UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szlifują talenty jak diamenty

 
Elbląg, Antoni Czyżyk i Teresa Miłoszewska zachęcają do udziału w artystycznych zajęciach
Antoni Czyżyk i Teresa Miłoszewska zachęcają do udziału w artystycznych zajęciach (fot. WS)

Malują, rysują, lepią, tworzą cudeńka z kolorowych szkiełek, tańczą, śpiewają, fotografują. Lista artystycznych zajęć, które proponuje elblążanom Centrum Spotkań Europejskich Światowid jest długa. – Przygotowujemy młodych odbiorców kultury – mówi dyrektor Antoni Czyżyk.

Od niedawna powraca się do tematu edukacji kulturalnej i mówi o tym, jak jest ważna dla harmonijnego rozwoju najmłodszych. Kilkanaście ostatnich lat nie było pod tym względem okresem korzystnym. Przyczyniły się do tego likwidacja lekcji plastyki i muzyki, coraz mniejszy nacisk kładziony na przedmioty artystyczne rozwijające wyobraźnię, kreatywność, zdolności.
       Wobec słabości edukacji artystycznej w szkołach ofertę ciekawych zajęć plastycznych, muzycznych czy tanecznych uzupełniają lokalne instytucje kultury, które zatrudniają wykwalifikowanych instruktorów. Uczestniczą w nich dzieci, których rodzice świadomi są tego, jak ważne jest oswajanie się z kulturą i pielęgnowanie pasji od najmłodszych lat.
       W Światowidzie działają sekcje: plastyczne (z różnych technik oraz skierowane do różnych grup wiekowych), teatralne, muzyczne, taneczne i fotograficzna. Ponadto prowadzonych jest wiele innych działań edukacyjnych – wśród nich zakrojona na szeroką skalę edukacja filmowa, ale także plenery artystyczne, konkursy takie, jak: Ceramiony lub Kompozycje, cykl edukacyjny „Skrzat w podróży przez świat” czy spotkania z cyklu „Twarzą w twarz”. Część z nich jest bezpłatna, za udział w niektórych pobieramy niewielkie opłaty.
       - Zabezpieczamy podstawową edukację kulturalną – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. – Przygotowujemy młodych odbiorców kultury, ale dajemy też szansę starszym elblążanom. Do nich skierowana jest oferta np. zajęć plastycznych czy tanecznych. Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe.
       W Światowidzie działają też grupy teatralne, prowadzone są lekcje tematyczne. Dużym powodzeniem cieszy się cykl edukacji filmowej.
       - Od października 2011 do czerwca 2012 r. w zajęciach z cyklu „Edukacja Filmowa Nowe Horyzonty” wzięło udział ok. 18 tys. osób – mówi Natalia Klonowska z kina Światowid. - Byli to nie tylko młodzi elblążanie, ale także uczniowie z Tolkmicka, Susza, Braniewa, Dzierzgonia, Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa, Gronowa Elbląskiego, Gronowa Górnego. Każdorazowo zajęciom towarzyszyła projekcja filmu, w starszych grupach odbywała się dyskusja po filmie, a nauczyciele dostawali pakiet materiałów dydaktycznych.
       - Dla młodszych odbiorców, przedszkolaków prowadzimy Małą Akademię Filmową – kontynuuje Natalia Klonowska. – W czasie zajęć mali widzowie poznawali podstawowe pojęcia związane z filmem, poznawali kino i jego tajemnice, oglądali bajki. W roku szkolnym 2011/2012 w zajęciach Akademii uczestniczyło ok. 400 dzieci.
       Dodatkowo uczniowie klasy o profilu kulturowym III Liceum Ogólnokształcącego skorzystali z programu edukacyjnego „Historia kina w pigułce”.
       - Byli bardzo zainteresowani wykładami i pokazami filmowymi – przyznaje Natalia Klonowska.
       W Światowidzie odbywają się również spotkania z ciekawymi osobami ze świata kultury i sztuki, mediów, nauki i polityki, mieszkającymi lub działającymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dotychczas gośćmi spotkań byli m.in. Rafał Kitowski, podróżnik-rowerzysta, który przemierzył Europę, Azję i Afrykę oraz Tomasz Sowiński, regionalista, jeden z najbardziej zaciętych poszukiwaczy regionalnych tajemnic Warmii i mazur, autor książek o historii i sekretach regionu.
       Światowid prowadzi również ok. 10 różnych zajęć tanecznych. Dla najmłodszych jest rytmika, taniec nowoczesny i towarzyski. Bogata oferta czeka na dorosłych elblążan: salsa, latin solo, zumba, aerodance, … taniec brzucha.
       Uczestniczy zajęć sekcyjnych zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach, przeglądach. Najbardziej cieszy ich jednak sama możliwość twórczej zabawy i miłego spędzania wolnego czasu.
       - Z każdym rokiem staramy się wprowadzać nowe zajęcia – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. – Brakuje nam już jednak miejsca. Wykorzystujemy wszystkie pomieszczenia, także te w Centrum Tańca Promyk.
       Co z planowaną rozbudową wspólnego obiektu Światowida i teatru?
       - To jeszcze trochę potrwa – mówi dyrektor Czyżyk. – Nasz projekt przeszedł w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ocenę formalną, teraz czas na merytoryczną. To duża inwestycja, do której trzeba się dobrze przygotować. Myślę, że prace mogłyby się rozpocząć w drugim kwartale 2013 r. Obiekt zostałby oddany do użytku w 2015 r.
       Póki co, Światowid zaprasza do udziału w zajęciach artystycznych. Także w okresie letnim.
       - Teraz kończymy zajęcia w sekcjach, ale nie oznacza to, że mamy wakacje - mówi Teresa Miłoszewska ze Światowida. - Od poniedziałku rusza Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, będą tradycyjne plenery w Kadynach i Janowie, Elbląskie Noce oraz wiele innych form artystycznej działalności. Zapisywać można się u instruktorów, wszelkie informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • O Pani Tereska; ) Nic sie Pani nie zmieniła.
 • Nic to nie zmieni, że cały ten budynek i jego działalność jest podporządkowana interesom jedego człowieka, od lat i wyciąganiu kasy z Unii Europejskiej. EOK został przekazany społeczeństwu jako główny ośrodek kultury, po to został zbudowany za państwowe pieniądze a nie żeby ktoś zrobił z niego wręcz prywatny interes i żadne szyldy, nazwy i pozorne działania tego nie zamydlą. To nie wygląda dobrze, żeby nie pisać strasznie, że człowiek zajmujący kierownicze stanowisko w tego typu placówce dzięki temu ekzystuje jak minister w całej jego okazałości gabinetu, stanowiska, pensji i obnoszenia się ze swoja pozycją. To nie jest minister kutury i sztuki i spotkań międzynarodowych, to jest ośrodek kutury dla dzieci i młodzieży, oraz jej wspierania. nie rysowania i malowania dla zamydlenia oczu. Kto tak naprawdę korzysta z tych studii, systemów satelitarnych itp, głownie pan CZ i jego świty i elity. Ośrodek kutury to był za czasów Pani Dołegowej i Pana Pęcherzewskiego, potem już nie. Pan Nowiński nauczył wszystkich jak sie robi na kulturze szmal, potem przeszedł do Biblioteki, zostawiająć włości kuturu Panu Cz a pan Bug. .. .. , który był zwykłym pracownikiem przejął Cetrum Biznesu. No i biznes się kręci od lat a elbląska kultrura i szmal z niej płynący został podzielony na strefy wpływów. Dla kulturo został jedynie mały domek na Bema i teraz kolejny mały za kanałem.
 • Jejku jak pięknie, ślicznie tylko szkoda że nie maja co do garnka włożyć bo radni i zarządcy miasta wola napychać sobie prywatną kiese.
 • Pierdu pierdu, jedyny ośrodek w Elblągu? A Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, które w krótkim to czasie zrobiło furore to nic nie znaczy?Samochwały w końcie stały i sztalugąsię podpierały. Jesteście na rynku wiele lat, macie sukcesy, ale i Liceum JUŻ ma sukcesy.
 • Fajne przedsięwzięcia, na które fajni ludzie ciężko pracują. Pozdrowienia dla T. M. :-)
 • Czytając to jestem przerażona, przecież jest inaczej, w każdej sali taniec i to prowadzony przez. .. dla innych zajęć nie ma miejsca.
 • O sekcji fotograficznej raczej bym nie wspominał. Kilka razy zaglądałem tam. Wygląda to żenująco i niezwykle mało zachęcająco. Po trzech spotkaniach widz (bo na pewno nie uczestnik) koła wychodzi z niesmakiem. Wiecznie te same ględzenie. Ciągle równanie do poziomu. Nie jest to miejsce gdzie ambitny fotoamator czegokolwiek mógłby się nauczyć. Ludzie przychodzą i odchodzą. Widziałem. Było tam wielu, którzy mieli coś do pokazania. Szybko uciekli. Prowadzący nie jest entuzjastą fotografii. To rzemieślnik, pieczołowicie odbębniający swój dodatkowy etat. Jest zmęczony. Zarazić nikogo nie zarazi. Zaskoczyć. .. nie, też nie zaskoczy. Pamiętam znacznie, znacznie lepsze czasy w tym miejscu. Prowadził to kiedyś np p. Ryszard Biel, było kilku innych. Zawsze było ciekawiej.
 • Ten ośrodek pochłania przeogromne pieniądze w skali roku, na niemałe pensje pracowników a największą szefa. Jego urzymanie kosztuje miliony podatników. Wyciąga z kasy UE i państwa wszystko co finasowo możliwe. Zatrudniają specjalnie ludzi do pisania projektów na kolejne projekty i pieniądze z EU. Za te miliony co pochłaniają, wiekszosć idzie na utrzymanie ich pensji, nieruchomości a to co trafia do ludzi to jest może marginalne 10% z całości kasy. Niczego tak naparwde nie prudukują a pochłaniają pieniądze jak wielki zakład przemysłowy. Te wszelkie działania, jakiekolwiek - wystawy, lepione z gliny i rysunki dzieci niepełnosprawnych, nie są tego warte. Wystarczyłoby podliczyć roczne pensje + ubezpieczenie przerośniętego apartu tej biurokracji i porównać ile bespośrednio zostało wydane na jednego uczestnika tej kuturay z zewnątrz, który tam przychodzi i coś z tego ma - ZAPEWNIAM - kilkaset tysięcy do kilku, czyli np. 300 000zł do 10000 tys, licząc na bezposredni wydatek na jednego uczestnika z produkcji. Ze sprzętu jakichch mało, kto korzysta poza szefem i jak miasto zapłaci im za imprezy. To przedsiębiorstwo od wyciągania kasy i utrzymowania psedo kultury z budżetu Państwa i dotacji unijnych, która jeszcze każe sobie płacić za to co powinno należeć do ich statutowych obowiązków jako placówki kultury. Gdyby im przyszło utrzymać się z dochodów własnych dawno by poszli z torbami. A tak Państwo daje, Unia daje, sponsorzy dają - ŻYĆ NIE UMIERAĆ !!!
 • Powinniście być z tego dumni !!! Mamy Ministerstwo Kultury i Spotkań Międzynarodowych w Elblągu - STOP ! teren Prywatny ! Nie ważne ! Przecież ktoś musiał to zrobić to z dbałości o przyszłość upadającej kultury w tym mieście. Teraz zrobił już i wam da - Zespołów będzie z 10,przeglądy kultury, wykłady o przyszłości świata i ochronie zasobów naturalny planty ziemi, ruch ekologiczny - sekcja zielonych powstanie - Tylko patrzeć, spokojnie !, oni tylko czekali na odpowiedni moment. Te gliniane koguciki, rysunki parę wystaw to zmyła, by konkrecja się nie domyśliła o co tak na prawdę im chodzi i co chcą zrobić. Teraz się zacznie a w zasadzie już się zaczęło - Był niesamowity gość i mówił, gdzie on to nie jeździł na rowerze !. Wiecie jaka z tego płynie mądrość dla świata, ile to wiedzy w tym się zawiera i mądrości dla nowych pokoleń, jak mają żyć. Teraz każdy szuka roweru, nawet prezydent się zaraził i jeździ w kółko Elbląga, jak zakręcony, to już się zaczęło, nie ma co narzekać, JEST DOBRZE A NAWET LEPIEJ !!!
 • neurotycy połączcie się, a może tylko jeden neurotyk wypisuje takie bzdury? samotny i biedny krytyku bardzo mi Ciebie żal. ..
 • Nie ma co zazdrościć, dobrze że umieją pozyskiwać środki, a nie zadłużają się !!!!
 • buuuuaaaaahahahahaha - no znawca się odezwał a może on widział, słyszał i wie, panie doktorze, czy pan to bierze pod uwage. Moim zdaniem ten chory jest najbardziej zdrowy, od lekarza, czyli od pana a pan wygląda właśnie na lekarza z tego "szpitala".
Reklama