
Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji, bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji. Gdzie zapodział się pan Słowik? Sprawa szybko się wyjaśnia – zaplanował napad na lokomotywę. Ten sam pomysł powziął Skowronek wraz ze swoją bandą więc zapowiada się wojna gangów. Jaki będzie jej finał, okaże się już w sobotę 20 lutego podczas premiery „Gangu słowika”.
Jak zapowiada reżyser spektaklu Krzysztof Grabowski, będzie to opowieść jak ze snu (śni bowiem pani Słowikowa).
- Postawiliśmy na taniec, ruch i warsztat aktorski – mówi reżyser „Gangu słowika”. – W spektaklu gra pięcioro aktorów oraz 11 lalek. Różnych lalek. Są to pacynki, muppety, kukły, jest też Julian Tuwim we własnej osobie – to lalka stylizowana na bunraku animowana przez dwójkę aktorów. (zobacz jak wyglądają lalki)

Krzysztof Grabowski oraz Hanna Świętnicka – Grabowska ukończyli wydział lalkarski we Wrocławiu. Na lalkach więc się znają, ale pozostała trójka aktorów?
- Zostali rzuceni na głęboką wodę, ale nie utonęli – chwali swoich kolegów Grabowski. – Animują pacynkami założonymi na obie ręce i jeszcze pracują własną twarzą. To bardzo trudne nawet dla studentów lalkarstwa.
Spektakl „Gang słowika” to także teatr cieni, pantomima, a lokomotywa „wjedzie” na ultrafiolecie. Zapowiada się więc znakomita zabawa dla małych, ale i dla dużych widzów.
- Rodzice będą mogli przypomnieć sobie zasłyszane w dzieciństwie wiersze Tuwima i odgadywać, w którym momencie, który wiersz się pojawia – mówi Krzysztof Grabowski. – Stawiamy na dobrą zabawę, choć będą tortury…łaskotanie na przykład.
Premiera „Gangu słowika” odbędzie się 20 lutego (sobota) o godz. 17 na Scenie na Wspólnej (akademik PWSZ). Kolejne spektakle prezentowane będą również na Wspólnej: 22 i 23 lutego o godz. 10 oraz 24 i 25 lutego o godz. 9. Cena biletu 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny).
Realizatorzy:
Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne - Krzysztof Grabowski
Reżyseria scen lalkowych, asystent reżysera - Hanna Świętnicka-Grabowska
Scenografia oraz kostiumy - Joanna Siercha
Choreografia - Ewelina Ciszewska
Wykonanie lalek - Ilona Szurkowska i Jerzy Makowski
Obsada:
Słowikowa/Śledcza - Anna Suchowiecka
Słowik/Lolo/Lele - Leszek Andrzej Czerwiński
Skowronek/Tralaleczka/Tralalątko - Paweł Skowron
Kot/Plotkarka - Hanna Świętnicka-Grabowska
Tuwim/Gaduła - Krzysztof Grabowski.