UWAGA!

W domu podcieniowym - spotkanie i dyskusja

 Elbląg, dom podcieniowy w Stalewie,
dom podcieniowy w Stalewie, fot. nadesłana

Jak opiekować się starym, zabytkowym domem z drewna i jak go konserwować to jeden z głównych tematów spotkania, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 czerwca, w Żelichowie Cyganku koło Nowego Dworu Gdańskiego.

O domach podcieniowych i innych zabytkach Żuław, o możliwościach ich ochrony, współczesnej architekturze regionu, krajobrazie kulturowym, a także o tradycyjnej roślinności na Żuławach, tradycji żuławskich ogrodów przydomowych i parków oraz o ogrodzie gospodyni żuławskiej w XXI wieku opowiedzą eksperci.
       To już drugie spotkanie w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielą się: dr Bogna Lipińska - wykładowca wydziału architektury Politechniki Gdańskiej i Sopockiej Szkoły Wyższej oraz Marek Opitz - prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz Żuław, a zarazem właściciel zabytkowego domu podcieniowego w Żelichowie Cyganku, w którym odbędzie się spotkanie.
       Uczestnicy nie tylko będą mogli zdobyć wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną, będą mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania i - mam nadzieję - znaleźć inspirację dla własnych działań na rzecz zabytków i krajobrazu kulturowego Żuław. Początek o godz. 11.00
      
       Informacje i zapisy pod numerami tel.: 55 611 20 84, 667 636 212 i poprzez email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl . Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, w którym odbędzie się spotkanie, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
      
Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

       Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar.
      
       Patroni medialni: Polskie Radio Gdańsk, Polskie Radio Olsztyn, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl , portal społecznościowy ekulturalni.pl.

      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Żeby dobrze chronić, trzeba wiedzieć jak! Domy żuławskie są piękne. Szkoda, że jest ich tak mało. Szkoda ze tak niewiele robi się, żeby uratować je od niebytu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    tak trzymać(2014-06-10)
Reklama