytety”, środa 1 czerwca – red.]. Drugą rozmowę – o subkulturach młodzieżowych – poprowadzi Mirosław Pęczak, który wydał właśnie kolejną książkę na ten temat [„Subkultury młodzieżowe – co było, co jest”, czwartek, 2 czerwca – red.]. Trzeciego dnia będzie o prasie, ale nie tej centralnej, o lokalności jako wartości, bez względu na nośnik. Chcemy rozmawiać, po co są nam media lokalne w dobie Internetu [„Praca niecentralna – lokalność jako wartość”, prowadzenie Wiesław Władyka, piątek 3 czerwca – red.]. Na koniec porozmawiamy o wizerunku , przede wszystkim o wizerunku w polityce, polityku jako produkcie. I do tego wszystkiego wystawa fotografii – trzy obiektywy „Polityki:. Tym razem będą to Stanisław Ciok, Tadeusz Poźniak i Leszek Zych. Tak wygląda nasz pomysł na tegoroczne Letnie Ogrodu „Polityki”.
      
       – Elitarność, czyli decydowanie się na uszanowanie elity w momencie, kiedy wszystko staje się pospolite i festynowe, też jest niesłychanym walorem – ocenił nową koncepcję Ogrodów Krzysztof Materna. – Trzeba się na coś zdecydować. Tak pojmuję ideę tego festiwalu, na którym będę po raz pierwszy, a na który zawsze chciałem przyjechać – że jest to pewien rodzaj elitarnego wydarzenia. W końcu „Polityka” też nie jest pismem masowym.
      
       Program Letnich Ogrodów „Polityki” ‘2011
      
1-4 czerwca, Sala św. Ducha i dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
      
       środa, 1 czerwca
       godz. 17 – dyskusja panelowa „Europa – różne prędkości, różne priorytety”, prowadzenie red. Jerzy Baczyński
       godz. 19 – spektakl „Ojciec Polski”, scenariusz i reżyseria Michał Walczak, występuje Rafał Rutkowski z Teatru Polonia
       godz. 21 – koncert Agi Zaryan z orkiestrą
      
       czwartek, 2 czerwca
       godz. 17 – dyskusja panelowa „Subkultury młodzieżowe – co było, co jest”, prowadzenie Mirosław Pęczak
       godz. 19 – spektakl „Kobieta z widokiem na taras”, scenariusz i reżyseria Stanisław Tym, występują: Stanisław Tym, Monika Dryl, Joanna Kołaczkowska, Agnieszka Litwin-Sobańska, Anna Sroka, Rafał Królikowski i zespół muzyczny Jerzego Derfla
       godz. 21 – koncert Macio Morettiego i Marcina Maseckiego „Paristetris”
      
       piątek, 3 czerwca
       godz. 17 – dyskusja panelowa „Praca niecentralna – lokalność jako wartość”, prowadzenie Wiesław Władyka
       godz. 19 – spektakl „Dobry wieczór państwu”, scenariusz i reżyseria Krzysztof Materna, występują Krzysztof Materna i Olga Bołądź z Teatru Polonia
       godz. 21 – koncert Nocnej Zmiany Bluesa
      
       sobota, 4 czerwca
       godz. 17 – dyskusja panelowa „Co to znaczy wizerunek?”, prowadzenie Janina Paradowska
       godz. 19 – spektakl „Ojciec Bóg”, scenariusz Katarzyna i Jacek Wasilewscy, reżyseria Waldemar Śmigasiewicz, muzyka Wojciech Waglewski, występuje Marcin Perchuć z Teatru Montownia
       godz. 21 – koncert incarNations „Radio retro”
      
       Bilety – w cenie 15 zł na koncert, 35 zł na spektakl – będą do kupienia w Bibliotece Elbląskiej już od najbliższego wtorku(12 kwietnia).
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wow - w Poznaniu bilety na koncert Agi Zaryan kosztowały 80 zł. Jak to dobrze mieszkać na prowincji:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2011-04-08)
 • Po raz kolejny nie ma miejsca na elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2011-04-08)
 • ujęcie Pana Jacka Nowińskiego adekwatne do osoby, brawo dla fotografa.
 • Jachimowicz będzie śpiewał i grał a nawet zatańczy i jeszcze do tego sfinansuje to z projektu w, którym będzie koordynatorem. P. S. sam zorganizuj imprezę gościu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kocham pozarządowców(2011-04-08)
 • A może Skarbnik Miasta uchyli rąbka tajemnicy i wyjawi, ile ta impreza naprawdę kosztuje nie Bibliotekę a UM. Coraz więcej warszawiaków chce zarabiać na Elblągu, przecież Materna nie wystawia tutaj za darmo. A Pan Pęczak rzeczywiście "spęcznial" przy Bibliotece Elbląskiej. Ciekawi mnie jak procentowo przedstawia się wydawanie pieniędzy i organizowanie imprez kulturalnych do zakupu książek? Proszę Skarbnika Miasta o przekazanie elblążanom tych informacji. o ile wiem, w Bibliotekę pompuje się coraz więcej pieniędzy. Nie ma się co dziwić, apetyty warszawiaków są duże, i nie przyjeżdżają tu podziwiać krajobrazów, tylko "łupić kasę".
 • Panie Arkadiuszu - dla mieszkańców naszego pięknego miasta miejsca na pewno nie zabraknie - na widowni - oby tylko publiczność dopisała. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby organizowano imprezy prezentujące twórczość lokalnych artystów, ale w tym przypadku wypada się tylko cieszyć, że Ogrody są imprezą o randze ponadlokalnej. Myślałem, że to dobrze, iż artyści tej klasy wystąpią w Elblągu - tyle osób przecież narzeka, że nic się u nas nie dzieje. Ale jak widzę można się tez skarżyć, że zamiast Agi Zaryan (która nagrała płytę w legendarnej wytwórni Blue Note) nie wystąpi miejscowy zespół. Hmm. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2011-04-08)
 • biedny frustrat anonim, czy poza słowem kasa znasz jeszcze jakieś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  skarbnik(2011-04-08)
 • płyta IncarNation jest absolutnie genialna!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cieszę się(2011-04-08)
 • Kiedy Światowid zacznie wypożyczać książki, muzeum wyświetlać filmy a w teatrze zaczną przyjmować psychiatrzy wtedy pojmę nowatorskie podejście J. Nowińskiego do zarządzanej przezeń biblioteki!
 • a słyszałeś mądralo o BIBLIOTECE+ ???
 • POLITYKA to czasopismo, może się gdzieś natknąłeś malkontencie, zatem kto jak nie biblioteka ma promować czytelnictwo?
 • Program Biblioteka + dotyczy tylko małych miejscowości, warto wiedzieć jak się zabiera głos Moliku!
Reklama