[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poeta fortepianu

Elbląg, Fryderyk Chopin nazywany był poetą fortepianu
Fryderyk Chopin nazywany był poetą fortepianu (fot. nadesłane)

„Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii" - tak opisywano Fryderyka Chopina w Uchwale Sejmu ustanawiającej rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Centrum Spotkań Europejskich Światowid włącza się do działań mających na celu upowszechnianie dorobku tego genialnego muzyka.

Rozpoczęły się oficjalne obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Jego wkład w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony, inspirował on m.in. Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, ale nie tylko, bo jak pisał Lew Tołstoj „Polaków można kochać już za to jedno, że mieli Chopina!" Jego dzieła są ponadczasowe, a znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny.
       Rok Chopinowski 2010 to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki, to także możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. Sztandarową inwestycją z okazji jubileuszu jest warszawskie muzeum Fryderyka Chopina w zabytkowym Zamku Ostrogskich na Tamce. Gruntownej rewitalizacji poddawane jest także miejsce narodzin artysty - Żelazowa Wola, a w Paryżu,
       Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie zaplanowano cykl koncertów „Chopin w stolicach jego Europy".
       Wiele miast i instytucji kultury planuje działania na nieco mniejszą skalę, ale z równym zaangażowaniem. Centrum Spotkań Europejskich Światowid będzie realizować interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. „Fryderyk Chopin - Oblicza Mistrza", które Światowid napisał wspólnie z Martą Osowską -Utrysko.
       Celem projektu jest ukazanie szerokiej publiczności osoby Fryderyka Chopina z nowej perspektywy, poprzez konfrontację różnych technik artystycznych, na które wpływ miała jego osoba i twórczość.
       - W ramach projektu chcemy ukazać trzy oblicza Chopina, trzy światy, na których jego twórczość odbiła swoje piętno: świat muzyki, wizji i tańca - mówi Magdalena Czarnocka koordynator projektu. - Efektem kulminacyjnym będzie stworzenie przedstawienia muzyczno - tanecznego, w którym wystąpią uzdolnieni młodzi ludzie - muzycy, plastycy i tancerze. Premiera przedstawienia pt. „Chopinowskie ścieżki - muzyka, wizja, taniec" zaplanowana jest na październik.
      
       Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
Justyna Kozłowska - Dyrla (Światowid)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama