UWAGA!

Stradivarius „Polonia” i elbląscy kameraliści

 Elbląg, Janusz Wawrowski (z prawej) gra na stradivariusie "Polonia"
Janusz Wawrowski (z prawej) gra na stradivariusie "Polonia" (fot. Anna Dembińska)

Stradivarius „Polonia” - skrzypce stworzone w 1685r. przez absolutnego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariego były niewątpliwą „gwiazdą” dzisiejszego (17 lutego) koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. O tym, jakie dźwięki można wyczarować z instrumentu przekonał melomanów Janusz Wawrowski. Zobacz zdjęcia.

O „bohaterze” dzisiejszego koncertu pisaliśmy w piątek. Co innego jednak przeczytać o tym instrumencie, a co innego posłuchać go „na żywo”. Taką okazję mieli dziś elbląscy melomani, gdyż koncert z Elbląską Orkiestrą Kameralną zagrał Janusz Wawrowski, jedyny skrzypek w Polsce, który ma do wyłącznej dyspozycji skrzypce z XVII w.
       W pierwszej części koncertu słuchacze mili okazję wysłuchać dwóch utworów z baroku. Elbląscy kameraliści zagrali Koncert na dwoje skrzypiec d – moll BWV 1043” Jana Sebastiana Bacha oraz Koncert a – moll L'Estro armonico op. 3 nr 8 na dwoje skrzypiec. Wybór repertuaru nie był przypadkowy: Koncert Podwójny BWV 1043 jest jedną z najbardziej znanych i lubianych utworów Bacha. Można powiedzieć, że jest on kwintesencją stylu muzyki barokowej. Koncerty Antonio Vivaldiego są zaś klasą samą w sobie.
       W drugiej części koncertu elbląscy melomani mieli okazję wysłuchać nowszych utworów i sprawdzić jak w takim repertuarze sprawdzą się XVII – wieczne skrzypce. Jako pierwsze (po przerwie) zabrzmiało Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mieczysława Weinberga, następnie melomani wysłuchali Suity w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 Edwarda Griega i Tryptyk Mariacki 3 sceny i 2 tańce na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego (Cz. IV Taniec II i Cz. V Zmartwychwstanie). Warto zwrócić uwagę na dobór repertuaru: utwory Mieczysława Weinberga są stosunkowo rzadko wykonywane, a sam artysta nieco zapomniany. Dzisiejszy koncert przypomniał postać polskiego kompozytora. Suita w dawnym stylu... to z kolei hołd kompozytora dla kultury skandynawskiej i samego Ludwiga Holberga skomponowany z okazji 200 rocznicy urodzin duńskiego pisarza. Z kolei Tryptyk Mariacki poświęcony jest Mikołajowi Kopernikowi.
       O sukcesie koncertu najlepiej świadczą trzy bisy, do których „zmuszony” został Janusz Wawrowski. Artyście partnerowała koncertmistrzyni Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Paula Preuss. Koncert prowadził Sebastian Boguszewski.

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama