UWAGA!

Terapia kolorem, czyli wernisaż malarstwa Rity Stashulionak

 
Elbląg, Terapia kolorem, czyli wernisaż malarstwa Rity Stashulionak
fot. nadesłana

W piątek 11 stycznia o godz. 18 zapraszamy do Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej na wernisaż wystawy malarstwa Rity Stashulionak. Oglądając obrazy Rity, można nacieszyć oczy ich niezwykłą kolorystyką, pięknymi nasyconymi barwami. - Kolor to mój atut, uprawiam rodzaj terapii kolorem – mówi malarka. Wstęp wolny.

Rita Stashulionak – białoruska malarka, pochodząca z Mińska. W Polsce, a dokładnie w Pruszczu Gdańskim mieszka od dwóch lat. Nie jest to jednak jej pierwszy pobyt w Polsce. W roku 2008 mieszkała przez pół roku w Krakowie, gdzie była na stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał wtedy jej cykl malarski zatytułowany Kraków. Inspirują ją miejsca, podróże, ludzie, literatura, film, sztuka, malarstwo naiwne. Tworzy różnymi technikami. Na szczególną uwagę zasługują prace wykonane rzadko dziś stosowaną techniką tempery jajowej, używaną m.in. w średniowieczu. Malarstwo średniowieczne to dla artystki również studnia inspiracji. Jest bardzo ciekawe, bo artyści nie znali wtedy jeszcze perspektywy, nie umieli dobrze namalować człowieka – mówi. Na wystawie zobaczymy kilka prac wykonanych tą techniką. Polega ona na nakładaniu bardzo cienkimi warstwami pigmentu połączonego z żółtkiem na powierzchnię składającą się z kredy i kleju. To bardzo pracochłonna technika – mówi artystka. Oglądając obrazy Rity Stashulionak, można nacieszyć oczy ich niezwykłą kolorystyką, pięknymi nasyconymi barwami. Kolor to mój atut, uprawiam rodzaj terapii kolorem – mówi malarka. Artystka przekształca rzeczywistość, gra z proporcjami i perspektywą, co w rezultacie daje bardzo ciekawe efekty.
      
       Wernisaż wystawy Rity Stashulionak odbędzie się w piątek 11 stycznia w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej. Gdy za oknem szaro-buro, przyjdźcie koniecznie nacieszyć oczy kolorem – tak zachęca artystka elblążan do zobaczenia jej wystawy. Serdecznie zapraszamy na piątkowy wernisaż.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama