UWAGA!

Salon z Władyką i Janickim

Elbląg, Salon z Władyką i Janickim

Biblioteka Elbląska zaprasza w środę 28 listopada o godz. 18 na kolejne spotkanie w Salonie Polityki. Dyskusję pt. „Pożegnanie z IV RP?” poprowadzi Mirosław Pęczak, a jego gośćmi będą prof. Wiesław Władyka i Mariusz Janicki - publicyści „Polityki” i autorzy książki „Cień wielkiego brata: ideologia i praktyka IV RP”.

Książka „Cień wielkiego brata. Ideologia i praktyka IV RP” to zbiór artykułów pisanych przez ostatnie dwa lata dla „Polityki” przez tandem autorski: prof. Wiesława Władykę i Mariusza Janickiego. Wszystkie teksty stanowią przenikliwą analizę obozu władzy i jego politycznego zaplecza. Autorzy analizują fundamenty ideologiczne IV RP, poddają krytycznej ocenie zarówno sposób, jak i styl sprawowania władzy w Polsce przez braci Kaczyńskich, zestawiają wreszcie szumne hasła i zapowiedzi wyborcze PiS z ich realizacją.
     Tak o książce duetu Władyka-Janicki pisze Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika:
     
     Na którymś z redakcyjnych spotkań uznaliśmy, że w tej, zapowiadającej się niebanalnie, sytuacji powinniśmy powołać specjalny zespół autorski, który mniej będzie zajmował się opisem bieżącej polityki, a bardziej ideologią, retoryką, aksjologią IV RP oraz jej zderzeniami z praktyką rządzenia. Tej misji specjalnej podjęli się Mariusz Janicki, szef działu politycznego tygodnika, oraz nasz komentator, wybitny historyk prof. dr hab. Wiesław Władyka. Jak się wkrótce miało okazać, powołaliśmy do życia parę publicystycznych bliźniaków: nikt poza nimi nie wie, w jaki sposób dzielą się pracą przy kolejnych tekstach, ale już po paru pierwszych publikacjach duetu Janicki-Władyka mieliśmy wrażenie, że tworzą oni nową jakość w polskiej publicystyce politycznej, łącząc politologiczną i historyczną kompetencję z bardzo atrakcyjnym językiem opisu.
     (...) Fascynujące eseje Janickiego i Władyki to prawdziwy „niezbędnik wyborcy”. Książka nosi tytuł „Cień Wielkiego Brata”, dopuszczając wszelkie skojarzenia z Braćmi, zwłaszcza z jednym. A także z Orwellem. Zwracam wszakże uwagę na słówko „cień” - zawiera ono i przestrogę, i nadzieję. Jako uczestnik wielogodzinnych dyskusji z Autorami i redaktor publikowanych tu tekstów gorąco polecam tę lekturę. To jedna z najlepszych książek politycznych, jakie czytałem. Śmiem twierdzić, że zdecydowanie lepsza niż polityka, jaką opisuje.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama