UWAGA!

Sposób na życie, pasja i przyszłość

 Elbląg, Sposób na życie, pasja i przyszłość
fot. Anna Dembińska

Portrety starszych ludzi, przyroda, krajobrazy letnie, jesienne, zimowe, akty, portrety kobiet i dzieci, piękno kobiecego ciała, martwa natura wszystko to można było podziwiać podczas wystawy pt. „Odbicie rzeczywistości”, której otwarcie świętowano dziś (4 czerwca) w CSE Światowid. Zobacz więcej zdjęć.

Autorami zdjęć są zdolni uczniowie klas o profilu fototechnik z Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich w Elblągu. Prezentowane zdjęcia są efektem ich całorocznej pracy podczas plenerów oraz zajęć praktycznych w studio fotograficznym. - Fotografia opanowała dziś cały Światowid – mówi instruktor plastyki CSE Światowid i organizator wystawy Helena Wojciechowska. – Fotografia jest bardzo wymowna, jeśli chodzi o formę wypowiedzi artystycznej. Pewnego dnia zgłosiła się do mnie nauczycielka z Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich z propozycją zorganizowania uczniowskiej wystawy. Stwierdziłam, że to bardzo dobry pomysł, ponieważ fotografia jest ostatnio bardzo modna. Osobiście coraz bardziej ciekawi mnie, co może zaproponować elbląska szkoła i jak bardzo rozwija młodych ludzi. Pierwszą próbą uczniów tej szkoły był ich udział w Festiwalu Przemysłów Kreatywnych, w tzw. „Żywej wystawie”, kiedy to wspólne z uczniami z Liceum Plastycznego pokazali mnóstwo fajnych zdjęć.
       Obok uczniowskich zdjęć, które obecnie zdobią ściany Światowida, znalazły się także prace nauczycieli przedmiotów zawodowych: Karoliny Hajec-Kalińskiej i Waldemara Kutowińskiego. Zdjęcia Waldemara Kutowińskiego prezentują zarówno szarą, czasami smutną codzienność jak i chwile powagi i zadumy. Z kolei źródłem inspiracji fotografii Karoliny Hajec-Kalińskiej jest piękno ludzkiego ciała: - To pierwsza taka wystawa uczniowskich prac – mówi nauczycielka. - Niemal wszystkie zdjęcia powstały podczas zajęć fotografii. Również nauczyciele wnieśli swój wkład w wystawę, więc dziś możemy zobaczyć także ich zdjęcia. Ja jestem autorką czterech zdjęć prezentujących akt. Jest on bardzo delikatny. Jest poszukiwaniem inspiracji w ciele człowieka.
       Jak sprawić, by zdjęcie przykuło uwagę odbiorcy, by zachwyciło go, wzruszyło, przemówiło do niego, wstrząsnęło nim?
       - Wszystko zależy od tematu – mówi Karolina Hajec-Kalińska. - Ocena jest jednak zawsze bardzo subiektywna, ponieważ każdemu co innego się podoba. Myślę, że jeżeli fotografia jest dobra, to się to czuje, widzi się to od razu. Niewątpliwie w fotografii bardzo istotną rolę odgrywa światło. Jeśli fotografia jest płaska i nie widać tego światła, to nie będzie przyciągała wzroku.
       Większość uczniowskich prac prezentowała portrety: - Na moich zdjęciach są portrety – mówi Paulina Cieślak. – Dwa z nich są dość kontrowersyjne. Na zdjęciach ukazałam twarz całą pomalowaną na czarno z czerwonymi wzorami.
       - Fotografowałem obcych ludzi spotkanych na ulicy – mówi Maciej Ciszak. - Za pierwszym razem trudno było się przełamać, by do nich podejść. Teraz już się do tego przyzwyczaiłem.
       - Również jestem autorką portretów – mówi Paulina Jakusik. - Są to zdjęcia dziewczyn ze szkoły fryzjerskiej poprzebieranych za różne postacie filmowe.
       - Fotografowałam starszych ludzi – mówi Karolina Wójcik. - Lubię ludzi, lubię z nim rozmawiać, nie mam problemów z nawiązywaniem kontaktów. Sfotografowałam dwóch mężczyzn wracających z pracy. Generalnie obrazy miały odzwierciedlać rzeczywiste, codzienne sytuacje życiowe. Muszę przyznać, że coraz bardziej wciąga mnie fotografowanie. Początkowo miałam bowiem obawy przed nim. Było to dla mnie wyzwanie. Teraz czuję się w tym dobrze i być może zwiążę kiedyś z tym swoją przyszłość zawodową.
       Uczniowie klas o kierunku fototechnik mają na facebooku swój profil, gdzie regularnie zamieszczają swoje najciekawsze poczynania.
       - Moje zdjęcia to zdjęcia makro - mówi Paulina Romaniec. - Są to zbliżenia małych rzeczy. Są one w bardzo dużym powiększeniu i zwracają uwagę na liczne szczegóły. Obiektem moich zdjęć była martwa natura i przyroda.
       Na pytanie, czym jest dla nich fotografowanie, uczniowie odpowiadają jednym chórem: sposobem na życie, pasją i przyszłością: – Chcemy robić w przyszłości to, co lubimy, co sprawia nam przyjemność - dodają. - A fotografowanie na pewno do nich należy.
       Wernisaż uświetnił występ Dominika Majewskiego, ucznia Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Brawo więcej takich wydarzeń w elblągu !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_48619(2013-06-04)
 • Jako autor fotografii uważam że wernisaż można uznać za jak najbardziej udany. Mam nadzieję że w przyszłym roku powtórzymy to wydarzenie i zaskoczymy państwa jeszcze bardziej niż dzisiaj. Chciałabym jeszcze raz podziękować w imieniu klasy fototechnicznej (ZSTH) pani Karolinie Hajec-Kalińskiej i pani Helenie Wojciechowskiej za pomoc w zoorganizowaniu wystawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_35703(2013-06-04)
 • Kapletna klapa pod niektórymi zdjęciami byli nie ci autorzy co trzeba pozdawiam ! Dodam tylko ze prawdziwe nazwiska pojawia sie dopiero dzisiaj . Inicjatywa fajna tylko gorzej z organizacja .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_82382(2013-06-05)
 • Kapletna klapa pod niektórymi zdjęciami byli nie ci autorzy co trzeba pozdawiam ! Dodam tylko ze prawdziwe nazwiska pojawia sie dopiero dzisiaj . Inicjatywa fajna tylko gorzej z organizacja .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_82382(2013-06-05)
 • Tego typu oszczerstwa świadczą o klasie i poziomie inteligencji osób zamieszczających powyższy komentarz.
 • pani Karolino świetne zdjęcia gratulacje powodzenia
Reklama