
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w czwartek 4 września o godz. 18 na wernisaż dwóch wystaw indywidualnych - Izabelli Janiszewskiej-Obarek i Piotra Obarka.

Piotr Obarek studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod okiem prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1990 r. został asystentem, a w 1996 r. adiunktem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Od tej pory jego zawodową drogę wyznaczają dwa kierunki: praca naukowa i pedagogiczna na uczelni oraz uprawianie własnej twórczości. W 2002 r. został kierownikiem Katedry Sztuk Pięknych UWM, następnie profesorem nadzwyczajnym UWM na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki, którego od 2005 roku jest prodziekanem. Od lat znajduje się w czołówce olsztyńskich artystów plastyków. Najlepiej czuje się w grafice wydawniczej i plakatach.
O swojej twórczości mówi: „Projektowanie graficzne to jedna z wielu form wypowiedzi artystycznej. Skupia w sobie znajomość wszystkich dziedzin sztuki, od rzeźby, malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej, aż po multimedia. Jest to dziedzina sztuki, można by rzec, wszechobecna, ale przez to nie zawsze dostrzegana. Dotyczy plakatów, gazet, czasopism, ilustracji książkowych, krojów pisma, szeroko rozumianej reklamy. Wiodąca rola komputera jako narzędzia wypowiedzi twórczej nie eliminuje od dawna używanego ołówka, piórka czy pędzla. Język grafika projektanta staje się zrozumiały dla coraz szerszej grupy odbiorców. Projektowanie podlega własnym prawidłowościom rozwoju, ma doraźne cele, jest terenem szczególnie interesujących eksperymentów. Usytuowane na pograniczu sztuki użytkowej, służy celom praktycznym: reklamie, wszelkiego rodzaju informacji publicznej. Komunikat graficzny powinien oddziaływać bezpośrednią ekspresją albo też wymagać od widza refleksji, skonstruowania łańcucha skojarzeń, poddania się powadze lub humorowi. Twórca projektant pragnie zadziwić, zafascynować, poruszyć, sprowokować, przeciwstawiając się banalizacji, dewaluacji obrazu. Jednym z celów wychowania jest między innymi ukształtowanie postawy twórczej studenta, objawiającej się w kreatywnym nastawieniu do rzeczywistości, w otwartości na nowe i nieznane. Grafik, chcąc mieć wpływ na współczesną kulturę, swoje działania twórcze winien kształtować nie tylko przez komercję, ale przez swój głęboko humanistyczny stosunek do świata.” [fot. obok]
Wystawę oglądać będzie można do 5 października.