UWAGA!

W Galerii EL artyści z Olsztyna

2008-09-03
Aktualizowany 2008-09-04 14:25

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w czwartek 4 września o godz. 18 na wernisaż dwóch wystaw indywidualnych - Izabelli Janiszewskiej-Obarek i Piotra Obarka.

Izabella Janiszewska-Obarek jest absolwentką Wydziału Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, z dyplomem uzyskanym w 1977 r. w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Obecnie jest adiunktem w Pracowni Projektowania Graficznego Katedry sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu, rysunek i gwasz. Natura pozostaje dla artystki niezmiennym źródłem inspiracji. Jak sama przyznaje, „nie wystarcza jej tylko bierna kontemplacja wycinka rzeczywistości. Przyroda dostarcza innych skojarzeń - znacznie głębszych, znacznie silniej związanych z treścią naszej egzystencji”. [fot. wyżej]
     

 


     
     Piotr Obarek studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod okiem prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1990 r. został asystentem, a w 1996 r. adiunktem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Od tej pory jego zawodową drogę wyznaczają dwa kierunki: praca naukowa i pedagogiczna na uczelni oraz uprawianie własnej twórczości. W 2002 r. został kierownikiem Katedry Sztuk Pięknych UWM, następnie profesorem nadzwyczajnym UWM na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki, którego od 2005 roku jest prodziekanem. Od lat znajduje się w czołówce olsztyńskich artystów plastyków. Najlepiej czuje się w grafice wydawniczej i plakatach.
     O swojej twórczości mówi: „Projektowanie graficzne to jedna z wielu form wypowiedzi artystycznej. Skupia w sobie znajomość wszystkich dziedzin sztuki, od rzeźby, malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej, aż po multimedia. Jest to dziedzina sztuki, można by rzec, wszechobecna, ale przez to nie zawsze dostrzegana. Dotyczy plakatów, gazet, czasopism, ilustracji książkowych, krojów pisma, szeroko rozumianej reklamy. Wiodąca rola komputera jako narzędzia wypowiedzi twórczej nie eliminuje od dawna używanego ołówka, piórka czy pędzla. Język grafika projektanta staje się zrozumiały dla coraz szerszej grupy odbiorców. Projektowanie podlega własnym prawidłowościom rozwoju, ma doraźne cele, jest terenem szczególnie interesujących eksperymentów. Usytuowane na pograniczu sztuki użytkowej, służy celom praktycznym: reklamie, wszelkiego rodzaju informacji publicznej. Komunikat graficzny powinien oddziaływać bezpośrednią ekspresją albo też wymagać od widza refleksji, skonstruowania łańcucha skojarzeń, poddania się powadze lub humorowi. Twórca projektant pragnie zadziwić, zafascynować, poruszyć, sprowokować, przeciwstawiając się banalizacji, dewaluacji obrazu. Jednym z celów wychowania jest między innymi ukształtowanie postawy twórczej studenta, objawiającej się w kreatywnym nastawieniu do rzeczywistości, w otwartości na nowe i nieznane. Grafik, chcąc mieć wpływ na współczesną kulturę, swoje działania twórcze winien kształtować nie tylko przez komercję, ale przez swój głęboko humanistyczny stosunek do świata.” [fot. obok]
     
     Wystawę oglądać będzie można do 5 października.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • polecam i pozdrawiam Artystów!
 • Ten dolny obrazek to chyba inspirowany piosenką Dżemu z albumu bodajże Cegła. Odpowiednia długość zakończona czerwonym daszkiem na tle koloru nadziei. Tylko czemu taka chuda kanciasta forma? Myślę, że obrazek ten wyraża seksualne nadzieje. Bardzo ulotne jak ważka i bardzo ambitne co sugeruje mała pigułeczka w kolorze nieba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Artysta(2008-09-03)
 • Ten drugi obrazek eksperymentuje ze sloncem gdyz cienie padaja w roznych kierunkach a wedlug mnie ten koralik jesst zaczarowany. ..
 • Nie zgadzam sę. Cienie wskazują na brak zdecydowanej orientacji seksualnej. Może hetero, może inna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Artysta(2008-09-03)
 • sie nie zgadzam; cien siegajacy za rame jest metafora nonkonformizu (ze niby sie w ramach nie zmiescil)
 • Że też nie zwróciłem na to uwagi, nonkonformizm może nawet anty. I się ułożyło. To jest protest przeciwko tradycyjnemu seksowi, seks wychodzący poza przyjęte ramy i schematy. Obrazek może się nazywać ” Marzenia erotyczne geja”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Artysta(2008-09-05)
 • Żeby było sprawiedliwie to muszę odnieść się do pierwszego obrazka. Ale tu sprawa jest znacznie trudniejsza. Nie mam żadnej koncepcji. Jedyne /co z praktyki przychodzi mi do głowy/ to myśl, że malowane było na urwanym filmie i nawet autor nie wie o co chodzi i pewnie sam się zdziwił jak zobaczył po przebudzeniu co namalował. Stan emocjonalny przy drwinkowaniu musiał być bardzo na nie do wszystkiego, bo można się bać tego obrazu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Artysta(2008-09-05)
Reklama