UWAGA!

Sprawdzian przed prezentacją, ale nie tylko...

Elbląg, Sprawdzian przed prezentacją, ale nie tylko...
(fot. AD)

Mnóstwo pracy nad tekstem, ogromny stres, a wszystko po to, by zachwycić publiczność podczas 5-minutowego wystąpienia i... wygrać wycieczkę do Brukseli. 16 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbył się finał konkursu krasomówczego „Sztuka prezentacji, czyli „…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

W konkursie oratorskim wzięło udział 22 uczniów z czterech elbląskich liceów i Zespołu Szkół w Gronowie Górnym. Każdy miał swoje 5 minut na zaprezentowanie kunsztu w jakże trudnej sztuce wygłaszania przemówień publicznych. Kto raz spróbował, ten wie, że to wcale nie jest takie proste, zwłaszcza, gdy dopada nas trema. Stres potrafi paraliżować język, wywoływać tiki nerwowe czy wreszcie powodować natręctwa językowe, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego największym wrogiem uczestników konkursu okazał się właśnie stres – na to najczęściej narzekali.
       – Przygotowanie zajęło mi tydzień. Podczas wystąpienia zależało mi na kontakcie z publicznością ze względu na to, że tematy, które były poruszane, są poważne. Ważnym aspektem wystąpienia okazała się jednak improwizacja – powiedział po występie Rafał Domżalski, uczeń II klasy I LO, który jako jeden z nielicznych uczestników nawiązał kontakt z publicznością, a przy tym wywoływał uśmiech na ustach słuchaczy.
       – Widać, że uczniowie są przygotowani merytorycznie, ale mają problemy z dykcją i stresem – powiedziała Dominika Lewicka-Klucznik, nauczycielka z Zespołu Szkół w Gronowie Górnym. – Często uczestników zjadała trema. Poza tym brakuje im naturalności i... spontaniczności. Konkurs nie polega na powiedzeniu tekstu z pamięci, tylko na zachwyceniu słuchaczy. Współcześnie, w dobie smsów, brakuje mi tego bogactwa języka. Wszystko jest upraszczane i nie wymaga od nas przemyśleń, a takie konkursy, jak ten, zmuszają nas do tego, aby pochylić się nad językiem.
       W przerwie konkursu uczniowie Gimnazjum nr 8 w Elblągu zaprezentowali mini spektakl oparty na „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Jak podkreślała Zofia Ostrówka, dyrektor I LO młodzież samodzielnie przygotowała wszystko, łącznie ze scenografię i reżyserią.
       – Poziom artystyczny konkursowych wystąpień był bardzo zróżnicowany – powiedziała nam Teresa Kubryń, wicedyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, jurorka konkursu. – Niektóre oracje były rzeczywiście ciekawe, przygotowane z myślą o tymże konkursie i wygłoszone w taki sposób, który ujawniał znajomość sztuki oratorskiej. Niektóre, wyraźnie widać było, że są nieprzemyślane, przekraczały czas i nie do końca podejmowały wybraną tematykę.
       Jak podkreśla Teresa Kubryń, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, w związku z czym będą czynione starania, by był kontynuowany i tym samym stał się tradycją uczelni, a impreza na stałe wpisała się w kalendarz elbląskiej wiosny kulturalnej.
      

 


       Wyniki konkursu:
       1. miejsce – Patryk Haber, II LO, opiekun Iwona Studzińska. Temat: „Miłość – rani duszę i niszczy sumienie, a może uszlachetnia?”
       2. miejsce – Bartosz Borowski, I LO, opiekun Lucyna Murawska. Temat: „Słowacki wielkim poetą był” – dlaczego zachwyca, jeśli zachwyca”.
       3. miejsce – Adrianna Wysocka, III LO, opiekun Jan Zaborowski. Temat: „Polemika Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem”.
       Wyróżnienia otrzymali: Marta Kacpura, II LO, Piotr Wenski, I LO, Rafał Domżalski, I LO i Krzysztof Malinowski, I LO.
      
       Główna nagrodą dla dwóch najlepszych mówców i ich opiekunów była wycieczka do Brukseli. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i prywatnych sponsorów. Warto dodać, że najciekawsze przemówienia zostaną opublikowane w szkolnej gazetce I LO oraz na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
      
      

Agnieszka Jasionowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama