UWAGA!

Street Art na ulicach Elbląga

 Elbląg, Praca artystów na elbląskim chodniku.
Praca artystów na elbląskim chodniku. Fot. Światowid.

Majowy weekend upłynął w Elblągu pod znakiem sztuki ulicznej. Kilkudziesięciu artystów z całej Polski zdobiło szare i ponure mury miasta, dając im kolorowe „nowe życie”. Zobacz fotoreportaż.

– Zeszłoroczna edycja Festiwalu Street Art w Elblągu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku było podobnie. Elblążanie podchodzili do pracujących artystów, rozmawiali, wiele osób podkreślało, że podoba im się nowy, kolorowy wizerunek Elbląga – mówi Aleksandra Matulewicz z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.
       Tegoroczna, druga już edycja Street Art wzbogacona została o edukacyjną grę miejską, której uczestnicy podążali śladami elbląskich form przestrzennych, a także o happeningi. Młodzi aktorzy z grup teatralnych Skrupcie się i Deja vu – działających w CSE Światowid – zorganizowali strajk przeciwko nudzie i szarzyźnie w Elblągu. 
       – Zależało nam na tym, by Elbląg był bardziej kolorowy – mówi Edyta Machul, instruktor teatralny Światowida. – Postanowiliśmy więc urządzić kolorowy strajk. Dlatego było tak wiele barw i intensywności. Ciekawie reagowali na nas mieszkańcy miasta – uśmiechali się, machali, niektórzy z niedowierzaniem kiwali głowami, nic dziwnego – widzieli spora grupę wesołych, roześmianych ludzi, bardzo kolorowo poubieranych, trzymających w dłoniach transparenty i nawołujących do dołączenia się do strajkujących. Wiele osób dołączało do grup strajkujących, na chwilę, czasem na dłużej. Nowością tej edycji były akcje artystyczne „Żywe obrazy” oraz „Iluzje”, przygotowane przez uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Nad ich pracą czuwali historyk sztuki Filip Gawliński oraz artystka Roma Jaruszewska.

 


       – Zadanie polegało na tym, by młodzi twórcy odtworzyli dany obraz, z przełożeniem na nasze czasy – tłumaczy Aleksandra Matulewicz. – Malowali więc „Damę z łasiczką”, „Portret małżonków Arnolfinich” oraz „Lekcję anatomii doktora Tulpa”. Z kolei „Iluzje” to były tymczasowe obrazy malowane na chodnikach, mające przedstawiać iluzje przestrzenne.
        – Przy organizacji drugiej edycji Street Art współpracowaliśmy z Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym i z Galerią El – mówi Magda Czarnocka z CSE Światowid – organizator Street Artu. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo do Elbląga przyjechali artyści uprawiający street art, graffiti, abstract graffiti. Są one coraz bardziej doceniane nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Cieszę się, że nasze miasto jest otwarte na nowe pomysły i dziedziny w sztuce.
       Prace młodych artystów oglądać można w parku przy ulicach Mickiewicza i Żeromskiego a także w okolicach fontanny przy ul. 1 Maja.
       Festiwal Sztuki Ulicznej Street Art otrzymał wsparcie finansowe ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego.
      

Anna Kleina, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama