UWAGA!

,,Stanisław Lem – nauka i wyobraźnia" dokument produkcji BBC w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, ,,Stanisław Lem – nauka i wyobraźnia" dokument produkcji BBC w Bibliotece Elbląskiej
Fot. nadesłana

Biblioteka Elbląska zaprasza na projekcję dokumentu produkcji BBC: “Stanisław Lem – Science and fiction” w reżyserii Adam Ustynowicza oraz prezentację inspirowanej twórczością Lema wystawy, zrealizowanej w ramach Międzynarodowego Projektu Typograficznego LemPress. Środa, 20 października, godzina 18:00, sala “U św. Ducha”.

– W moich studenckich latach wszyscy czytali Lema, rozumieli i pamiętali. Stanisław Lem był dla nas genialnym, wolnym umysłem, który rozbudził w nas pasję poznania naukowego, a jednocześnie chęć spojrzenia na nasze ziemskie problemy z kosmicznej perspektywy. Z perspektywy trzydziestu lat widać, że większość obaw wielkiego pisarza odnośnie do skutków ewolucji technologicznej potwierdziła się, a niemal wszystkie nadzieje na poprawę świata pozostają wciąż domeną fantastyki naukowej. Przy niezwykłym przyspieszeniu rozwoju nowych technologii prognozy Stanisława Lema zachwycają przenikliwością, błyskotliwością i zdumiewającą trafnością – mówi autor filmu, Adam Ustynowicz, o swoim spotkaniu z twórczością Lema.

 

– Zrealizowany w 1990 roku dla BBC portret 70-letniego polskiego powieściopisarza Stanisława Lema, przez wielu uważanego za największego pisarza science fiction na świecie. Autor kultowej powieści fantastyki naukowej „Solaris” jest z wykształcenia naukowcem, doktorem medycyny, równie biegłym w dziedzinie filozofii, cybernetyki i genetyki. Pisarz, w odróżnieniu od wielu kolegów science fiction uważa, że ,,rzeczywistość jest nieporównanie bardziej fantastyczna od wszystkich płodów osamotnionej ludzkiej wyobraźni''. Lem jest bowiem prowokacyjnym i oryginalnym filozofem nauki, który dokonał zdumiewająco trafnych prognoz rozwoju technologii i ich wpływu na społeczeństwo. Jego pierwszy wywiad dla brytyjskiej publiczności ma szeroki zakres: opowiada o szczęśliwych latach dzieciństwa i dramatycznych losach wojennych, jego wczesnej karierze pisarskiej oraz o niektórych niezwykłych teoriach na temat przyszłości człowieka. Stanisław Lem zachwyca erudycją, błyskotliwością i przewrotnym poczuciem humoru, co czyni spotkanie z nim fascynującą intelektualną przygodą i podróżą przez świat jego wyobraźni – wynika z materiałów BBC o filmie “Stanisław Lem – nauka i wyobraźnia”:

 

Reżyseria: Adam Ustynowicz

Zdjęcia : Ryszard Lenczewski

Dźwięk : Jerzy Blaszyński

Montaż : Nick Peto,

Muzyka: Guy Sigsworth

Producent cyklu: Roger Thompson

Wydawca : Nigel Williams

Kierownictwo produkcji : Paweł Rakowski, Robert Gruszczyński, Ann Barr, Marianna Kuśnierz, Edward Tobiszewski,

 

Film “Stanisław Lem – Science and Fiction” miał premierę 13 listopada 1991 r. w programie “Bookmark” BBC 2.

Dokument otrzymał nagrodę za najlepszy portret artysty na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu w 1994 r., a także trafił do kolekcji filmów o sztuce Louvre Muzeum, Francja.

 

Zdaniem syna Stanisława Lema - Tomasza, jest to jedyny portret filmowy, który podobał się ojcu.

 

Projekcji towarzyszyć będzie inspirowana twórczością pisarza wystawa zrealizowana w ramach Międzynarodowego Projektu Typograficznego LemPress. Jest to prezentacja plakatów przygotowanych przez pracownie typograficzne z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii tradycyjnymi technikami drukarskimi, z wykorzystaniem drewnianych i metalowych czcionek ruchomych.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Lema, ogłoszonego z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza.

 

Partnerami Biblioteki Elbląskiej podczas organizacji wydarzenia są:

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...