UWAGA!

Pierniki i marcepany, czyli przedwojenne zwyczaje w Pasłęku

Elbląg, Pierniki i marcepany, czyli przedwojenne zwyczaje w Pasłęku

We wtorek, 10 grudnia o godz. 18 w sali kinowo widowiskowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury odbędzie się spotkanie z historią organizowane razem z Biblioteką Publiczną w Pasłęku. Tematem będą pasłęckie zwyczaje świąteczne, jakie istniały przed 1945 rokiem oraz opowieść o trwającej próbie wskrzeszenia jednego z nich.

Bogato ilustrowana opowieść o poszukiwaniu i odkrywaniu dawnych zwyczajów związanych z okresem przedświątecznym w miasteczku Preussisch Holland, czyli Pasłęku. Główna opowieść dotyczy słodyczy - pierników i marcepanów, ale będzie też mowa o innych zwyczajach. Podstawą opowieści są dawne reklamy i ogłoszenia prasowe, fotografie i widokówki, wspomnienia. Poszukiwania historyczne posłużyły do podjęcia próby przywrócenia fragmentu prawdopodobnie kilkusetletniego zwyczaju wytwarzania w mieście lokalnego piernika, z którego słynęło miasto, a jeden z wytwórców pierników otrzymał w XIX wieku tytuł nadwornego dostawcy.

Spotkanie i opowieść poprowadzi historyk Piotr Adamczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku, wcześniej pracownik elbląskiego Muzeum, pasjonat książek i historii. Wstęp wolny.

Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama