UWAGA!

Sejm z całkiem bliska

 
Elbląg, Sejm z całkiem bliska
fot. nadesłana

Wszechnica Sejmowa w środę, 14 maja w sali kameralnej Kina Światowid zorganizowała specjalną lekcję dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Elblągu.

Kto ma prawo inicjatywy ustawodawczej? Jaki jest tryb ustawodawczy? Ile razy posłowie czytają ustawy zanim na nie zagłosują? Kiedy projekt staje się ustawą? Która z izb ma więcej kompetencji? Kiedy prezydent zgłasza veto?
       Wykład, wystawa, konkurs – wszystko to było częścią wyjątkowej lekcji WOSu, która odbyła się dziś w Kinie Światowid. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 od wykładu dwóch pań z Wszechnicy Sejmowej, połączonego z prezentacją multimedialną. Pierwsza wirtualnie oprowadziła po sejmie młodych słuchaczy, druga omówiła cały tryb ustawodawczy, robiąc jednocześnie powtórkę przed konkursem, który czekał młodych słuchaczy.
       „Konkursu Wiedzy o Sejmie”, zorganizowany został z inicjatywy posłów na Sejm Piotra Cieślińskiego i Pawła Papke. Każda ze szkół, uczestniczących w spotkaniu, wybrała swoją reprezentację, ale każdy z wybranych uczniów, wystartował jako indywidualny uczestnik konkursu.
       Pytania, przygotowane przez Wszechnicę Sejmową wcale nie były łatwe – uczniowie musieli odpowiedzieć na 30, a za każdą złą odpowiedź były odejmowane punkty. Oddzielne testy przygotowane zostały dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę w szczególności z zakresu współczesności polskiego parlamentaryzmu, zadań i funkcji Sejmu i Senatu oraz trybu ustawodawczego, a pojawiły się tam pytania o ilość senatorów, klubów poselskim, czy o to, którą mamy obecnie kadencję parlamentu. Jak stwierdzili przedstawiciele Wszechnicy Sejmowej poziom był naprawdę wysoki, a o III miejsce w szkołach gimnazjalnych musieli przeprowadzić dogrywkę.
       I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zajęła Natalia Pietraszkiewicz, II Klaudia Skubisz, a III Oliwia Hryniewicz. Także w szkołach ponadgimnazjalnych dominowały panie – I miejsce przypadło Marcie Ciszek, a dwa równorzędne II miejsca zajęli Krzysztof Rostowski i Katarzyna Zimolzak.
       Na wszystkich uczestników konkursu czekały dyplomy i materiały promocyjno-edukacyjne Sejmu. A na trójkę zwycięzców w każdej kategorii atrakcyjne nagrody rzeczowe, a były wśród nich mp3, słuchawki i głośniki audio, pendrivy oraz zaproszenia na Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, rozgrywane na Stadionie Narodowym.
       Ostatnią z atrakcji tego dnia była wystawa pt. „Karty z dziejów Sejmu”. Wystawa, która stanęła w holu głównym Centrum Spotkań Europejskich Światowid pokazywała historię polskiego parlamentaryzmu od czasów I Rzeczpospolitej do nam współczesnych.
       Wszechnica Sejmowa Biura Korespondencji i Informacji to wyspecjalizowana jednostka Kancelarii Sejmu, która zajmuje się oprowadzaniem i upowszechnianiem wiedzy o Sejmie. Jej pracownicy codziennie spotykają się z grupami odwiedzającymi Sejm, starając się przekazać im jak najwięcej informacji o długiej historii polskiego parlamentaryzmu i jego dniu współczesnym. Goście to uczniowie gimnazjów i liceów, studenci, grupy samorządowców, to także liczni zagraniczni goście, oficjalne delegacje, studenci, naukowcy i koronowane głowy. Co roku kompleks budynków Parlamentu przy ulicy Wiejskiej odwiedza ok. 100 tys. osób. Jednym z ważniejszych zadań Wszechnicy jest organizacja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wszechnica prowadzi również wiele działań edukacyjnych.
       Galeria zdjęć ze spotkania
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama