UWAGA!

Suita Elbląska, czyli zaklinanie wiosny

"Ludzie radujcie się życiem, kochajcie się. Bawcie się sztuką. Chodźcie do Kościoła albo do Lasu albo do Pubu albo gdziekolwiek zechcecie. Wychodźcie z domu, by być razem" - to treści manifestu Ryszarda Rybickiego z czerwca 2001 r.

Napisany odręcznie na brystolu masifest wita wchodzących do sali Galerii Sztuki Współczesnej "Pro Arte - Pax", gdzie wystawione są prace Ryszard Rybickiego. Wystawa nosi tytuł "Suita Elbląska". Składa się na nią kilka elbląskich pejzaży, malowanych z rozmachem widoków Elbląga, które zostały ukazane z okolic Góry Chrobrego.
     Najnowsza wystawa Ryszarda Rybickiego (rocznik 1961, od 1987 r. aktywnie bierze udział w życiu artystyczny Elbląga, zajmuje się także projektowaniem wnętrz) powstała - jak przyznaje sam autor - dość spontanicznie. Została też pomyślana jako swoista artystyczna akcja. Miało też to być zaklinanie wiosny - zarówno fizyczne, jak również duchowe. Ryszard Rybicki zachęcił obecnych na wernisażu do wspólnego malowania, wyrażania swoich przedwiosennych stanów emocjonalnych. Powstałe w tym czasie prace są eksponowane obok obrazów olejnych i rysunków piórkiem autora.
     Widać w nich ogromną radość tworzenia. Artysta z dużym rozmachem, a nawet pewną nonszalancją podszedł do elbląskich pejzaży. Wydobył z nich swoisty urok, ale nie jest to dosłowne kopiowanie natury. Jest ona jedynie pretekstem do malowania, chociaż zachowane zostały wszystkie charakterystyczne elementy panoramy Elbląga, widzianej od strony wspomnianej góry.
     Elbląska Galeria Sztuki Współczesnej "Pro Arte-Pax" mieści się przy ul. A. Struga 2, czynna jest w poniedziałki i piątki od godz. 10.00 do 14.00, a w środy od godz. 12.00 do 16.00.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama