UWAGA!

Rośliny, zwierzęta i minerały w kolekcjach mieszkańców Prus Królewskich

 Elbląg, Rośliny, zwierzęta i minerały w kolekcjach mieszkańców Prus Królewskich

W środę, 10 listopada, o godz. 17:00 zapraszamy na profil FB Biblioteki Elbląskiej na spotkanie w ramach Wirtualnej Regioteki z dr Katarzyną Pękacką-Falkowską, poświęcone zainteresowaniom przyrodniczym mieszkańców Prus Królewskich w XVII i XVIII wieku, kolekcjom roślin, zwierząt i minerałów w zbiorach mieszkańców Elbląga, Gdańska czy Torunia. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus z Regioteki.

- Świat przyrody, niezależnie od czasu i miejsca, od zawsze fascynował i inspirował człowieka. Tak było też w przypadku nowożytnych mieszkańców Prus Królewskich. Ta fascynacja uwidaczniała się szczególnie wśród bogatych mieszkańców dużych miast Prus Królewskich, takich jak Elbląg, Gdańsk i Toruń, którzy kolekcjonowali różne, niekiedy niezmiernie egzotyczne gatunki roślin, zwierząt i minerałów. Przetrzymywane w gabinetach osobliwości kolekcje, stanowiły zalążek przyszłych muzeów, w tym muzeów historii naturalnej. Ponadto były one swoistymi inkubatorami, w których wykluwały się nowe teorie naukowe, gdzie edukowano, a nawet przeprowadzano różnego rodzaju eksperymenty, niekiedy nad wyraz heroiczne. Podczas najbliższego spotkania dr Katarzyna Pękacka-Falkowska opowie o tym co kolekcjonowali dawni mieszkańcy Prus Królewskich. Z pewnością poruszone zostaną kwestie egzotycznego, jak i rodzimego świata przyrody w kolekcjach dawnych mieszczan. Niezwykle interesującym zagadnieniem, które z pewnością poruszone zostanie przez dr Pękacką-Falkowską będzie również kwestia eksperymentów przeprowadzanych w okresie nowożytnym na zwierzętach – zapowiada Radosław Kubus.

 

Dr Katarzyna Pękacka-Falkowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Katedrze Historii i Filozofii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autorka, redaktorka oraz tłumaczka licznych prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii medycyny i przyrodoznawstwa. Do jej ważniejszych publikacji należy m.in. opublikowana praca doktorska pt. “Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej” (Lublin, 2019).

 

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)