UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Salon z Władyką i Janickim

2007-11-23
Aktualizowany 2007-11-28 10:00
Elbląg, Salon z Władyką i Janickim

Biblioteka Elbląska zaprasza w środę 28 listopada o godz. 18 na kolejne spotkanie w Salonie Polityki. Dyskusję pt. „Pożegnanie z IV RP?” poprowadzi Mirosław Pęczak, a jego gośćmi będą prof. Wiesław Władyka i Mariusz Janicki - publicyści „Polityki” i autorzy książki „Cień wielkiego brata: ideologia i praktyka IV RP”.

Książka „Cień wielkiego brata. Ideologia i praktyka IV RP” to zbiór artykułów pisanych przez ostatnie dwa lata dla „Polityki” przez tandem autorski: prof. Wiesława Władykę i Mariusza Janickiego. Wszystkie teksty stanowią przenikliwą analizę obozu władzy i jego politycznego zaplecza. Autorzy analizują fundamenty ideologiczne IV RP, poddają krytycznej ocenie zarówno sposób, jak i styl sprawowania władzy w Polsce przez braci Kaczyńskich, zestawiają wreszcie szumne hasła i zapowiedzi wyborcze PiS z ich realizacją.
     Tak o książce duetu Władyka-Janicki pisze Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika:
     
     Na którymś z redakcyjnych spotkań uznaliśmy, że w tej, zapowiadającej się niebanalnie, sytuacji powinniśmy powołać specjalny zespół autorski, który mniej będzie zajmował się opisem bieżącej polityki, a bardziej ideologią, retoryką, aksjologią IV RP oraz jej zderzeniami z praktyką rządzenia. Tej misji specjalnej podjęli się Mariusz Janicki, szef działu politycznego tygodnika, oraz nasz komentator, wybitny historyk prof. dr hab. Wiesław Władyka. Jak się wkrótce miało okazać, powołaliśmy do życia parę publicystycznych bliźniaków: nikt poza nimi nie wie, w jaki sposób dzielą się pracą przy kolejnych tekstach, ale już po paru pierwszych publikacjach duetu Janicki-Władyka mieliśmy wrażenie, że tworzą oni nową jakość w polskiej publicystyce politycznej, łącząc politologiczną i historyczną kompetencję z bardzo atrakcyjnym językiem opisu.
     (...) Fascynujące eseje Janickiego i Władyki to prawdziwy „niezbędnik wyborcy”. Książka nosi tytuł „Cień Wielkiego Brata”, dopuszczając wszelkie skojarzenia z Braćmi, zwłaszcza z jednym. A także z Orwellem. Zwracam wszakże uwagę na słówko „cień” - zawiera ono i przestrogę, i nadzieję. Jako uczestnik wielogodzinnych dyskusji z Autorami i redaktor publikowanych tu tekstów gorąco polecam tę lekturę. To jedna z najlepszych książek politycznych, jakie czytałem. Śmiem twierdzić, że zdecydowanie lepsza niż polityka, jaką opisuje.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama