UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Utalentowani i z pasją zaprezentują się w Elblągu

 
Ubiegłoroczny  koncertu laureatów,
Ubiegłoroczny koncertu laureatów, fot. I. Rupniewski

Są utalentowani, mają pasję i szukają swojej szansy. Chcą się zaprezentować przed publicznością i przed profesjonalnym jury, które nie tylko oceni, ale również doradzi. Do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? zgłosiło się niemal 70 osób, ok. 40 z nich zaprezentuje się podczas przesłuchań w dwóch kategoriach – piosenki poetyckiej i recytacji.

Już za tydzień rozpocznie się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? W tym czasie w ŚWIATOWIDZIE odbędą się koncerty i spektakl, ale najważniejsza część Festiwalu to przesłuchania konkursowe, na które bezpłatnie może przyjść każdy elblążanin. W tym roku przesłuchania konkursowe odbywają się w dwóch kategoriach – piosenka poetycka i recytacja. Wszystkie występy będzie można zobaczyć w sobotę, 22 marca na Scenie na Piętrze oraz dużej sali kina w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
       Do prezentacji konkursowych w kategorii piosenka poetycka zgłosiło się niemal 50 osób.
       - Poziom był bardzo wyrównany, trudno było nam wybrać osoby, które chcielibyśmy zaprosić na Festiwal – opowiada Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. - Ostatecznie ze zgłoszeń zakwalifikowaliśmy 23 osoby. Najsilniejsza reprezentacja jest z Elbląga. Choć Festiwal jest ogólnopolski i chętnie gościmy w Elblągu uczestników z różnych stron kraju, to przede wszystkim zależy nam na tym, aby utalentowane osoby z naszego miasta i regionu miały okazję się tutaj zaprezentować.
      
       Podczas prezentacji wystąpi pięć elblążanek, nie zabraknie również uczestników z Tolkmicka i Olsztyna, z także dalszych stron - Nowego Sącza, Torunia, Grudziądza, Warszawy, Koszalina, Szczecina, Leżajska, Gdyni czy Gniezna. Występujący będą śpiewać a capella, korzystać z półplaybecków, ale będą również wykonania z akompaniamentem m.in. gitary, skrzypiec, perkusji, saksofonu i instrumentów klawiszowych.
       Każdy uczestnik może wykonać dwa utwory, których czas nie przekroczy 10 minut. W tym roku repertuar jest dość zróżnicowany – nie ma dwóch takich samych piosenek, kilka utworów to kompozycje autorskie. Będą piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego czy Jonasza Kofty, ale będzie to tylko część tego, co wyśpiewają wokaliści.
       - Do udziału w prezentacjach konkursowych w kategorii recytacja zakwalifikowaliśmy 20 osób – podsumowuje Aleksandra Bednarczuk. - Początkowo prezentacje miały odbywać się w piątek i sobotę, jednak zdecydowana większość uczestników prosiła nas o występ w sobotę, w związku z czym prezentacji konkursowych w piątek nie będzie.
      
       Uczestnicy przesłuchań w kategorii recytacja przyjadą do Elbląga z Wrocławia, Szczecina, Świdnika, Drawska Pomorskiego, Poznania, Warszawy, Krakowa, Suwałk czy Sanoka. Tylko jeden z uczestników pochodzi z Elbląga. Recytatorzy będą mieli na prezentację 10 minut. O miłości będą mogli mówić wierszem lub prozą. W tej kategorii wśród repertuaru nie zabraknie świetnie znanych klasyków, m.in. Hłaski, Wojaczka, Poświatowskiej, Różewicza, Tuwima, Czechowa, Moliera czy Dostojewskiego. Jednak pojawią się również teksty mniej znanych autorów, a wśród nich Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Melvina Burgess’a czy Jarosława Borszewicza.
       Do jury Festiwalu zaproszeni zostali:
       Jan Poprawa - polski historyk, publicysta i krytyk muzyczny. Znany i uznany, upowszechnia kulturę w różnorodnych formach. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Gloria Artis”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
       Jarosław Wasik - z wykształcenia aktor-wokalista i kulturoznawca, zaś z zamiłowania dziennikarz, autor tekstów. Jest laureatem koncertu "Debiuty" KFPP Opole'94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i wielu innych festiwali. Wydał cztery autorskie płyty. Jest również członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i dyrektorem artystycznym Festiwalu "Poetycka Dolina”.
       Krzysztof Ogłoza - polski aktor teatralny i filmowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracował ze Studiem Teatralnym KOŁO oraz z Teatrem 2xU, występował również w Teatrze Telewizji. Zagrał w wielu filmach m.in. "Jak żyć", "Drzazgi", "Żurku", „Ki”, „Układ zamknięty”. Został odznaczony przez Rektora Akademii Teatralnej Nagrodą im. Prokuratorskich "za twórcze osiągnięcia i podtrzymywanie etosu artysty".

 


      
       Prezentacje konkursowe w kategorii piosenka poetycka odbędą się 22 marca od godz. 16.00 w dużej sali kina Światowid. Zaś o godz. 10.00 na Scenie na Piętrze rozpoczną się prezentacje w kategorii recytacja. Wstęp wolny.
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Festiwalu

      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...