UWAGA!

W tyglu sztuki. Wystawa ku pamięci Ryszarda Tomczyka

 Elbląg, W tyglu sztuki. Wystawa ku pamięci Ryszarda Tomczyka
(Fot. Anna Dembińska)

Minął rok od śmierci Ryszarda Tomczyka, honorowego obywatela Elbląga i twórcy kultury, który miał wielki wpływ na jej rozwój w naszym regionie. Jego twórczość przypomni Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które 19 listopada otworzy w budynku Gimnazjum wystawę „ W tyglu sztuki. Życie i twórczość Ryszarda Tomczyka”.

- Nie przypuszczałem, że tu zapuszczę korzenie, że właśnie z Elblągiem zwiążę się w sposób trwały na dobre i na złe, i że właśnie tu przyjdzie doświadczać mi obok ludzkich radości, także goryczy, zawodów i klęsk, składających się na jakiś zwariowany sens życia – mówił o sobie Ryszard Tomczyk.

Od jego śmierci minął rok. Ryszard Tomczyk był człowiekiem, który na mapie lokalnej kultury zdawał się być punktem stałym, niemal integralnym. Ponad 60 lat pracy twórczej, której rozpiętość i skala muszą budzić uznanie – wieloletni pedagog, polonista, popularyzator i instruktor tańca ludowego, krytyk teatralny, literat, publicysta, a nade wszystko wszechstronny artysta – malarz i rysownik. Swoją działalnością odcisnął trwały ślad w życiorysach wielu mieszkańców naszego miasta. Bywał mentorem i surowym recenzentem, innym razem prześmiewcą i satyrykiem. Jego malarstwo, wielokrotnie prezentowane, towarzyszyło nam na przestrzeni lat, pobudzało do refleksji i zachęcało do szukania ukrytych w nim sensów. Nieubłaganie jednak, po tych wielu dekadach niestrudzonej pracy, nastąpiła cisza… - cz

Pozostał z nami dorobek Ryszarda Tomczyka, będący trwałym świadectwem jego działalności i wkładu w elbląską kulturę. W mijającym roku Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu miało zaszczyt włączenia do swych zbiorów pamiątek oraz prac, stanowiących spuściznę po zmarłym artyście, które ofiarowała nam pani Alina Abramowicz-Tomczyk. Stąd też zrodził się pomysł na przygotowanie wystawy ”W tyglu sztuki. Życie i twórczość Ryszarda Tomczyka”, która prezentuje otrzymane dary oraz dzieła ze zbiorów muzealnych, ukazując postać artysty na tle jego bogatego i różnorodnego dorobku.

Wspominając artystę, już dziś serdecznie zapraszamy na otwarcie, które odbędzie się 19 listopada o godzinie 18 w budynku Gimnazjum.

oprac. red. na podst. informacji z Muzeum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)