UWAGA!

Talerz fajansowy z Magdeburga (Historia jednego przedmiotu cz. 133)

 
Elbląg, Talerz fajansowy z Magdeburga  (Historia jednego przedmiotu cz. 133)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o talerzu fajansowym z Magdeburga.

W trakcie badań parceli położonej przy ul. Rybackiej 36, podczas eksploracji drewnianej latryny, odkryto wyroby lokalnego rzemiosła oraz importowane, których wiek chronologia zamykała się w przedziale od XVII do XIX wieku. Należał do nich także prezentowany dzisiaj talerz.
       Okaz został odnaleziony we fragmentach, które w późniejszym czasie zostały scalone. Jest to talerz o płaskim dnie i ukośnie uniesionym kołnierzu, o średnicy 22,4 cm oraz wysokości 2,8 cm. Został uformowany na kole z fajansowej masy garncarskiej. W dalszym etapie produkcji jego obie powierzchnie zostały pokryte biało zabarwionym szkliwem oraz ozdobione malarsko farbami o barwie brązowej, zielonej i żółtej,
       Dekoracja malarska pokrywa częściowo lustro oraz kołnierz talerza. W lustrze widoczna jest asymetryczna kompozycja złożona z przekrojonej wzdłuż gruszki i drobnych motywów kwiatowych z liśćmi. Na kołnierzu namalowane zostały ukwiecone gałązki, na przemian z gałązkami liściastymi. Tak dekorowane talerze wytwarzane były manufakturze magdeburskiej. O dużej popularności tego rodzaju dekoracji świadczy fakt, że talerze identycznie dekorowane były również w ofercie manufaktury w Proskau (obecnie Prószków w województwie opolskim.)
       Na dnie talerza została umieszczona sygnatura; jest to malowana na brązowo pod szkliwnie litera „M”. Sposób i kształt namalowanej litery „M” pozwala sądzić, że talerz pochodzi z manufaktury w Magdeburgu, choć podobnie sygnowane były również naczynia produkowane w manufakturze w Minden (w pobliżu Hanoweru).
       Prezentowany talerz należy jednak wiązać z manufakturą w Magdeburgu, a naczynia podobnie lub identycznie dekorowane były wytwarzane w latach 70.-80. XVIII wieku.
      

      
       Mirosław Marcinkowski, kustosz MAH

       W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum

      
      
      
      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama