UWAGA!

Polscy turyści i niemieckie kurorty na przełomie XIX i XX wieku

 Elbląg, Polscy turyści i niemieckie kurorty na przełomie XIX i XX wieku

W czwartek (10 listopada) o godz. 17 zapraszamy na spotkanie w Wirtualnej Regiotece poświęcone rozwojowi turystyki nad Morzem Bałtyckim na przełomie XIX i XX wieku, którego gościem będzie wybitny badacz historii tego okresu prof. dr hab. Tadeusz Stegner. Rozmowę na profilu FB Biblioteki Elbląskiej poprowadzi dr Radosław Kubus.

W XIX wieku rodzi się turystyka w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Wśród licznych miejsc turystycznych destynacji, znaczną popularność zdobywa również i Bałtyk, nad którym już w I połowie XIX wieku zaczynają licznie pojawiać się kolejne kąpieliska. Domy zdrojowe, mola, natryski i wiele innych atrakcji przyciągało rzesze turystów, w tym tych przybywających na letni wypoczynek z Królestwa Polskiego. Polacy chętnie wypoczywali w nadbałtyckich pruskich kurortach. Dzięki dynamicznie rozwijającym się połączeniom kolejowym z kurortami, podróż nad morze stawała się coraz bardziej dostępna, a zarazem przystępna cenowo. Kim byli przybywający nad Bałtyk turyści? Jak spędzali czas wolny nad morzem? W jaki sposób kształtowały się stosunki pomiędzy polskimi turystami a niemieckimi gospodarzami kurortów? Na te i wiele innych pytań podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wirtualna Regioteka” odpowie wybitny badacz historii Polski XIX i XX wieku – prof. Tadeusz Stegner. / zapowiedź dr. Radosława Kubusa

Tadeusz Stegner - historyk, profesor doktor habilitowany, kierownik Zakładu Historii Polski XIX i XX wieku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii Polski XIX i XX wieku, w szczególności w dziejach polskiej myśli politycznej, sprawach narodowo-wyznaniowych oraz historii protestantyzmu na ziemiach polskich. Autor ponad 100 publikacji, w tym monografii (m.in. „Polacy-ewangelicy w Królestwie Polskim 1815-1914: kształtowanie się środowisk, ich działalność społeczna i narodowa” (Wyd. 1992 r.); „Bóg, protestantyzm, Polska. Biografia pastora Leopolda Marcina Otto (1819–1882)” (Wyd. 2000 r.); „Historia turystyki. Polska i świat” (Wyd. 2016 r.); „Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim (1815–1914)” (współautorstwo, Wyd. 2022 r.) . Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama