UWAGA!

Sztuka, proszę siadać!

 Elbląg, Sztuka, proszę siadać!
(fot. rp).

Jaka ławka jest, każdy widzi, ale nie o zwyczajnych ławkach będziemy tu rozprawiać, tylko o takich z przesłaniem. Jakim? Każdy może sprawdzić, odwiedzając dziedziniec Galerii EL. Wczoraj (14 lipca) odbyło się tam otwarcie nietypowej wystawy stałej, na którą składa się sześć marmurowych ławek z tekstami poezji konkretnej w języku włoskim, angielskim i polskim. Zobacz fotoreportaż.

- Geneza była banalna, chcieliśmy wymienić ławki i stworzyć z nich coś nowego. Chcieliśmy, żeby nie utraciły one swojej funkcji użytkowej, a jednocześnie miały taką wartość dodaną i były czymś więcej niż tylko ławką - wyjaśnia Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL. - Poezja konkretna zmusza do myślenia. To jest dobra forma, żeby człowieka wchodzącego do świątyni sztuki jeszcze zmusić do refleksji.
       Nietypowa wystawa nawiązuje do akcji pod hasłem „Otwarta książka miasta Hünfeld” zainicjowanej przez Gerarda Kwiatkowskiego przed 13 laty. Elbląska akcja ma charakter reminiscencji tego wydarzenia.
       - To jest rodzaj pomostu pomiędzy tym miejscem, które Gerard zbudował na początku, i miejscem obecnym. Ta poezja konkretna niejako spina cały okres twórczości, 60 czy 50 lat jego okresu twórczego - mówi Jarosław Denisiuk.
       - Celem wystawy jest pobudzenie do myślenia ludzi, którzy spotykają się z tą formą sztuki. Trzeba korzystać z różnych sposobów, żeby dotrzeć do ludzi - podsumowuje inicjatywę Gerard Kwiatkowski.
      
Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama