UWAGA!

Tajemnice małe i większe

 Elbląg, Tajemnice małe i większe

Pierwsza w tym sezonie premiera teatralna - za nami.

Spektakl "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Francis Hodgson Burnett, adaptował na potrzeby sceny i opatrzył piosenkami Cezary Domagała. Reżyser ma na swoim koncie m.in. przygotowaną półtora roku temu w Elblągu pełną wdzięku inscenizację powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc".
     Opowiastka XIX-wiecznej angielsko - amerykańskiej autorki "Małego lorda" i "Małej księżniczki" wydaje się dziś już nieco przyblakła. Cezary Domagała zrobił z niej jednak zupełnie przyzwoite przedstawienie, które z taką samą przyjemnością obejrzy i dziecko, i jego rodzic. Jest więc tu i dramat mężczyzny, któremu umarła ukochana żona, i dziewczynka, która po śmierci rodziców z Indii trafia do ponurej Anglii, jest niepełnosprawne dziecko, jest wreszcie smutny dom - ludzie w nim, i w końcu zakazany, tajemniczy ogród...
     Spektakl został sprawnie zagrany i wyreżyserowany, ma tempo i dynamikę, której nie ma literacki pierwowzór. To zabawna, ciepła i nastrojowa opowieść o młodych i starszych ludziach, którzy potrafili odnaleźć w sobie radość z małych spraw. To spektakl także o tym, że nie zawsze jesteśmy tymi, jakimi się wydajemy. Czasem wystarczy ktoś lub coś, co sprawi, że stajemy się zupełnie inni, niż dotychczas.
     Na uznanie zasługuje rola Teresy Suchodolskiej - Wojciechowskiej, która w "Tajemniczym ogrodzie" gra rolę ochmistrzyni domu Crevenów. Aktorka jest pełną energii, niezwykle dowcipną i lekko sarkastyczną panią Medlock. Oprócz Teresy Suchodolskiej - Wojciechowskiej, w spektaklu zobaczyć też można debiutantkę - Monikę Andrzejewską, młodzieńczą i znakomicie odnajdującą się w roli nastolatki Martę Masłowską, Mariusza Michalskiego, debiutującego Tomasza Muszyńskiego, Marcina Tomasika i znakomitego w roli ogrodnika Bena Weatherstaff 'a Lesława Ostaszkiewicza.
     Cały zespół udowadnia, że znany z ekranizacji Agnieszki Holland "Tajemniczy ogród", może być też interesujący w teatralnym opracowaniu.
     
     ***
     
     Francis Hodgson Burnett, "Tajemniczy ogród"; reżyseria i adaptacja - Cezary Domagała; scenografia - Jerzy Rudzki, choreografia – Tomasz Tworkowski, muzyka - Tomasz Bajerski; wyst.: Monika Andrzejewska, Marta Masłowska, Mariusz Michalski, Tomasz Muszyński, Lesław Ostaszkiewicz, Teresa Suchodolska - Wojciechowska, Marcin Tomasik; premiera – 3 października 2003, Teatr Dramatyczny w Elblągu.
Joanna Torsh

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • CYC CYC CYC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cyców dwóch(2003-10-08)
 • Spektakl poprostu rewelacyjny, ogromne ukłony w kierunku aktorów elbląskich oraz reżysera Domagały. Żywię ogromną nadzieję, że Teatr elbląski postara się o kolejną taką premierę, wszystko było rewelacyjne, począwszy od scenografii a skończywszy na promocji i marketingu tegoż musicalu. Ech, żeby tak zawsze było, pozostało mieć tylko nadzieję. P.S. Nie mogę nie wspomnieć o Justynie Steczkowskiej - super pomysł, oby więcej gwiazd gościło na deskach naszego Teatru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zachwycony(2003-10-09)
Reklama