UWAGA!

Środa (4 czerwca). Ogrodów dzień pierwszy

 
Elbląg, Jerzy „Słoma” Słomiński  i Jacek Kleyff,
Jerzy „Słoma” Słomiński i Jacek Kleyff, fot. nadesłana

W środę, 4 czerwca Festiwal 11. Letnie Ogrody POLITYKI rozpoczniemy od spektaklu plenerowego Teatru Snów z Gdańska pt. „Pielgrzymka”, potem zaprosimy Państwa na panel dyskusyjny „Co wolność dała kulturze?” z udziałem twórców legendarnego Salonu Niezależnych, a następnie na prawdziwą muzyczną ucztę, podczas której we wspólnym koncercie wystąpią m.in. Jacek Kleyff, Jerzy „Słoma” Słomiński, Mikołaj Trzaska i Tomasz Jaśkiewicz. No i oczywiście wystawa „Sztuczne Fiołki”. Zapraszamy!

Spektakl plenerowy pt. „Pielgrzymka” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów - godz. 17.15, ulica Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim).
       Grupa wędrująca przez życie wspomina i śni. Cofa się w czasie i wybiega w przyszłość, wspomina okres szkolny i dojrzałość, marzy o ładzie, celu, odmianie, ale też o chwili wytchnienia, w gospodzie, w domu.
       Bo wszyscy jesteśmy pielgrzymami.
       Spektakl – akcja teatralna o pielgrzymowaniu przez życie, wygodnym, a najlepiej komfortowym, o oczekiwaniu cudu, potrzebie zachwyceń.
       Jakie są cele naszych pielgrzymek? Czym różnimy się w tych wędrówkach? Jakie cuda spotykamy po drodze? Jakich nie dostrzegamy, a jakie mijamy bez refleksji?
       Widzowie wędrują w tym spektaklu razem z artystami przez Stare Miasto. Szlak przejścia: sprzed Ratusza Staromiejskiego w kierunku Biblioteki Elbląskiej.
      
       Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

       „Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak
       uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz
       Jacek Kleyff, Michał Tarkowski i Janusz Weiss – to trójka przyjaciół, która ponad czterdzieści lat temu założyła kabaret Salon Niezależnych, rozpoczynając tym samym największą przygodę swojego życia. W latach 70-tych byli najpopularniejszym, wówczas kultowym polskim kabaretem. Tadeusz Nyczek w książce poświęconej Salonowi wspomina, że ich kabaretową energię można porównać do energii grupy Monty Pythona. Salonowcy sarkazmem i inteligentnym dowcipem słownym walczyli z systemem, PRL-em i wszechobecną propagandą. Ich kabaretowe skecze i piosenki dokumentują bardzo ważny dla historii Polski okres wykluwania się wolności, który miał nadejść wiele lat później. Czy dziś, oprócz tamtego pokolenia – ktoś o nich pamięta? Po ponad czterdziestu latach, chcielibyśmy nie tylko nieco odświeżyć pamięć o Salonie i tamtych czasach, ale wspólnie z Mirkiem Pęczakiem, Romanem Kurkiewiczem i dwójką Salonowców – Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim porozmawiać o tym, co wolność dała kulturze?
       Jacek Kleyff – polski bard, poeta, kompozytor i malarz. Pod koniec lat 60-tych wspólnie z przyjaciółmi: Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (potem zastąpionym przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny kabaret Salon Niezależnych, który zdobywał liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach (trzykrotnie wygrali Festiwal Fama). Z powodu politycznego wydźwięku utworów grupa była szykanowana przez ówczesne władze. W latach 80-tych przeniósł się na wieś pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (w skrócie ONZ), ukształtowanej ostatecznie parę lat później. Na Przystanku Woodstock w 1995 roku grupa otrzymała główną nagrodę publiczności, tzw. Złotego Bączka. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu artysty to chociażby „Telewizja” (1972) czy „Huśtawki” (1973). Po utwory Jacka Kleyffa wielokrotnie sięgali inni artyści: Kuba Sienkiewicza i Elektryczne Gitary, Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz i zespół Akurat.
       Michał Tarkowski – polski aktor (grał m.in. w „Człowieku z marmuru” i „Wodzireju”), scenarzysta i reżyser, współtwórca (razem z Januszem Weissem i Jackiem Kleyffem) legendarnej grupy kabaretowej Salon Niezależnych.
       Roman Kurkiewicz – polski dziennikarz prasowy i radiowy, felietonista. W latach 1979-89 związany z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. Od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”.

 


       Koncert: Jacek Kleyff i goście – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
       Muzyka grana przez Jacka Kleyffa to kompilacja reggae, rocka, muzyki etnicznej oraz folku. Artysta i zaproszeni przez niego goście zaprezentują m.in. utwory z najnowszego (wydanego w listopadzie ubiegłego roku) albumu pt. „Znalezienie”, który zawiera utwory znane szerszej publiczności z poprzednich płyt, jak i zupełnie nowe kompozycje.
       Podczas koncertu w Bibliotece Elbląskiej na scenie z artystą wystąpią m.in.
       Mikołaj Trzaska – saksofonista i klarnecista, znany z zespołów takich jak Miłość, Łoskot, NRD i wielu innych;
       Tomasz Jaśkiewicz – wieloletni gitarzysta Czesława Niemena;
       Jerzy „Słoma” Słomiński – polski bębniarz, prekursor gry na bębnach w Polsce, wszechstronny muzyk, grający również na perkusji, mandolinie i gitarze akustycznej; występował również z Brygadą Kryzys, Osjanem, Izraelem i Antoniną Krzysztoń;
       Ania Patynek – gra na instrumentach perkusyjnych, djembe i balafonie, pojawia się gościnnie w wielu zespołach.
      
       Spektakl plenerowy, panel dyskusyjny, wystawa – wstęp wolny.
       Koncert – cena biletu: 25 zł.


       Patronem medialnym Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama