UWAGA!

W Galerii EL - Polacy z Kanady

Elbląg, W Galerii EL - Polacy z Kanady
(fot. rp)

Dla żądnych sztuki elblążan Galeria EL przygotowała kolejną, interesującą wystawę. Tym razem do prezentacji swoich prac zaproszono dwóch artystów: Leszka Wyczółkowskiego i Kazimierza Głaza. Technika, w jakiej pracują, oraz spojrzenie na sztukę obu artystów jest różnorodne. Mają jednak wspólny mianownik.

Obaj panowie są Polakami, których losy i życiowe wybory rzuciły do Kanady. Tam rozwinęli się twórczo, tam też promują polską sztukę, i - jak podkreślił podczas czwartkowego wernisażu (6 czerwca) Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL - robią to w wyjątkowo intensywny i solidny sposób. Zarówno Kazimierz Głaz, jak i Leszek Wyczółkowski tworzą obrazy, które pozbawione są komentarza do współczesności. Ich prace nie dokumentują otaczającego świata, nie są wypowiedzią czy podsumowaniem czasów, w których powstawały.
       Prace, które można obejrzeć podczas aktualnej wystawy, to ciekawe dla oczu zderzenie bogactwa kolorów, chropowatej faktury powierzchni użytych w pracach Kazimierza Głaza, z uporządkowaną, ascetyczną formą dzieł Leszka Wyczółkowskiego.
       W twórczości Kazimierza Głaza można odnaleźć zafascynowanie sztuką ikon. - Wpływ sztuki bizantyjskiej to efekt krótkiej podróży do Moskwy i Leningradu - wyjaśnia Marta Karaś z Galerii EL. - Nie jest to oczywiście jednoznaczny przekład, lecz pewna inspiracja akurat tym nurtem. Można to odczytać choćby z powtarzającego się znaku krzyża w jego twórczości. Dodatkowym smakiem w w twórczości Głaza są podłoża, jakie wykorzystuje w swojej pracy, a są to na przykład stare drzwi. Warto też wspomnieć, że Kazimierz Głaz - kontynuuje Marta Karaś - podczas stypendialnego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu poznał mieszkającego tam Witolda Gombrowicza. O spotkaniach z pisarzem napisał nawet wspomnienia zatytułowane „Gombrowicz w Vence”.
       - Leszek Wyczółkowski, z tych Wyczółkowskich - podkreśla Marta Karaś - z domu wyniósł zamiłowanie do sztuk plastycznych. Malarstwo Wyczółkowskiego to sztuka metaforyczna, która czerpie inspiracje z natury. Prace zaprezentowane w elbląskiej galerii przywodzą na myśl zielnik.
       Wystawa obu artystów potrwa do 6 września. Na zdjęciu jeden z autorów, Kazimierz Głaz.
      

 


      
      

kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama