UWAGA!

Spotkanie z Grzegorzem Gaudenem

 Elbląg, Spotkanie z Grzegorzem Gaudenem

We wtorek, 8 października, o godz. 18 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Grzegorzem Gaudenem wokół książki „Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” – opisującej wydarzenia przemilczane w podręcznikach polskiej historii i obalającej wiele narodowych mitów. Wstęp wolny.

Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy, w latach 2004-2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, a latach 2008-2016 dyrektor Instytutu Książki. W 2019 opublikował książkę „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”.

Z recenzji dr Agnieszki Biedrzyckiej umieszczonej na okładce książki:

Polski pogrom ludności żydowskiej we Lwowie miał miejsce 22 i 23 listopada 1918. „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” jest pierwszym obszernym studium poświęconym temu wydarzeniu, które w polskich opracowaniach historycznych jest albo całkowicie przemilczane, albo sprowadzane do fali rabunków dokonywanych głównie przez ukraińskich i żydowskich (!) bandytów oraz dezerterów z armii austriackiej w ogarniętym wojennym chaosem mieście.

Istnieje też inna polska wersja wydarzeń oskarżająca Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić.

Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie pokazuje, że to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu. To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa w lwowskiej dzielnicy zamieszkałej przez ok. 70 000 Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku.

Do pogromu niemal natychmiast dołączyła polska ludność cywilna Lwowa, w tym także przedstawiciele jej najwyższych warstw społecznych.

Autor podjął się przedstawienia niezwykle ważnego wydarzenia (a właściwie serii wydarzeń) z historii Polski, celowo pomijanych i zakłamywanych (…). Wydaje się, że książka G. Gaudena może nie tylko pokazać te wydarzenia szerszemu gronu czytelników, ale również skłonić polskich historyków do podjęcia głębszych badań.

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama