UWAGA!

„Simon Boccanegra” Verdiego

2010-01-31
Aktualizowany 2010-02-05 13:35

W sobotę 6 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z operą na ekranie kina Światowid. Tym razem będzie to dzieło Giuseppe Verdiego „Simon Boccanegra” – jedna z ostatnich oper genialnego kompozytora – pokazywana na żywo, prosto z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Giuseppe Verdi przez całe życie tworzył spektakle operowe. Jego odrębny styl, inspirowany dokonaniami francuskich kompozytorów operowych, charakteryzował się przede wszystkim używaniem środków muzycznych podkreślających dramatyczny charakter akcji.
      „Simon Boccanegra” jest jednym z jego ostatnich dzieł. W przedstawieniu przygotowanym przez Met w rolę genueńskiego doży wcielił się Plácido Domingo – jeden z największych tenorów wszech czasów, gwiazda mediolańskiej La Scali i londyńskiej Covent Garden, od ponad czterdziestu lat występujący również na deskach Metropolitan Opera. W repertuarze ma aż 130 partii tenorowych, ale tym razem będzie to rola barytonowa – Plácido Domingo wystąpi jako Simon Boccanegra – genueński doża, którego zawikłane losy będzie można śledzić na tle zawirowań politycznych XIV-wiecznej republiki.
      Verdiego zainteresowała i zafascynowała postać Szymona Czarnogębnego (tak można przetłumaczyć imię i nazwisko tytułowego bohatera), który był dwukrotnie wybierany na dożę Genui w XIV wieku. Jest to postać autentyczna. Akcja opery rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat i opowiada o intrygach polityczno-towarzyskich, o walce arystokracji z ludem, ale również o miłości i śmierci. „Simon Boccanegra” nie jest aż tak popularny jak inne opery Verdiego, jednak ma swe grono wiernych wielbicieli. W Met, od dnia premiery w 1932 r., pokazano tę operę 122 razy.
      Kierownictwo muzyczne: James Levine. Obsada: Adrianne Pieczonka, Marcello Giordani, Plácido Domingo, James Morris. Reżyser: Giancarlo del Monaco. Czas trwania: 3 godz. 40 min., dwie przerwy.
       

Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama