UWAGA!

Salon plastyczny w Zakrzewie otwarty

Elbląg, Salon plastyczny w Zakrzewie otwarty
(fot. Damian Matwiejczyk)

Wczoraj w Spółdzielczym Domu Kultury SM Zakrzewo przy ul. Robotniczej 246 odbył się niezwykły wernisaż. Otwarto osiemnastą już doroczną wystawę z cyklu „Otwarty Salon Plastyczny Wiosna 2006”.

Wystawa prezentuje race artystów, którzy sztuką nie zajmują się zawodowo, ale na pewno nie możemy o nich powiedzieć - amatorzy. Autorzy prac prezentowanych na Salonie proces tworzenia oraz zabawę z plastyką po prostu niezwykle lubią. Na co dzień pracują w szkołach, w służbie zdrowia itp., a malarstwo czy rzeźba to dla nich okazja do wypoczynku, oderwania się od rzeczywistości, hobby. Plastyka jest dla nich sposobem na pokazanie siebie, swojego wnętrza oraz świata swoich uczuć. Na co dzień ich prace mogą oglądać tylko najbliżsi członkowie ich rodzin, przyjaciele czy znajomi, chociaż prace niektórych artystów zdobią już ściany mieszkań kolekcjonerów i galerii sztuki.
     Idea Salonu pozwala wielu twórcom zebrać się na odwagę i pokazać swoje prace szerszemu gronu odbiorców, a także poddać je ich ocenie, bowiem to właśnie publiczność zgromadzona na wernisażu wybiera prace, które zrobiły na niej największe wrażenie i przyznaje główną nagrodę.
     - Tegoroczny Salon zebrał mniej prac niż zazwyczaj, ale jakość zupełnie na tym nie straciła, a wręcz przeciwnie - powiedział nam Sławomir Zawistowski, od 1992 r. kurator wystaw plastycznych w Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo, ale również uczestnik Salonu.
     Prace zgromadzone na wystawie prezentują przeróżne techniki plastyczne. Jest więc rzeźba Bogusława Gromadzkiego, Andrzeja Klonowskiego, Dariusza Paproty, Zbigniewa Szeszela oraz Romana Tchórza. Trudną technikę malarstwa olejnego wybrali Aleksandra Cząstka, Grażyna Komorska, Zbigniew Śmiechowski, Maria Wojtasiak oraz Teresa Żwierełło.
     Salon zgromadził również twórców, którzy tworzą jednocześnie prace w różnych technikach, są to Mariola Czechowska, Edward Dryll, Daniel Jaremczuk, Danuta Kot, Grażyna Mrówczyńska, Agnieszka Songin, Elżbieta Wnęk-Cieszkowska, Barbara Wojtanowska, Sławomir Zawistowski, Monika Głowacka oraz Paweł Chrząstowski.
     Publiczność licznie zgromadzona na wernisażu zdecydowała, że pierwsza nagroda (w postaci bonu o wartości 400 zł na zakupy w sklepie plastycznym), ufundowana przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, powędruje do malującej piękne, warmińsko-mazurskie pejzaże Marii Wojtasiak (na zdjęciu). Drugą nagrodę otrzymała Agnieszka Songin malująca akty, które szczególnie podobały się zgromadzonym na wystawie panom, zaś trzecia nagroda przyznana została Aleksandrze Cząstce (tymi nagrodami były również bony na zakupy w sklepie plastycznym ufundowane przez SM Zakrzewo).
     XVIII wystawę Otwartego Salonu Plastycznego Wiosna 2006 oglądać można do 26 maja, od poniedziałku do piątku w godz.10-18.
     
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama