UWAGA!

Pokażą piękno Wysoczyzny

 Elbląg, Wysoczyzna Elbląska będzie tematem prac artystów
Wysoczyzna Elbląska będzie tematem prac artystów (fot. AD)

– Chcemy chronić to, co jeszcze zostało z naszego pięknego krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej. Chcielibyśmy żebyście swoim wrażliwym okiem dostrzegli to piękno, zatrzymali je w swoich pracach – mówiła Alicja Nowak, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej na otwarciu (7 maja) interdyscyplinarnego pleneru artystycznego w Łęczu.

Plener odbywa się pod hasłem „Krajobraz jako byt” i jest częścią międzynarodowego projektu pn. LIFEscape, który ma na celu ochronę krajobrazu naturalnego i kulturowego, w tym Wysoczyzny Elbląskiej. Artyści biorący udział w plenerze będą starali się uchwycić piękno tych terenów poprzez różne formy wyrazu, takie jak malarstwo, pastele, fotografię czy rzeźbę. Organizatorem pleneru jest Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej razem z Centrum Sztuki Galeria EL.
       – Galeria włącza się we wszystkie, warte uwagi działania z zakresu plastyki. Swego czasu ten teren bardzo mocno nas interesował – mówił Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL. – W 2008 roku realizowaliśmy pewien program pn. „Ingerencje”, który odbywał się we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeźbiarzy Norweskich. Zakładał on zrealizowanie na terenie Wysoczyzny obiektów rzeźbiarskich. Mając kontakt z Parkiem Krajobrazowym, słysząc, że pojawiła się taka inicjatywa jak plener artystyczny towarzyszący dużo szerszemu zadaniu, uznałem, że warto ich działania wesprzeć. Galeria czuje misję, żeby promować te tereny, wynika to także z jej historii i powiązań z Wysoczyzną. W latach osiemdziesiątych odbywały się tu nasze plenery ceramiczne w Kadynach, natomiast w Tolkmicku i we Fromborku działał Gerard Kwiatkowski [założyciel Galerii El – przyp. red.], który stawiał tam formy przestrzenne.
       Wśród wszystkich artystów biorących udział w plenerze najliczniejszą grupę stanowią malarze.
       – Myślę, że wynika to stąd, że taka jest struktura tej grupy osób, które zajmują się krajobrazem – mówił Jarosław Denisiuk. – Obecni tutaj artyści pochodzą nie tylko z Elbląga czy okolic, ale także z Olsztyna, Gdańska czy z Ciechanowa. Ściągnęliśmy tu osoby, które niejako poniosą do swoich domów, swoich miejsc pracy wspomnienie z tego miejsca, na tym nam także zależy. Liczę na to, że każdy stworzy przynajmniej trzy prace, z czego jedna pozostanie dla organizatorów, całą resztę, jeśli się uda, chciałbym pokazać w Galerii.
       W plenerze bierze udział czternastu artystów: Ewa Niewolska (malarstwo), Rita Wójcik (malarstwo), Patrycja Janta-Lipińska (malarstwo), Lech Sokoll (malarstwo), Benedykt Kroplewski (malarstwo), Zbyszek Opalewski (malarstwo), Jerzy Kosacz (malarstwo), Marek Zalewski (malarstwo), Anna Taut (malarstwo), Małgorzata Witschenbach (malarstwo), Marek Świątecki (pastele), Krzysztof Kosecki (fotografia), Grzegorz Hryniewicz (fotografia), Waldemar Cichoń (rzeźba).
      

 


       Artyści będą mogli tworzyć w spokoju i dogodnych warunkach także dzięki Siedlisku „Lanzania” w Łęczu, które gwarantuje im zakwaterowanie przy współpracy innych mieszkańców.
       – Pierwszy raz gościmy u siebie artystów, mam nadzieję, że będą miło wspominać pobyt u nas – mówiła Beata Życzkowska, właścicielka Siedliska „Lanzania”. – To była głównie inicjatywa pana Zbigniewa Zagrodzkiego, który znał nasze siedlisko jeszcze z czasów, kiedy funkcjonował tutaj bar. Zaproponował nasz udział w tym projekcie także dlatego, że włączamy się w różne akcje promujące nasz region.
       Plener zakończy wystawa, której wernisaż odbędzie się 13 maja, o godzinie 18 w Centrum Sztuki Galeria EL.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • wyzyna to cienkie bolki, mazury rzadza- rulez
 • Pamietajcie by tez ukazac biede wszechobecnca i degradacje spoleczna mieszkancow w tym regionie. Polityka wladz tutejszych jest taka ze jak sie nie mowi o czyms to tego nie ma !
 • Wysoczyzna Elbląska to piękna, klimatyczna kraina. To dusza Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oldgringo(2012-05-08)
 • Jeśli szybko nie powstaną plany zagospodarowania przestrzennego, regulujące kwestie zabudowy terenu, to niedługo pożegnamy się z piękną Wysoczyzną. Już teraz domy buduje się w polach i lasach, na pagórkach i w dołkach, gdzie popadnie, jak się da, bez ładu i składu. Jeśli będzie to postępować, to już niedługo nasz unikalny krajobraz zostanie zupełnie zdewastowany i powodzenia władzom życzę (szczególnie gminy Tolkmicko) w próbach ściągania turystów. Nauczcie się wreszcie, że aby turysta chciał przyjechać i zostać na dłużej, nie wystarczy mu stare miasto, kilka zabytkowych domków itd. Potrzebny jest również krajobraz!
 • wyzyna to cienkie bolki to się uśmiałem, dziecko masz zaległości z geografii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wwwwysoczyzna(2012-05-08)
 • Tak łatwo napisać że buduje się domy gdzie popadnie. Kto ma tam swój kawałek gruntu ten wie że nikt nie powinien mi dyktowac co moge z nim zrobic, czy postawie dom czy posadze pietruszke to moja sprawa. Latwo jest rozporzadzac czyims, nie widze nic zlego w powstawaniu nowych domow, to ze niektorym dobrze sie wiedzie to nie znaczy ze nalezy mu podstawic noge. Jesli tak naprawde chcecie ratowac okolice bo jest taka piekna i niepowtarzalna, to kupcie np ode mnie dzialki ktore mam na sprzedaz to nikt sie na nich nie wybuduje a ja na tym nie strace :P
 • A w ktorym miejscu i gdzie powstalo to zdjecie, ladny widok ale nie kojarze miejsca.
 • tam trzeba dać. ..
 • do Lazi to jest obok Młynar
 • rzeczywiście fajny widok, tez jakoś nie kojarzę miejsca. .. .i jak widzę budzi dobre wrażenia. .. sporo ludzi jest zainteresowanych. .. .może warto włożyć więcej energii w ogłoszenie przed imprezą????
 • No skoro Pani Rita. .. to będziemy na wernisarzu. ..
 • Nawet Piotruś na Zalewie się załapał na fotkę :-). Nawet okolicy widzę niektórzy nie znają i pytają gdzie zdjęcie zrobione. Trochę wstyd, bo chociaż najbliższe otoczenie wypada znać. .. Aha, Ty specjalisto od Młynar się lepiej już nie wypowiadaj.
Reklama