UWAGA!

Turnau już sprzedany

Jeszcze tylko dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia XI Elbląskich Nocy Teatru i Poezji. Jednak, jak zapewnia dyrektor centrum kultury Światowid Antoni Czyżyk, wszystko jest dopięte na ostatni guzik: - Wszyscy artyści potwierdzili swój przyjazd, pieniądze na organizację imprezy mamy zagwarantowane, pozyskaliśmy nowych sponsorów, których przyciągnęła marka Nocy, a bilety sprzedają się znakomicie. Do tego stopnia, że na koncert Grzegorza Turnaua nie ma już wolnych miejsc.

To już jedenasta edycja imprezy, która na stałe zagościła w kulturalnym kalendarzu nie tylko elbląskim. Na Noce z chęcią przyjeżdżają największe gwiazdy polskiej piosenki i teatru.
     - Gdy zaczynaliśmy wizje dotyczące przyszłości festiwalu nie były takie optymistyczne - wspomina Antoni Czyżyk, dyrektor centrum kultury Światowid, organizator imprezy. - Wieczorem na widowni gromadziło się zaledwie 50-100 osób. Zastanawialiśmy się czy to w ogóle ma sens. Teraz podczas jednego wieczoru Nocy artystów na Podzamczu ogląda ok. 800 widzów.
     Aby zorganizować taką imprezę potrzebne są duże pieniądze.
     - I pozyskaliśmy je - mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik XI Elbląskich Nocy Teatru i Poezji. - 30 tys. zł przekazało nam ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, resztę ofiarowali sponsorzy, których jest coraz więcej. W sumie potrzebowaliśmy ok. 220 tys. zł. Nie liczę pracy, jaką musiał wykonać sztab ludzi, rachunków telefonicznych itp.
     I chyba warto było tak się napracować i wyłożyć grube pieniądze, by przez trzy dni w Elblągu gościły prawdziwe gwiazdy. W programie imprezy, która odbywać się będzie od 24 do 26 sierpnia na Podzamczu, jest koncert laureatów największych polskich festiwali piosenki, koncert Grzegorza Turnaua poświęcony Markowi Grechucie, musical "Skrzypek na dachu" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu, a także Koncert Galowy pn. "Najwcześniej później", na który złożą się piosenki obchodzącego 40-te urodziny Krzysztofa Cezarego Buszmana. Ten wyjątkowy wieczór poprowadzi Krzysztof Kolberger.
     Jak Elbląskie Noce to musi być także elbląski akcent.
     - W tym roku będzie to występ Ewy Ostrowskiej, rozśpiewanej przedszkolanki, tegorocznej laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "...Czy to jest kochanie?" - mówi Aleksandra Bednarczuk.
     Elblążanom przypadł chyba do gustu program tegorocznych Nocy, bo bilety sprzedają się bardzo dobrze.
     - W okresie promocyjnym sprzedaliśmy połowę biletów na wszystkie trzy dni imprezy - cieszy się Antoni Czyżyk. - Na koncert Grzegorza Turnaua nie ma już w ogóle wolnych miejsc. To pierwszy raz w historii Nocy, gdy na dwa tygodnie przed imprezą nie ma biletów na któryś z wieczorów. Planujemy także - jeżeli będzie taka możliwość - sprzedawać tańsze bilety na miejsca wolne bądź stojące. Będzie można je kupić tuż przed imprezą. Ale mówię, tylko wtedy, gdy będą faktycznie wolne miejsca i będzie to tylko kilka bądź kilkanaście biletów.
     Obecnie w kasie centrum kultury Światowid można nabyć bilety w cenie 50 zł i 70 zł - w zależności od wieczoru.
     
     Program XI Elbląskich Nocy Teatru i Poezji
     24 sierpnia (piątek)
     godz. 20 - Festiwal Piosenki Wartościowej
     
     Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk
     Najlepsi z najlepszych - Festiwal gwiazd
     Wystąpią laureaci Ogólnopolskich Festiwali Piosenki:
     Natalia Sikora - laureatka XXVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
     Ewa Ostrowska - laureatka XI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?
     Alicja Pyziak - wyśpiewała pierwszą nagrodę na tegorocznych olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"
     Malwina Koteluk - laureatka m.in. Ogólnopolskiego festiwalu Sztuki Słowa "...Czy to jest kochanie?", FAMA, Ogólnopolskich Spotkań zamkowych "Śpiewajmy Poezję", "Pamiętajmy o Osieckiej"
     Katarzyna Dąbrowska - laureatka min. XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku
     Michał Rogacki - laureat jednej z czterech równorzędnych nagród głównych podczas
     42. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie
     Monika Węgiel - w tym roku wyśpiewała drugą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej
     Anna Sokołowska - zdobywczyni Grand Prix XXXIV Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" 2007
     
     Historia pewnej podróży" - koncert Grzegorza Turnaua
     Historia pewnej podróży to nowy projekt muzyczny Grzegorza Turnaua w całości poświęcony Markowi Grechucie. Płyta jest efektem młodzieńczej fascynacji twórczością i postacią Marka Grechuty. Znajdziemy tutaj nowe, często zaskakujące interpretacje klasycznych piosenek Grechuty takich jak Korowód, Motorek, Wędrówka, Zadymka, czy Gdziekolwiek. Całość uzupełniają takie mniej znane utwory niedawno zmarłego artysty jak Skąd przychodzimy, Lanckorona i Nie wiem o trawie. Wszystkie piosenki opatrzone zostały "turnauowskim brzmieniem" i w większości eksponują motyw wędrówki oraz podróży jako metafory ludzkiego losu. Dynamiczny i chwilami bardzo nostalgiczny album. Artysta, który rozpoczynał swoją wędrówkę od podziwiania występów Grechuty w krakowskiej Piwnicy Pod Różą, składa hołd swojemu mistrzowi w formie prawdziwej płyty "drogi" : wszystkie teksty na tym albumie eksponują motyw wędrówki i podróży jako metafory ludzkiego losu.
     
     25 sierpnia (sobota)
     godz. 20.30 - Teatr Muzyczny z Poznania przedstawia musical "Skrzypek na dachu"
     
     26 sierpnia (niedziela)
     godz. 20.30 - Koncert przygotowany specjalnie na XI Elbląskie Noce Teatru i Poezji - Festiwal Piosenki Wartościowej "Najwczesniej później"
     Jubileuszowy koncert z okazji 40-tych urodzin Krzysztofa Cezarego Buszmana
     Reżyseria: Laco Adamik
     Prowadzenie: Krzysztof Kolberger
     Wystąpią: Joanna Lewandowska, Dorota Osińska, Jarosław Jar Chojnacki, Paweł Podgórski, Marcin Styczeń
     Koncert na elbląskim podzamczu będzie składał się z 25 piosenek , które będą charakteryzowały się zarówno inteligentną warstwą literacką jak i melodyjnymi kompozycjami, przywołującymi na myśl to wszystko co najlepsze w polskiej piosence artystycznej.
     
     Relacja Marty Hajkowicz
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Poprzedni organizator Festiwalu pewnie sie nie spodziewał? hm... czasami wystarczy uwierzyć ze inni tez cos potrafia i nie ma sie monopolu na wszystko. Brawo nowy kierownik!
 • No to milo byle pogoda dopisala....:)
 • 800 widzów na koncercie.I czym wy się chwalicie?Gdybym ja miał taki budżet czyli 220 tys.zł.to przez miesiąc ,czyli 30 dni,dzień w dzień - a nie przez 1 wieczór,przyszłoby na koncerty po 2 - 3 tys. osób i to za darmo.Trzeba wiedzieć co promować aby przyciągnąć tłumy, a nie 800 snobów-frajerów płacących po 50 zł.za koncert.I już słyszę zgrzyty zębów tych autorytetów turnauopodobnych lansujących poetycką tandetę za mamonę.Pieniądze i poezja.Im większe pieniądze tym wyżej "latająca" twórczość.Chwała tym którzy Tworzą "coś" i nie karzą sobie za to płacić.
 • hehehe lansowalbys disco polo?
 • Piwa razem nigdy nie piliśmy i mam nadzieję,że nigdy nie będziemy.Zwracanie się do nieznajomej osoby z wulgarnym"ty"świadczy o braku dobrego wychowania.Ale tak już się składa,że ludzie w sposób niezamierzony odkrywają swoje wnętrze.Osoba krytykująca discopolo udowodniła,że manierami wywodzi się właśnie z tego nurtu subkultury.
 • Ja takze nie pilbym z Toba piwa, ba nawet wody mineralnej. Nie cierpie tego pokroju ludzi, ktorzy wiecznie wszystko innym zarzucaja sami siebie stawiajac na pidestale. Mysle ze marniutki z Ciebie bylby organizator imprezy masowej no chyba ze pod uwage wezmiemy owe disco polo, wojskowa grochowke i loteria fantowa.
 • Wydaje mi się, że to nieważne kto stworzył ten Festiwal. Ważne, że trwa, że istnieje, że o Elblągu się mówi. Kto go stworzył - nadal będzie zbierać gratulacje. Kto go kontynuuje - zacznie je zbierać. Normalna kolej rzeczy. I nieważne czy jest miejsca na 800 czy 8000 osób. Marudny Elblągu, doceń co masz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  festiwalowicz(2007-08-11)
 • nie rozumię okreslenia bilety sprzedane na imprezę plenerową, przecież jest to duzy teren i rownie dobrze mozna stac lub przemieszczać sie miedzy punktami gastronomocZnymi lub siedziec przy stoliku i sluchajac muzyki konsumowac ??? Czemu organizatorzy w osobie Pani Bednarczuk tak drastycznie ograniczaja liczbę chetnych ,a zarazem ograniczaja wplywy za bilety ??
 • Na imprzę plenerową już sprzedane bilety, przecież tam jest miejsce na więcej osób i można np. 5 minut po rozpoczęciu sprzedać bilety tzw. stojące gdy już snoby zajmą miejsca siedzące albo wydzielić sektor z biletami np. po 20 złotych stojące
Reklama