UWAGA!

Piękny świat Celińskiej (recenzja)

 Elbląg, Wejściówki na spotkanie ze Stanisławą Celińską rozeszły się błyskawicznie
Wejściówki na spotkanie ze Stanisławą Celińską rozeszły się błyskawicznie (fot. Anna Dembińska)

Są takie twarze, które znamy doskonale. Przypisujemy im odpowiednią barwę głosu i w jednym momencie odnajdujemy je w filmowych kadrach. Aktorzy, którzy nie wyskakują z tabloidów, a kreowane przez nich postacie, często drugoplanowe, dziwnym trafem zapisują się w naszej pamięci. Taką artystką jest Stanisława Celińska. Recital pt. „Piękny świat”, który odbył się w Bibliotece Elbląskiej, całkowicie to potwierdził. Zobacz zdjęcia.

Panią Stanisławę mogliśmy zobaczyć w filmach Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, czy Juliusza Machulskiego. Mnie aktorka kojarzy się przede wszystkim z rolą Janiny w serialu „Bez tajemnic”. Jej bohaterka pyta terapeutę z przekąsem, czy w życiu chodzi o to, aby być szczęśliwym. Myślę, że prywatnie pani Stanisława nikogo nie musi pytać, bo widać gołym okiem, że jest osobą radosną i spełnioną. Charakterystyczne zachowanie na scenie, duża dawka humoru, świetny kontakt ze słuchaczami – wobec takiego połączenia nie można przyjść obojętnie. Człowiek ma ochotę zatrzymać się i słuchać tego całe „noce i dnie”.
       W Sali „U św. Ducha” pojawiły się głównie osoby starsze, młodzież stanowiła zdecydowaną mniejszość. Może dlatego, że repertuar artystki to piosenki z ubiegłego wieku. Publiczności zdecydowanie odpowiadał taki wybór. Śpiewano wraz ze Stanisławą Celińską, a wiersze, które przeplatały się z piosenkami, były z entuzjazmem oklaskiwane. Artystka recytowała m.in. poezję Wisławy Szymborskiej. Może aktorzy są jak te chmury, o których pisze noblistka, „nie muszą być widziane, żeby płynąć”. Płynąć wraz z publicznością – tak jak w przypadku Stanisławy Celińskiej.
      
       Jeszcze dzisiaj na portEl.pl opublikujemy wywiad ze Stanisławą Celińską.

      
Anna Kaniewska

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama