UWAGA!

W tym tygodniu polecam

„Jelenia Dolina o poranku”
„Jelenia Dolina o poranku” fot. Zanderix - zdjęcie nadesłane do konkursu „Fotka miesiąca” w maju 2009

Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania i wszystkie inne godne uwagi imprezy – co tydzień o tej samej porze w jednym tekście. Specjalnie dla naszych Czytelników wszelkie elbląskie wydarzenia skrupulatnie notuję, wybieram i z góry oceniam ja, Olga Kaszubska.

Przed nami bardzo interesujący tydzień. Gdyby nie wernisaż „Fotki miesiąca” miałabym problem z decyzją, co polecić. Jak już zapewne zdążyliście zauważyć moją ulubioną formą przekazu artystycznego jest fotografia. Uwielbiam oglądać zdjęcia; nowoczesna sztuka, w szczególności dziwne rzeźby i geometryczne bohomazy do mnie nie trafiają. Fotografia oddaje prawdziwe piękno, pozwala dostrzec niezwykłą urodę zwykłych rzeczy. Przenosi w czasie, zabiera w daleką podróż... Czaruje. Nawet jeśli zdjęcie jest lekko podrasowane komputerowo, to i tak pozostaje w nim nuta prawdy. A jeśli chodzi o zdjęcia z „Fotki miesiąca” – jest to prawda elbląska. Konkurs został ogłoszony w 2002 roku, zdjęć wciąż przybywa, a i ich poziom artystyczny rośnie z roku na rok. Większość fotografii przedstawia Elbląg i okolice, w miesiącach letnich regulamin pozwala zamieszczać zdjęcia z innych zakątków świata. Jednak najpiękniejsze jest to, co nasze. Za sprawą wyjątkowego kalendarza część tych konkursowych piękności można zabrać ze sobą do domu i podziwiać przez cały rok. Trzecia w historii portElu wystawa „Fotki miesiąca” otwarta zostanie w piątek o godz. 18 w Światowidzie.
       Kolejnym godnym uwagi wydarzeniem, które gorąco polecam jest sobotnia opera w kinie Światowid. Tym razem będzie to „Carmen” – dzieło, które powinien zobaczyć każdy szanujący się obywatel świata.
       Tego samego dnia, w tym samym budynku rozpocznie się 26-godzinny maraton artystyczny.
       We wtorek zapraszam na spotkanie w historycznej kawiarence Clio. Gościem muzeum będzie profesor dr hab. Józef Arno Włodarski z Uniwersytetu Gdańskiego, a tematem dyskusji... początek końca.
       Środa to dzień nadania tytułu Osobowości Regionu, który przypadnie Bogusławowi Stolarskiemu, dyrektorowi elbląskiej szkoły muzycznej.
       A „Ikonostas Podlaski” to tytuł kolejnej (a właściwie pierwszej w tym tygodniu) wystawy fotografii. Wernisaż w czwartek w Bibliotece Elbląskiej.
       W światowidowym, czwartkowym DKF-ie zobaczymy włoskie kino polityczne, czyli – wyjątkowo - dwa filmy „Witaj nocy” i „Boski”.
       Scena przy stoliku zaprasza na „Czy lubi pani Schuberta?" Rafaela Mendizabala. Z kobiecym dramatem można zapoznać się w czwartek całkowicie za darmo.
       Uczniowie szkoły muzycznej raz jeszcze wprowadzą nas w świąteczny nastrój. Koncert kolęd już w piątkowy wieczór.
       Z kolei w sobotę w teatrze zabrzmią najsłynniejsze kompozycje Straussa i Czajkowskiego, a także fragmenty oper „Carmen” i „Opowieści Hoffmanna” . Okazją do wysłuchania tych utworów będzie marszałkowski Koncert Noworoczny.
       Niezwykłe przedmioty wykonane ręcznie można nabyć podczas kiermaszu sztuki, który odbędzie się w sobotę w muzeum (za dnia).
       A po południu na wystawie w Światowidzie zaprezentowane zostaną lalki i koronki – dzieła rękodzielników z Kaliningradu.
       W piątek w Spółdzielczym Domu Kultury „Zakrzewo” odbędzie się Bal u Królowej Zimy. Dla maluchów oczywiście.
       Dzień później (sobota) Młodzieżowy Dom Kultury organizuje integracyjną zabawę choinkową.
       W sobotni poranek będzie też można trochę pobiegać... na orientację i wyjątkowo przy ul. Agrykola.
      
       Więcej informacji o elbląskich wydarzeniach znajdziesz w dziale IMPREZY.
      
       ***
       Jeśli chcesz polecić swoją imprezę napisz do mnie: olga@portEl.pl. Może podzielę się tym z innymi...
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)