UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tworzyli w plenerze

 
Elbląg, Tworzyli w plenerze
fot. nadesłane

W sobotę, 14 lipca, zakończył się Ogólnopolski Plener „Kadyny - wioska sztuki” organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Trzynastu uczestników oraz ich opiekunowie w ciągu pięciu dni stworzyli niemal sto prac, które będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Nobilis.

Plener w Kadynach od początku jest poświęcony ludziom młodym, których droga artystyczna to poszukiwanie – środków wyrazu, materiałów, technik. Uczestnicy pleneru to przede wszystkim uczniowie i studenci, którzy w ciągu całego roku mają kontakt z różnymi technikami plastycznymi, a podczas pleneru mają okazję do nieskrępowanej twórczej pracy w sprzyjających okolicznościach przyrody i pod okiem profesjonalistów.
       – Ważne jest również miejsce – wybór Kadyn nie był przypadkowy – wieś ma bogate tradycje ceramiczne, w które ten plener doskonale się wpisuje – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator pleneru. – Co roku wybieramy temat przewodni prac, powstających w trakcie pleneru, zawsze nawiązuje on do historii, tradycji lub kultury Kadyn.
       Jednak plener to nie tylko prace garstki utalentowanych uczestników . Na plaży w Kadynach lepić w glinie lub poznać inne techniki plastyczne mógł każdy, kto zajrzał do namiotu. Pod okiem Ewy Bednarskiej-Siwilewicz, instruktor plastycznej CSE „Światowid” własne prace wykonywały np. dzieci. W trakcie pleneru odbył się również wykład o sztuce, który wygłosił profesor i wykładowca z zakresu malarstwa i rysunku na wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marek Szczęsny, a opowiadał on o polskim malarstwie na przestrzeni wieków.
       W piątek, 13 lipca, odbył się wernisaż wystawy „Refleksy i refleksje”. W kadyńskiej świetlicy do końca lipca można oglądać prace uczestników sekcji plastycznych w „Światowidzie”. Wernisaż cieszył się dużym powodzeniem, świetlica była pełna gości, a organizatorzy zadbali nawet o domowe wypieki.
       W trakcie pleneru powstało około: 40 obrazów, 30 prac ceramicznych, 10 inspirowanych Kadynami, m.in. Dębem Bażyńskiego, żaglówkami i Zalewem, batików, rysunki piórkiem lawowanym, których motywem przewodnim była architektura Kadyn, a także fotografie, których autorkami są: Alicja Bielska, Patrycja Pieprzak i Ewelina Szatkowska. Wystawa poplenerowych prac odbędzie się na przełomie sierpnia i września.
      
       Za pomoc w organizacji pleneru dziękujemy Burmistrzowi Miasta Tolkmicko Andrzejowi Lemanowiczowi. Za udostępnienie świetlicy i przeobrażenie jej w galerie sztuki dziękujemy pani Monice Wodzianickiej przewodniczącej Rady Miejskiej w Tolkmicku, pani Dorocie Lebioda opiekunowi Świetlicy w Kadynach oraz pani sołtys Ewie Świątek-Kulickiej.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama