UWAGA!

Portret kobiety

Muzeum elbląskie zaprasza na wystawę pn. "Portret kobiety w sztuce XVII - 1 połowy XX wieku". Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa będzie czynna od 17 października.

Gromadzone od połowy XIX wieku zbiory malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku składają się w dużej mierze z przekazów bogatych mieszczan gdańskich. Po drugiej wojnie światowej kolekcja została znacznie wzbogacona różnego rodzaju nabytkami muzealnymi. Imponującą ich część stanowią portrety.
     - Dzięki życzliwości Tadeusza Piaskowskiego, dyrektora muzeum w Gdańsku i Marty Góralskiej, kustosza i autorki scenariusza wystawy możemy pokazać w naszym muzeum zespół kobiecych portretów z różnych okresów, obszarów i szkół malarskich Europy - mówi Maria Kwiatkowska z muzeum elbląskiego.
     Portrety siedemnastowieczne prezentują dzieła mistrzów flamandzkich i holenderskich. Wizerunki kobiet z XVIII wieku przedstawiają dorosłe kobiety i bardzo indywidualnie traktowane twarzyczki dziewczynek malowane przez artystów gdańskich, niemieckich i staropolskich, domorosłych malarzy cechowych, których twórczość charakteryzuje staranie o realistyczny wygląd twarzy i dbałość w ukazywaniu szczegółów ubioru. Portrety staropolskie pod koniec stulecia wzbogacają elementy charakterystyczne dla sztuki klasycyzmu, a niektóre z nich zgodnie z tendencją europejską zostały wykonane techniką pastelową.
     Typowe dla początku XIX wieku są drobne portreciki dziewczynek wykonane przez francuskiego malarza J. Valin'a. Dość liczną grupę stanowią biedermeierowskie podobizny gdańszczanek. Znakomici polscy realiści - Axentowicz, Gerson, Kotsis i Żmurko są twórcami portretów drugiej połowy XIX wieku.
     Dzieła wymienionych artystów, jak również malowane przez Malczewskiego, Mehoffera, Boznańską, Krzyżanowskiego, można będzie podziwiać w muzeum elbląskim. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 października o godz. 17.00.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama