UWAGA!

Warto mieć marzenia

Elbląg, Warto mieć marzenia
(fot. Ania Dembińska)

Na Starym Mieście powstała pierwsza galeria fotografii – Galeria Zum. Zafascynowanie tą dziedziną sztuki przełożyło się nie tylko na wybór akurat takiego kierunku twórczości, ale także na samą nazwę miejsca, czyli spolszczoną nazwę potocznego nazewnictwa obiektywu zmiennoogniskowego. Zobacz fotoreportaż.

W piątek (11 grudnia) wystawą prac sekcji ElFoto działającej przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zainaugurowano działalność nowego miejsca na kulturalnej mapie Elbląga. Na aktualną wystawę składają się prace Danuty Przybyszewskiej, Anetty Walczyńskiej, Tomasza Zoły oraz założycielki Galerii – Krystyny Olechnowicz.
       Podczas piątkowego wernisażu wszyscy prezentowani artyści stawili się w galerii, by licznie zebranej publiczności przedstawić nie tylko swoje prace, ale i powiedzieć kilka słów o sobie i swojej fotograficznej twórczości. I choć jedni najchętniej fotografują dzieci, inni przyrodę, to wszyscy zgodnie zapewnili, że fotografia to pasja, która pochłonęła ich bez reszty. Teraz każdą wolną chwilę poświęcają na próby uchwycenia najlepszego kadru oraz na szkolenie swoich umiejętności pod czujnym okiem Piotra Kajmera, znanego elbląskiego fotoreportera i instruktora sekcji ElFoto.
       Podczas przemówienia oficjalnie otwierającego Galerię Zum Krystyna Olechnowicz wyznała: – Zawsze marzyłam o własnej galerii. Przez długi czas wszyscy jednak odwodzili mnie od tego pomysłu, uważając, że to na pewno się nie uda, że Elbląg nie jest dobrym miejscem na tego typu przedsięwzięcie. Tak więc do niedawna było to tylko marzenie. Aż w końcu trafiłam na ludzi, którzy w przeciwieństwie do tych niedowiarków i pesymistów powiedzieli mi, „dlaczego nie?”, twierdząc, że trzeba w Elblągu aktywizować społeczno-kulturalną sferę życia. I jeśli tylko ma się dobry pomysł, trzeba działać.
       Inicjatorka nowego, elbląskiego przybytku sztuki, zapytana skąd pomysł na akurat taką działalność, odpowiedziała: – Odwiedzając różne miejsca na świecie, zauważyłam, że dużą popularnością cieszą się galerie fotografii. Stwierdziłam, że Elblągu brakuje takiego miejsca. Stąd pomysł by spróbować zapełnić tę lukę. Oczywiście wiem, że sama fotografia w Elblągu może nie wystarczyć, dlatego planuję wprowadzić do galerii trochę innej sztuki. A także w przyszłości zamierzam zorganizować na przykład warsztaty, spotkaniami z artystami, by galeria „żyła” także poza wernisażami – zdradziła swoje plany Krystyna Olechnowicz.
       Galeria Sztuki „ZUM" mieści się przy ul. Kowalskiej 3-5 /D i czynna ma być od wtorku do piątku w godz. 10.30-18. Wstęp na wystawy jest wolny.
      
      
      
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nie mogłem być na otwarciu Galerii, dlatego wielkie dzięki za reportaż i zdjęcie z jej otwarcia. Jak to dobrze mieć piękne marzenia i chcieć je urzeczywistnić z korzyścią nie tylko (!)dla siebie. Pani Krystyna realizując własne marzenia - spełniła oczekiwania estetyczne i kulturalne dużej rzeszy elbląża. Gratuluję ! Jak wrócę do Elbląga, to odwiedzę Galerię.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Krzysztof 44(2009-12-16)
Reklama