UWAGA!

Tak będziemy obchodzić 55. urodziny kina Światowid

 Tak będziemy obchodzić 55. urodziny kina Światowid

Festiwale, spacer śladami elbląskich kin, Filmowe Rozgrywki, "Elbląg na dużym ekranie" poświęcony elbląskim kinom, spotkania, rozmowy, a na koniec roku – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – książka. We wtorek, 19 września minie 55 lat od pierwszej projekcji w kinie Światowid.

Był to „Karmazynowy pirat” Roberta Siodmaka. Z tej okazji elbląskie kino przygotowało specjalny program. Szczególnej uwadze polecamy dwa wydarzenia - pierwszym z nich jest spacer śladami elbląskich kin PN. „Tu było kino”, który odbędzie się w sobotę, 16 września. Wyruszy o godz. 15:55 z ulicy Kowalskiej.
       - Elbląskie kina były rozlokowane po całym mieście – przypomina Aleksandra Bielska z kina Światowid. –  Podczas spaceru odwiedzimy te miejsca oraz przypomnimy ich historię.
       Urodzinowe będzie także -  pierwsze w tym sezonie - spotkanie z cyklu "Elbląg na dużym ekranie". Temat spotkania: "Duży ekran w Elblągu". Odbędzie się ono 27 września (środa) o godz. 18 w dużej sali kina Światowid. Tradycyjnie przygotuje i poprowadzi je Juliusz Marek. Zaraz po seansie zaprosimy na Filmowe Rozgrywki, w których będzie można sprawdzić swoją wiedzę o elbląskich kinach.
      
       Urodzinowe festiwale
       Wrzesień od lat w Światowidzie filmowymi festiwalami stoi. Na początek impreza, która przeciera szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Mowa o  14. Europejskim Festiwalu Filmowym "Integracja Ty i Ja". Festiwal zagości u nas w dniach 6 i 7 września, wstęp bezpłatny.
      
       W dniach 12 i 13 września o godz. 18 w kinie Światowid spotkamy się z filmami wyróżnionymi podczas WAMA Film Festival.  Jest to jeden z najciekawszych festiwali filmowych w regionie Warmii i Mazur. Wstęp na projekcje również jest bezpłatny.
       -  Pierwszego dnia festiwalu zaprezentujemy filmy krótkometrażowe : "Niestrudzeni wędrowcy", "Lokatorki" i "Rower” – zapowiada Natalia Piotrowska, kierownik kina Światowid. – Drugiego dnia przypomnimy film pt. „Ja, Daniel Blake”.
      
       A 18 września w kinie Światowid wystartują znane widzom Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
       - Te pięć festiwalowych dni daje nam okazję, żeby obejrzeć filmy z konkursu głównego, a tym samym sprawdzić, co słuchać w polskiej fabule – mówi Natalia Piotrowska. – Szczegółowy program właśnie się tworzy. W planach są także spotkania z twórcami filmowymi.
       Wraz z Replikami wraca znana najmłodszym Gdynia Dzieciom, a w ramach niej projekcje, konkursy i warsztaty.
       Dwa ostatnie weekendy września odbędą się pod znakiem 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci pod hasłem „Pora na ciekawość!”. W programie przegląd wyselekcjonowanych filmów dla najmłodszych oraz konkurs na najlepszych film.
        
       Szukamy ludzi, historii, zdjęć
       W ramach urodzin kina Światowid przygotowuje książkę o elbląskich kinach. Każdego, kto chciałby się  włączyć się w przygotowanie książki, zapraszamy do kontaktu. 
       Czekamy na historie i na  zdjęcia. 
       Skontaktować można się z nami:
       - pod numerem telefonu: 55 611 20 56 (biuro kina);
       - pisząc na adres mailowy: kino@swiatowid.elblag.pl
       - przez Facebooka: facebook.com/KinoElblag
       - osobiście w biurze kina w godzinach od 8:00 do 16:00: 
       CSE Światowid, Pl. K. Jagiellończyka 1, biuro kina (parter, pokój 26 b)
        
       Szczegółowe programy urodzinowych wydarzeń można znaleźć na www.kino.swiatowid.elblag.pl oraz na profilu kina na Facebooku: facebook.com/KinoElblag
      
Karolina Śluz, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)