UWAGA!

Pamiętajcie o Ogrodach!

 Elbląg, Na Ogrody zapraszają prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński
Na Ogrody zapraszają prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński (fot. AD)

Koncerty muzyczne, plenerowe spektakle teatralne, warsztaty. W programie są także dyskusje o literaturze, architekturze, miejskim stylu, a także o polityce. Wszystko w kulturalnej atmosferze. W środę (10 czerwca) rozpoczynają się 12. Letnie Ogrody Polityki w Elblągu.

Organizator Ogrodów, czyli Biblioteka Elbląska, zaprasza na wybór najciekawszych wydarzeń minionego i bieżącego roku. Koncertowo zaprezentuje się Dorota Masłowska z projektem muzycznym Mister D., sentymentalnie z najnowszej płyty zabrzmi Julia Marcell, w "Pogo" ruszy Dr Misio (rubaszny, czasami wulgarny i do bólu prawdziwy Arkadiusz Jakubik), a na koniec zapanują "Pustki".
       W plenerowej scenerii Starego Miasta swoje spektakle zaprezentują Teatry Gdynia Główna i Formy. Będą też warsztaty z kreatywnego pisania, prezentacji, literatury i designu.
       Na murze Biblioteki Elbląskiej już wiszą literackie memy autorstwa Darii Mielcarzewicz, w Specjal Pubie zaplanowano spory na temat literatury, architektury, a także poszukiwanie idei (?). Będą też poważne rozmowy z pogranicza polityki i kultury.
       Otwieramy nowy segment podczas Letnich Ogrodów Polityki – zapowiada Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Będzie to cykl debat na tematy bardzo ważne. W tym roku, skoro obchodzimy 25-lecie samorządności w Polsce, rozmowy będą toczyć się wokół współpracy władzy lokalnej ze społeczeństwem. Nie jestem politykiem – podkreślał dyrektor Nowiński – ale uważam, że reforma samorządowa była najbardziej udaną reformą w naszym kraju. Społeczeństwo funkcjonuje w bliskimi kontakcie z władzą, co nie oznacza, że nie ma na mapie tych kontaktów czarnych plam. O tym też będziemy rozmawiać, a do stołu zaprosiliśmy prezydentów (m.in. Roberta Biedronia, prezydenta Słupska i Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni – red.], marszałków [m.in. Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego – red.], będzie też Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w tym resorcie. Stół pomieści zaledwie 70 osób więc, siłą rzeczy, nie mogliśmy zaprosić do niego wszystkich chętnych – tłumaczy Jacek Nowiński. - Jednak ci, którzy są zainteresowani rozmowami [m.in. nt. "Współpraca międzysektorowa i zagraniczna polskich samorządów", "Kultura i rozwój. Dylematy samorządów" – red.] będą mogli w nich uczestniczyć "on-line".
       Dyrektor Biblioteki Elbląski zachęca również do udziału "na żywo" w sporach, nie tylko na temat literatury, które będą toczone w Specjal Pubie (wstęp wolny). Tam w potyczkach słownych zmierzą się m.in. Filip Springer i Marek Przybylik, Sylwia Chutnik i Jakub Żulczyk. - Odpowiedzi na pytanie – przewrotne – czy nam potrzebne są idee odpowiedzi szukać będą dr Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II, dr hab. Jan Sowa z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Kazimiera Szczuka – zapowiada.
       W błyskawicznym tempie rozeszły się bezpłatne wejściówki na koncerty. Wśród wykonawców Dr Misio, Julia Marcell, Mister D. Oraz Pustki.
       - Dopóki ja tu jestem, Feela nie będzie – śmieje się Jacek Nowiński.
       Z Ogrodów zadowolony jest dyrektor Biblioteki Elbląskiej, ale i prezydent miasta Witold Wróblewski.
       - To przedsięwzięcie wpisało się na stałe w kalendarz imprez społeczno-kulturalnych – mówi. - W tym roku tematem przewodnim będzie samorządność i stąd ciekawi goście z tego sektora – prezydenci, burmistrzowie, marszałkowie, minister kultury. Będzie okazja do wymiany doświadczeń – kończy Witold Wróblewski.
      
       Zobacz szczegółowy program 12. Letnich Ogrodów Polityki
      
      
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.

      
      
Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      

      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama