UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ryszard Litwiniuk - system otwarty

 
Elbląg, Ryszard Litwiniuk - system otwarty

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Ryszarda Litwiniuka "System otwarty", której wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Związki sztuki Ryszarda Litwiniuka z naturą są oczywiste. W rozwijanym ostatnio sposobie pracy z drewnem artysta próbuje wyzyskać wnętrze pnia drewna do ukazania geometrycznej struktury. W jednym z wywiadów Litwiniuk podkreśla, że „pomaga" drewnu się „otworzyć", tak aby wewnętrzna, niewidoczna dla oka część stała się elementem struktury dzieła artystycznego. Z organicznej, nieożywionej struktury wydobywa kształty geometryczne, by potem przez sekwencyjne ich ułożenie przywrócić jej quasi organiczną w warstwie wizualnej formę. „Przejście od formy geometrycznej w organiczną jest nie tylko zmianą kształtów, ale jest również transformacją objętości do powierzchni [...] Moje poszukiwania w obrębie materiału jakim jest drewno są staraniami by dotrzeć do serca i źródeł jego energii życiowej. Podchodzę do drewna z szacunkiem, świadomy tego, że mój dotyk ma przyczynę i swoje konsekwencje na drodze odkrywania wewnętrznej tajemnicy, bogactwa i piękna. Każde drzewo ma swoją własną historię do opowiedzenia [...]"
      
       Ryszard Litwiniuk

       Urodzony w 1966 roku w Olsztynie. W latach 1986-1992 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1992 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. W 1994 roku uzyskał stypendium artystyczne Fundacji Pollocka - Krasnera Foundation w USA. Od 1999 roku członek International Nature Art Network. Od drugiej połowy lat 90. mieszkał w Kanadzie, gdzie brał czynny i aktywny udział w życiu artystycznym. Wystawa w elbląskiej galerii jest pierwszą indywidualną wystawą w Polsce po powrocie zza Oceanu i zarazem retrospektywnym spojrzeniem w twórczość Litwiniuka, który swoją przygodę ze sztuką zaczynał od wystawy indywidualnej w Elblągu w 1992 roku. Związki Ryszarda Litwiniuka z Galerią EL to również kuratorska współpraca przy realizacji Sympozjum Truso 97 - „Signs of Duration", w ramach której na terenie przyległym do odkrytej i badanej przez archeologów wczesnośredniowiecznej osadzie artyści zaproszeni przez Litwiniuka odnieśli się w sposób artystyczny do sukcesów archeologów.
       Uczestnik sympozjów i plenerów związanych ze sztuką ziemi w Szwajcarii, Korei Płd, Niemczech, Argentynie, Finlandii, Indiach, na Cyprze, w Polsce i Kanadzie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. w Bułgarii, Francji, Niemczech czy Kanadzie. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. druga nagroda na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Buenos Aires w Argentynie w 2002 roku, pierwsza nagroda na Sympozjum Flur 2001 w Niemczech.
      
       Wystawa czynna do 26 lutego.

      
Beata Branicka, Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama