UWAGA!

Poeta i jego wiersze

Jarosław Gruzla jest autorem nagrodzonego na konkursie Elbląski Rękopis Roku 2002 zbiorku pt. "Smak teraz".

- Wiersze powstawały w różnych okresach czasu. Cześć z nich zamieszczałem w czasopismach literackich. Niektóre z nich były nagradzane. Po zebraniu ich w jedną całość wyszedł tom spójny i wyrazisty - powiedział poeta.
     Cały tomik - według autora - opowiada o przemianie duchowej. Można w nim znaleźć liczne inspiracje kulturowe. Na twórczość poety mają wpływ zarówno poszczególne, pojedyncze dzieła sztuki, jak i obszary kulturowe.
     Według elbląskiego krytyka Ryszarda Tomczyk poezja Gruzli wymaga refleksji i sporej erudycji, spojrzenia na kulturę i poprzez nią umiejętności rozszyfrowania haseł i pojęć.
     - Jeżeli ten tomik czymś grzeszy, to sporą sumą erudycji. Poezja ta jest mocno nasycona różnymi kulturowymi odnośnikami - powiedział Ryszard Tomczyk, omawiając najnowszy zbiorek Jarosława Gruzli.
     Według samego autora każda z trzech części tomiku poetyckiego stanowi całość i wzajemnie się uzupełnia. Część 1 - “Smak teraz” - jest doświadczaniem teraźniejszości, ale po przemianie. W części II pt. "Tak" - pojawia się zgoda na pozytywna akceptację. To słowo ciągle powraca, jest ustawiane w różnych kontekstach i poetyckich sytuacjach. Część III "Pisaki. Blaski" to doświadczanie blasku, światła wewnętrznego, może nawet swoistego oświecenia. To wszystko przychodzi, pojawia się poprzez wewnętrzną przemianę.
     Zbioru poezji Jarosława Gruzli nie ma jeszcze w sprzedaży. Być może w niedługim czasie znajdzie się jednak w elbląskich księgarniach.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama