UWAGA!

Poszli na żywioł!

Na koniec lata i na początek nowego sezonu artystycznego zagrali ogniście i z przytupem. Iskry leciały ze smyczków formacji Vołosi oraz muzyków Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, a niejeden meloman wystukiwał rytm. W dostojnych murach Galerii EL góralski temperament spotkał się z klasyczną wirtuozerią. Mariaż znakomity. Zobacz zdjęcia.

Elbląska Orkiestra Kameralna zainaugurowała dziś (6 września) kolejny, ósmy sezon artystyczny. Z tej okazji słów uznania nie szczędził prezydent miasta Jerzy Wilk: - Orkiestra to zespół młodych, utalentowanych muzyków, głównie elbląskich, którzy znakomicie reprezentują nas w całej Polsce - mówił. - Świetny cykl Muzyka polska na Żuławach, a dziś, na pożegnanie lata, bardzo energetyczny koncert. Żałuję, że nie mogę go wysłuchać, ale moja mama obchodzi 85. urodziny – tłumaczył się prezydent Elbląga.
       Nie było Bacha czy Mozarta, ale czujne ucho melomana wyłapało dźwięki "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena. Wyłapało też "Bolero" M. Ravela czy przedwojenny polski szlagier najbardziej znany w wykonaniu Mieczysława Fogga "To ostatnia niedziela". Było energicznie, ale i nastrojowo. "Hej!", "Ha!". Nogi same podrywały się do tańca, a przynajmniej do rytmicznego przytupu.
       Piątka spod szyldu Vołosi to muzycy klasyczni związani z Akademią Muzyczną w Katowicach oraz górale. Kunsztu, żywiołowości, radości z muzykowania czy talentu do improwizowania odmówić im nie można. Grali aż iskry leciały spod smyczków (przynajmniej takie wrażenie mieli słuchacze), tradycyjne góralskie gajdy też nie pozostawały w tyle. EOK pod batutą Marka Mosia dotrzymywał kroku stanowiąc mocne dopełnienie koncertu. Gorąco oklaskiwani muzycy wykonali dwa bisy, a melomani już czekają na to, co w karcie artystycznego menu na sezon 2014/2015. Już wiadomo, że EOK wystąpi m.in. z Grzegorzem Turnauem i Dorotą Miśkiewicz, Anną Maria Jopek z zespołem Kroke oraz wirtuozami perkusji i marimby – zespołem Fourth Floor. Koncert kolęd z udziałem Mikołaja Majkusiaka i Andrzeja Heimowskiego poprowadzi aktor Mateusz Damięcki, a na początek 2015 roku zaplanowano koncert karnawałowy w hołdzie Edwardowi Czernemu.
       Polecamy film z zapisem fragmentu koncertu.
      
      
Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Może nie tak pięknie opisałabym ten koncert, jak uczyniła to Pani Redaktor ale było cuuuuudownie. Brawo EOK jesteście świetni!!!!!
 • Artykuł świetnie oddaje atmosferę tego niezwykłego koncertu! Brawo EOK! Brawo Vołosi! No i brawo A za artykuł!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  paraszut(2014-09-07)
 • Jak zawsze, tak i tym razem, najbliżej Kabaretu stało wystąpienie Dyrektor EOK.
 • Wilk też nie błysnął. .. A tak w ogóle to wcale się nie zdziwię, jak niedługo otworzę lodówkę, a tam. .. Prezio będzie w całej okazałości :D Kampania wyborcza w pełni, show must go on :)
 • Coś, trzeba jednak skrytykować, żeby było po elbląsku, koncert świetny a Pani Dyrektor jak zawsze -na właściwym miejscu.
 • Nie ma Prezydenta zle, jest też problem, lecz się człowieku.
 • Niezwykła muzyka w dynamicznej oprawie. Talent, fantazja i wysokie umiejętności piątki muzyków z góralskim rodowodem dały coś czego długo nam będzie brakowało. Odebrałem to jako radość życia i odrobinę kpiny z utartych nadętości, a także dużo sentymentu do zwykłej ludzkiej tęsknoty za szczęściem. Nie czepiałbym się Prezydenta, mówił jak potrafi, zaś co do Dyrektor EOK to odważnym ( i odmładzającym) image otworzyła sezon. .. .Ukłon w stronę Dyrygenta i Orkiestry za udział i serdeczne wsparcie utalentowanych solistów. Wieczór był udany i godny zapamiętania.
 • " Koncert kolęd poprowadzi aktor Mateusz Damięcki" to mówi wszystko. Komercha na maksa. Czekamy na koncert z Geskiem.
 • Komercyjna impreza. Nic oryginalnego. Takie to czasy, że dla pieniędzy zagra w Elblągu nawet - Konstanty Andrzej Kulka. Koniec z ambicjami, liczy się tylko Kasa.
 • A Ty masz jakie ambicje czy raczej preferencje???? Uba - uba czy Riki Tiki Tak? Przecież Ci przypominają znajome. .. , ,No money, no honey, ,!
Reklama