UWAGA!

Wędrówki ludów

„Wypędzeni, przypędzeni... Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 23 października (wtorek) o godz. 10 w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu.

Wystawa, którą przygotowali pracownicy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, dotyczy przełomowego okresu historii tych ziem.
     - Wraz ze zmianą przynależności państwowej, nastąpiła radykalna wymiana ludności powodująca zmianę oblicza narodowościowego, kulturowego i społecznego Warmii i Mazur – tłumaczy Elżbieta Falkowska, kierownik czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu. - Na miejsce wysiedlanej decyzją Konferencji Poczdamskiej ludności niemieckiej kierowano Polaków z Wileńszczyzny i Wołynia. Do nich dołączali polscy osadnicy z Polski centralnej, Lubelszczyzny, Białostocczyzny i Wielkopolski, a także reemigranci z Francji, Belgii i Niemiec. W 1947 r. w ramach akcji „Wisła” osadzono na tych terenach ludność ukraińską wysiedloną z południowo-wschodnich obszarów Polski. Ta swoista wędrówka ludów stworzyła na Warmii i Mazurach swoistą mozaikę narodowościową, językową, religijną i kulturową.
     Wystawa adresowana do mieszkańców tych ziem dla jednych będzie przypomnieniem własnych losów, a dla innych przyczynkiem do lepszego poznania swojej małej ojczyzny.
     Ekspozycję będzie można oglądać w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15. Wstęp wolny.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Rozumiem, ze wystawa adresowana jest do emerytow, rencistow i dzieci szkolnych, bo reszta miedzy poniedzialkiem, a piatkiem od 9-15 siedzi w pracy. Szkoda nieco
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niechcemisielogowac(2007-10-19)
 • Wystawę mogą zwiedzać wszyscy zainteresowani w godzinach pracy Czytelni Biblioteki 9-19.Sobota i czwartek 9-15 a w godzinach 9-15 spodziewamy się grup zorganizowanych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bibliotekarz(2007-10-19)
 • Dzieki za info Bibliotekarzu. Szanowni redaktorzy Portelu: pol informacji jest gorsze jak brak informacji
Reklama