UWAGA!

Skarby biblioteki

W 2006 roku, dzięki pozyskanym z funduszy Unii Europejskiej środkom na rewitalizację obiektu poprzemysłowego, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida otrzymała nowe pomieszczenia magazynowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zobacz więcej zdjęć .

Dla zapewnienia optymalnych warunków przechowywania zbiorów zabytkowych, magazyny posiadają system alarmowy i klimatyzację. Pomieszczenia zostały wyposażone w przesuwane regały o układzie półek idealnie dopasowanym do formatu książek. Również ze środków unijnych zakupiona została komora fumigacyjna służąca do oczyszczenia chemicznego zbiorów, polegającego na zwalczaniu mikroorganizmów pasożytujących na dokumentach oraz specjalistyczny skaner do starodruków emitujący zimne światło neutralne dla digitalizowanych dokumentów.
     Obecnie ten cenny księgozbiór jest oczyszczany chemicznie i digitalizowany. Proces przenoszenia zbiorów zabytkowych na nośniki elektroniczne służy ułatwieniu dostępu do naszych druków i rękopisów wszystkim zainteresowanym, a jednocześnie pozwoli zmniejszyć do niezbędnego minimum bezpośredni kontakt z dokumentami oryginalnymi. W 2008 roku zbiory Biblioteki zostaną włączone do ogólnopolskiego systemu Bibliotek cyfrowych bazujących na systemie dLibra (dlibra.psnc ). Zastosowanie komory fumigacyjnej sprawi, że zahamowany zostanie proces degradacji zbiorów przez czynniki biologiczne.

 


     W najbliższym czasie, dzięki pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkom finansowym, Biblioteka Elbląska uruchomi profesjonalnie wyposażoną pracownię konserwacyjną, gdzie najcenniejsze zbiory będą restaurowane i zabezpieczane przed dalszym zniszczeniem. Zakupione zostanie specjalistyczne wyposażenie, którego lista została ustalona w oparciu o specyfikę i rozpoznanie stanu zachowania zabytkowych woluminów i zawiera ona niezbędne minimum do funkcjonowania nowoczesnej pracowni konserwatorskiej.
     Wyposażenie Pracowni pozwoli na nawiązanie szerokiej współpracy z uczelniami kształcącymi przyszłych konserwatorów i wzbogacanie ich doświadczenia zawodowego w organizowanych wakacyjnych praktykach studenckich. Możliwa będzie również realizacja prac magisterskich związanych z zabytkowym księgozbiorem. Prowadzone sukcesywnie prace konserwatorskie pozwolą na szczegółowe poznanie zbiorów pod kątem zawartości ich treści jak również pod kątem specyfiki i historii techniki wykonania. Działalność pracowni konserwatorskiej będzie również wpisana w działalność kulturalną prowadzoną w Bibliotece – w ścisłej współpracy z Pracownią Plastyczną prowadzone będą warsztaty z rekonstrukcji dawnych technik wytwarzania i zdobienia papieru oraz introligatorstwa artystycznego.
     Wszystkie podejmowane przez Bibliotekę działania służą jak najlepszemu zabezpieczeniu dorobku kulturowego, jaki stanowią nasze zbiory zabytkowe. Kolekcja o tak burzliwej historii zasługuje na właściwą opiekę, aby mogła służyć kolejnym pokoleniom Elblążan.
     
     Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu operacyjnego Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego.

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama