– Chcemy chronić to, co jeszcze zostało z naszego pięknego krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej. Chcielibyśmy żebyście swoim wrażliwym okiem dostrzegli to piękno, zatrzymali je w swoich pracach – mówiła Alicja Nowak, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej na otwarciu (7 maja) interdyscyplinarnego pleneru artystycznego w Łęczu.
– Galeria włącza się we wszystkie, warte uwagi działania z zakresu plastyki. Swego czasu ten teren bardzo mocno nas interesował – mówił Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL. – W 2008 roku realizowaliśmy pewien program pn. „Ingerencje”, który odbywał się we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeźbiarzy Norweskich. Zakładał on zrealizowanie na terenie Wysoczyzny obiektów rzeźbiarskich. Mając kontakt z Parkiem Krajobrazowym, słysząc, że pojawiła się taka inicjatywa jak plener artystyczny towarzyszący dużo szerszemu zadaniu, uznałem, że warto ich działania wesprzeć. Galeria czuje misję, żeby promować te tereny, wynika to także z jej historii i powiązań z Wysoczyzną. W latach osiemdziesiątych odbywały się tu nasze plenery ceramiczne w Kadynach, natomiast w Tolkmicku i we Fromborku działał Gerard Kwiatkowski [założyciel Galerii El – przyp. red.], który stawiał tam formy przestrzenne.
Wśród wszystkich artystów biorących udział w plenerze najliczniejszą grupę stanowią malarze.
– Myślę, że wynika to stąd, że taka jest struktura tej grupy osób, które zajmują się krajobrazem – mówił Jarosław Denisiuk. – Obecni tutaj artyści pochodzą nie tylko z Elbląga czy okolic, ale także z Olsztyna, Gdańska czy z Ciechanowa. Ściągnęliśmy tu osoby, które niejako poniosą do swoich domów, swoich miejsc pracy wspomnienie z tego miejsca, na tym nam także zależy. Liczę na to, że każdy stworzy przynajmniej trzy prace, z czego jedna pozostanie dla organizatorów, całą resztę, jeśli się uda, chciałbym pokazać w Galerii.
W plenerze bierze udział czternastu artystów: Ewa Niewolska (malarstwo), Rita Wójcik (malarstwo), Patrycja Janta-Lipińska (malarstwo), Lech Sokoll (malarstwo), Benedykt Kroplewski (malarstwo), Zbyszek Opalewski (malarstwo), Jerzy Kosacz (malarstwo), Marek Zalewski (malarstwo), Anna Taut (malarstwo), Małgorzata Witschenbach (malarstwo), Marek Świątecki (pastele), Krzysztof Kosecki (fotografia), Grzegorz Hryniewicz (fotografia), Waldemar Cichoń (rzeźba).
Artyści będą mogli tworzyć w spokoju i dogodnych warunkach także dzięki Siedlisku „Lanzania” w Łęczu, które gwarantuje im zakwaterowanie przy współpracy innych mieszkańców.
– Pierwszy raz gościmy u siebie artystów, mam nadzieję, że będą miło wspominać pobyt u nas – mówiła Beata Życzkowska, właścicielka Siedliska „Lanzania”. – To była głównie inicjatywa pana Zbigniewa Zagrodzkiego, który znał nasze siedlisko jeszcze z czasów, kiedy funkcjonował tutaj bar. Zaproponował nasz udział w tym projekcie także dlatego, że włączamy się w różne akcje promujące nasz region.
Plener zakończy wystawa, której wernisaż odbędzie się 13 maja, o godzinie 18 w Centrum Sztuki Galeria EL.