UWAGA!

Polski Paganini w Elblągu

 Elbląg, Mariusz Patyra oczarował elbląską publiczność
Mariusz Patyra oczarował elbląską publiczność (fot. Anna Dembińska)

Owacją na stojąco i dwoma bisami zakończył się koncert Mariusza Patyry i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Wirtuoz skrzypiec okazał się wspaniałym showmanem i mistrzem swojego instrumentu. Dodatkowym smaczkiem koncertu były ciekawostki o kompozytorach - autorach wykonywanych utworów. Zobacz zdjęcia.

Rozpoczęto z wysokiego „C”. Mariusz Patyra wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną wykonali „Kaprys” Niccolo Paganiniego – utwór, który dał skrzypkowi zwycięstwo w konkursie "Premio N. Paganini“ w Genui w 2001r. Nieziemskie dźwięki miały towarzyszyć elbląskiej publiczności przez dwie godziny tego fantastycznego wieczoru. A trzeba jeszcze zwrócić uwagę na piękno samej gry. Przyjemność sprawiało nie tylko słuchanie artysty, ale także przyglądanie się, jak posługuje się smyczkiem.
       - Utwory zaprezentowane na dzisiejszym koncercie w oryginale gra się na skrzypce i fortepian. Krzysztof Herdzin zaaranżował te utwory na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową – mówi Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       EOK w roli fortepianu spisywała się genialnie. Współpraca pomiędzy gwiazdą wieczoru a elbląskimi muzykami wyglądała tak, jak gdyby grali ze sobą kilka lat, a nie znali się od kilku dni. - Możecie być Państwo dumni, że macie takiego dyrygenta i tak wspaniałą orkiestrę – Mariusz Patyra chwalił elbląskich muzyków.
       Wirtuoz skrzypiec zaproponował elbląskiej publiczności utwory z projektu Paganini Millenium Tour. Nie mogło zabraknąć Nicolo Paganiniego, ale także Józefa Suka, Antoniego Bazzini i innych. Szczególną uwagę należy zwrócić na przepiękne „Tańce z Kallo” Zoltana Kodaly'ego. Utwór inspirowany węgierskim folklorem wydobył piękno skrzypiec. Oczyma wyobraźni można było zobaczyć wiejską zabawę u naszych bratanków.
       Niespodzianką było też zagranie nokturnów Chopina – w oryginale skomponowanych na fortepian. A smaczku dodawały ciekawostki z życia kompozytorów opowiadanych przez Mariusza Patyrę. - Niccolo Paganini miał słabość do opery bel canto i sopranistek – opowiadał wirtuoz skrzypiec.
       Trudno nie porównywać tego koncertu z niedawnym występem Charliego Siema. Mariusz Patyra zaproponował elblążanom trudniejszy, klasyczny repertuar. A mistrzowskim wykonaniem udowodnił, dlaczego Paganini wielkim skrzypkiem był.
       Te same utwory wykonane przez mniej zdolnego artystę mogły zniechęcić do słuchania muzyki klasycznej. Ale kiedy spotyka się światowej sławy skrzypek i Elbląska Orkiestra Kameralna, to pytanie jest tyle o wielkość sukcesu.
       Mariusz Patyra kilkakrotnie podczas koncertu komplementował elbląskich muzyków. Rzęsiste i długie brawa po każdym utworze oraz owacje na stojąco po bisach każą się domyślać, że elblążanie nie mieliby nic przeciwko kolejnemu spotkaniu z Mariuszem Patyrą.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama