UWAGA!

----

Poeta fortepianu

 Elbląg, Fryderyk Chopin nazywany był poetą fortepianu
Fryderyk Chopin nazywany był poetą fortepianu (fot. nadesłane)

„Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii" - tak opisywano Fryderyka Chopina w Uchwale Sejmu ustanawiającej rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Centrum Spotkań Europejskich Światowid włącza się do działań mających na celu upowszechnianie dorobku tego genialnego muzyka.

Rozpoczęły się oficjalne obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Jego wkład w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony, inspirował on m.in. Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, ale nie tylko, bo jak pisał Lew Tołstoj „Polaków można kochać już za to jedno, że mieli Chopina!" Jego dzieła są ponadczasowe, a znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny.
       Rok Chopinowski 2010 to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki, to także możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. Sztandarową inwestycją z okazji jubileuszu jest warszawskie muzeum Fryderyka Chopina w zabytkowym Zamku Ostrogskich na Tamce. Gruntownej rewitalizacji poddawane jest także miejsce narodzin artysty - Żelazowa Wola, a w Paryżu,
       Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie zaplanowano cykl koncertów „Chopin w stolicach jego Europy".
       Wiele miast i instytucji kultury planuje działania na nieco mniejszą skalę, ale z równym zaangażowaniem. Centrum Spotkań Europejskich Światowid będzie realizować interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. „Fryderyk Chopin - Oblicza Mistrza", które Światowid napisał wspólnie z Martą Osowską -Utrysko.
       Celem projektu jest ukazanie szerokiej publiczności osoby Fryderyka Chopina z nowej perspektywy, poprzez konfrontację różnych technik artystycznych, na które wpływ miała jego osoba i twórczość.
       - W ramach projektu chcemy ukazać trzy oblicza Chopina, trzy światy, na których jego twórczość odbiła swoje piętno: świat muzyki, wizji i tańca - mówi Magdalena Czarnocka koordynator projektu. - Efektem kulminacyjnym będzie stworzenie przedstawienia muzyczno - tanecznego, w którym wystąpią uzdolnieni młodzi ludzie - muzycy, plastycy i tancerze. Premiera przedstawienia pt. „Chopinowskie ścieżki - muzyka, wizja, taniec" zaplanowana jest na październik.
      
       Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
Justyna Kozłowska - Dyrla (Światowid)

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama