UWAGA!

Podsumowanie 2012 roku w CSE Światowid

 Podsumowanie 2012 roku w CSE Światowid
fot. nadesłana

Dziś, 30 stycznia, w Centrum Spotkań Europejskich odbyła się konferencja podsumowująca 2012 rok w „Światowidzie”. Była mowa o tym ile osób odwiedziło „Światowid”, jakie projekty i imprezy zostały zrealizowane oraz jakie plany na ten rok ma Centrum.

Podsumowując 2012 rok...
       2012 rok w statystyce to prawie 100 tys. mieszkańców Elbląga i okolic, którzy skorzystali z organizowanych przez „Światowid” działań. A te działania są bardzo różnorodne – to spektakle, koncerty, filmowe pokazy specjalne, filmy repertuarowe, pokazy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, cyklu Elbląg na Dużym Ekranie, turnieje taneczne, jarmarki, spotkania z interesującymi ludźmi, warsztaty, szkolenia, sekcje, plenery artystyczne, działania happeningowe. W 2012 roku było ich 346. Kino „Światowid” podczas 2035 seansów filmowych odwiedziło 53 231 widzów. Sprzedano 10 730 biletów na imprezy zorganizowane w 2012 roku przez „Światowid”.
       - Ten rok był dla nas szczególny ze względu na jubileusz 50-lecia. 10 marca odbyła się uroczysta gala, podczas której wystąpiła Ewa Bem, a „Światowid” wspominał, co przez 50 lat udało się osiągnąć oraz dziękował tym, którzy go wspierali i tworzyli – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE. - Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się również zrealizować film dokumentalny "Dom dla kultury". Jego premiera miała miejsce w czasie uroczystej gali.
       Wiedząc, że rok 2012 musi obfitować w pamiętne chwile, „Światowid” tak programował imprezy, aby elblążanie długo o nich nie zapomnieli. Odbywający się wiosną Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? po raz pierwszy wyszedł poza nasz budynek – bardzo ciepło zostały przyjęte odbywające się w Klubie Muzycznym Mjjazga przesłuchania konkursowe w kategorii piosenki poetyckiej. Elbląskie Noce z Plateau, Kroke i Edytą Geppert oraz kabaretonem, również po raz pierwszy, odbyły się na Dziedzińcu Galerii El, a nie na Podzamczu elbląskiego Muzeum. To ciekawe i klimatyczne miejsce, w którym Noce na pewno pozostaną na dłużej.
       Końcówka roku była bardzo pracowita – „Światowid” uruchomił portal społecznościowy – eKulturalni.pl.
       - Mamy nadzieję, że wniesie on nową jakość do dyskusji o elbląskiej kulturze i stanie się miejscem, gdzie każdy, kogo interesuje życie kulturalne naszego miasta i regionu znajdzie w nim pole do aktywności – stwierdza Antoni Czyżyk.
       W zeszłym roku „Światowid” zrealizował siedem projektów w tym dwa inwestycyjne, w tym złożył trzynaście wniosków i wciąż czeka na rozstrzygnięcie konkursów. Na pewno, już wiadomo, że w roku 2013 i 2014 realizowany będzie projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 - „Cyfrowe Warmia i Mazury”.
       Nie porzucono również tematu rozbudowy „Światowida” wciąż poszukiwane są środki finansowe na realizację tej inwestycji.
       Na konferencji obecni byli kierownicy działów merytorycznych w „Światowidzie” każdy z nich opowiedział o tym, co udało się zrealizować w 2012 roku. Było o kinie, edukacji, projektach, imprezach, działalności portalu kulturalnego eŚwiatowid.pl i portalu społecznościowego eKulturalni.pl
       - Rok 2012 był dla „Światowida” dobry – podsumowuje Antoni Czyżyk. - Udało nam się zrealizować projekty na prawie milion złotych, a wkład własny Centrum wyniósł 12 procent. Prawie codziennie w „Światowidzie” odbywało się jakieś działanie, mamy stałe grono uczestników naszych imprez i wydarzeń, ale trafiają do nas również ci którzy rzadko korzystają z oferty kulturalnej. Edukujemy najmłodszych, ale przychodzą do nas także seniorzy. Każdy, kto chce kulturalnie spędzić czas, znajdzie u nas coś dla siebie.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nawet nie czytam. Na pewno było super, a 2013 będzie jeszcze lepszy :). Gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tancor(2013-01-30)
 • Nie sądzę, aby tu się pojawiło wiele kometarzy i nie sądzę aby ten wątek ktoś czytał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  róbmy i to bez polityki(2013-01-30)
 • Światowid, mimo kryzysu się trzyma. To konkretni ludzie tworzą, organizują, działają. .. I za to można im tylko podziękować. Brawa dla Dyrektora i wszystkich pracowników.
 • Pracowałem w światowidzie i powiem wam jedno różowo tak niebyło jak to opisuje portal,TANIA SIŁA ROBOCZA I...Pozdrawiam tych nielicznych normalnych jeszcze tam pracujacych NIEDAJCIE SIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_28506(2013-01-31)
 • Pracowałem w światowidzie i powiem wam jedno różowo tak niebyło jak to opisuje portal,TANIA SIŁA ROBOCZA I...Pozdrawiam tych nielicznych normalnych jeszcze tam pracujacych NIEDAJCIE SIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_28506(2013-01-31)