UWAGA!

Subtelne dźwięki i romantyczny nastrój z EOK

 
Elbląg, Jan Stanienda z koncertmistrzynią EOK Karoliną Nowotczyńską,
Jan Stanienda z koncertmistrzynią EOK Karoliną Nowotczyńską, fot. Anna Dembińska

Gdyby szekspirowski Romeo śpiewał pod balkonem Julii, wykonywanymi utworami byłyby z pewnością serenady. Tak właśnie nazywano szesnastowieczne miłosne pieśni śpiewane o zmroku pod oknem ukochanej przy akompaniamencie liry. Z czasem przeobraziły się one w utwory orkiestrowe, w dalszym ciągu inspirowane tematyką miłosną. Subtelnych dźwięków, emocji i romantycznego nastroju nie zabraknie podczas koncertu „Wieczór serenad”, który odbędzie się 25 listopada o godz. 19 w sali koncertowej ZPSM w Elblągu.

Klasyczne serenady z Mozartowskimi na czele służyły już jednak wieczornym spotkaniom w dworskich ogrodach, w których muzycy przygrywali do rozmów i zabaw arystokratów. W XIX wieku serenada z parku trafiła na sale koncertowe, a panujące wówczas romantyczne nastroje pozwoliły kompozytorom na pełne wykorzystanie jej potencjału. Podczas koncertu wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpi wirtuoz skrzypiec - Jan Stanienda. To legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista. Studia ukończył na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. Był koncertmistrzem i solistą Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. W 1976 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui. Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks, Moris Bourge. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Jan Stanienda ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.
       Elbląscy kameraliści wraz z Janem Staniendą zaprezentują nastrojowe oblicze serenady. Pierwsza z nich to powstała w niespełna dwa tygodnie, „Serenada na smyczki E-dur op. 22” Antonina Dvoraka, która pozostaje do dziś jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych kompozytora. Kolejna to pełna angielskiej elegancji „Serenada e-moll op. 20” Edwarda Elgara. Choć utwór pochodzi z czasów, gdy autor był jeszcze uważany przez słuchaczy i krytyków za prowincjonalnego samouka, to w pełni ukazuje kompozytorski kunszt twórcy. Elbląscy melomani wysłuchają także „Serenady C-dur op. 48” Piotra Czajkowskiego. Należała ona do ulubionych utworów Czajkowskiego. Zamiłowanie kompozytora do swojego utworu widocznie było uzasadnione, gdyż dzieło stało się jednym z popularniejszych w jego dorobku artystycznym.
      
      
       W programie między innymi:
       Antonin Dvorak Serenada na smyczki E-dur op. 22
       Edward Elgar Serenada na smyczki op. 20
       Piotr Czajkowski Serenada na smyczki C-dur op. 48
      
       Bilety: 30 (normalny) i 25 zł (ulgowy) do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
       Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, Toyota Knedler

       Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama